19 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

“HASTA VE YAŞLI REFAKATÇİSİ” EĞİTİM PROGRAMI 85 MEZUN VERDİ

Çanakkale Devlet Hastanesi ve Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile düzenlenen “Hasta ve Yaşlı Refakatçisi” eğitim programı 3. Dönem mezunlarını verdi.

Eğitim ile ilgili açıklama yapan Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Kerim Yeşildağ, ” Sağlıkta yapılan çalışmalar da Bakanlığımızın öncülüğünde öncelikle insana odaklıdır. Yaşlılarımıza bakmak, hastalara yardımcı olmak birincil görevlerimizdendir. Yaşlılarımız ve hastalarımızın daha rahat ve huzurlu bir yaşam sürmeleri için daha kaliteli sağlık hizmeti sunmak adına, hasta ve yaşlı refakatinde de gerekli her türlü çalışmaları yapmakta ve eğitimler düzenlemekteyiz. Refakatçi ve bakım personeli olarak çalışanlar için gerçekleşen eğitim programı ile kursiyerlere hastalıklardan korunma, hasta ile iletişim süreçleri, bakım ve günlük işlemler ağırlıkta olarak meslek hayatları boyunca karşılarına çıkacak veya çıkabilecek neredeyse tüm durumlar için eğitim verilmektedir. Eğitim konu başlıkları oldukça geniş olacak şekilde planlanmıştır. Hasta ve Yaşlı Refakatçi eğitimimizde emeği geçen çalışma arkadaşlarımı kutluyor ve aldıkları bu eğitimin ilimize, hastanemize ve kendilerine hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıca Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüze, görevli tüm eğitmen kadromuza ve organizasyonda emeği geçen arkadaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

22.02.2016  –  26.05.2016 tarihlerinde 1. Dönem, 24.10.2016  –  05.03.2017 tarihlerinde 2. Dönem, 06.03.2017  –  19.07.2017 tarihlerinde ise 3. Dönem  mezunlarını veren kursta toplamda Çanakkale Devlet Hastanesinde çalışmakta olan 85 personel eğitimini tamamladı. 20 Farklı dersten oluşan “Hasta ve Yaşlı Refakatçisi” eğitim programını tamamlayabilmek için kursiyerler 20 dersten sınava girerek başarılı olmaları gerekiyor.

3 dönemdir Çanakkale Devlet Hastanesinde devam eden “Hasta ve Yaşlı Refakatçisi” eğitim programı çerçevesinde Eğitimciler Esin Kuşku, Neslihan Gedik, Nihal Tümbul ve Kezban Arslan tarafından kursiyerlere; “Yaşlıların fiziksel ve ruhsal durumuna göre hizmet etmek, onların sağlık sorunları ile ilgilenmek, yaşlı ve yakınlarıyla iletişim kurmak, kullanılacak ilaçların takibini yapmak, banyo yaptırmak, beslenmesini takip etmek, hastalığı var ise hastalık türüne göre bakımını sağlamak, yaşlının sağlığını korumak, hastanın beslenmesini takip etmek, hasta ve yakınları ile iletişim kurmak” gibi  konularla ilgili teorik, pratik ve uygulamalı olarak eğitim veriliyor.

Toplamda 560 saat yaklaşık 4 ay süren kurs sonunda “Hasta ve Yaşlı Refakatçisi” sertifika programını tamamlayan kursiyerler; mesleğin ait olduğu alandaki temel bilgi ve becerileri kazanacaklar, alanın gerektirdiği temel yeterliklere sahip olacaklar, mesleğin gerektirdiği işleri yapabilecekler.

 

 

 

 

 

About Post Author