2 Ağustos 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

????????????????????????????????????

HAZİNE VE MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK ÇANAKKALE İŞ DÜNYASI İLE BULUŞTU

Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Halkbank Genel Müdürü Osman Arlan, Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar, Banka Genel Müdür Yarımcılarından oluşan heyet, yılın ilk iş gününde Çanakkaleli iş insanlarıyla bir araya geldi.

ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleştirilen programa, Programa, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Semizoğlu, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen, Meclis Başkanı Abdullah Deniz, AK Parti İl Başkanı Naim Makas, Banka Müdürleri, Oda-Borsa Meclis Üyeleri ve iş insanları katıldı.

“2020 YILININ İLK İŞ GÜNÜNDE ÇANAKKALE’Lİ İŞ CAMİASININ SAYIN BERAT ALBAYRAK VE KAMU BANKA GENEL MÜDRÜLERİYLE BİR ARAYA GELMESİ ÇOK ÖNEMLİ”

Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın Çanakkale ziyaret toplantısının açılış konuşmasını yapan ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu;“ hoş geldiniz Sayın Bakanım, öncelikle böyle bir dev kadro ile yeni yılın ilk iş gününde bizleri onurlandırdığınız için teşekkür ediyorum. Ülkemizin manevi başkenti, şehitler diyarı Çanakkale’mizde sizleri ağırlamaktan, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu toplantıya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz.

“İŞ DÜNYASI OLARAK ÇANAKKALE’MİZİN TARİHSEL, COĞRAFİ TÜM ZENGİNLİKLERİNİ EKONOMİK ZAFERLERLE TAÇLANDIRMAK EN BÜYÜK HEDEFİMİZDİR”

Ekonomik olarak geçtiğimiz tüm zor süreçlerde her zaman Devletimizin yanında olduğumuzu beyan ettik. Enflasyonla Mücadele ve İstihdam Seferberliği programlarında Çanakkale İli Oda ve Borsaları olarak destek verdik, dik duruşumuzu sergiledik. Tüm milli meselelerde birlikte hareket ettik. Çünkü biz Devlet ve Millet el ele olduğu zaman tüm tehdit ve tehlikeleri bertaraf edeceğimize yürekten inanıyoruz. 

Bakanlığımızın özel sektörün sesine kulak vererek yaptığı düzenlemeler,  piyasaların hareketlendirilmesine yönelik alınan kararlar ve gösterdiğiniz samimiyet için de ayrıca müteşekkiriz. 

Ancak; ivedilikle alınan bu kararların bizlere yansıması aynı ivedilikle olmuyor. İş dünyasının şu anda en büyük sorunu bize göre BÜROKRASİ. Üst seviyede hızla alınan kararların yereldeki uygulayıcılarında aynı hızı maalesef göremiyoruz.

Bu her kurum için geçerli olduğu gibi bugünkü toplantı paydaşlarımız olan bankalar için de geçerli ne yazık ki.  Finansmana erişimde özel sektör sıkıntı yaşıyor Sayın Bakanım. Banka kredilerinden etkin bir şekilde yararlanamıyoruz. Ekspertiz işlemleri gerçek değerler üzerinden yapılmıyor. Kredi Garanti Fonunun sağladığı imkanlar bizlere tam olarak yansıtılmıyor. Gelir İdaresi Başkanımız Sayın Bekir Bayrakdar Bey de aramızda bugün.  Gelir İdaresi Başkanlığımızın 2018 Vergilendirme dönemine ilişkin açıkladığı rekortmenler listesinde ilk 10’da 6 banka var. Almanya’nın vergi rekortmenleri listesinde ise ilk 10’da yer alan firmalar Volkswagen, Mercedes, BMW ile başlıyor ve Bayer’e kadar hepsi üretici firmalar. Bu veri hakkında çok düşünmemiz çok çalışmamız gerekiyor. İş âlemi elini taşın altına koymaya her zaman hazırdır.

“FAİZ DEĞİL ÜRETİM VERGİ ŞAMPİYONU OLMALI”

Sayın Bakanım.  sözlerime son verirken; Ülkemizde faizin değil üretimin vergi şampiyonu olması dileğiyle Sayın Bakanımızın şahsında, başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere 1915 Çanakkale Köprüsü, Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi gibi İlimiz ekonomisine ivme kazandıracak tüm yatırımlarda emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyorum” dedi. 

Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak Ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak; “Türkiye’nin özellikle son 6 yılda zor bir süreç geçirdiğini belirterek, “2019 yılıyla birlikte bu 6 yıllık süreci artık geride bırakıyoruz. Türkiye’nin özellikle son 6 yılda zor bir süreç geçirdiğini belirterek, “2019 yılıyla birlikte bu 6 yıllık süreci artık geride bırakıyoruz. Tüm bu zorlukları daha güçlü kazanımlarla artık geride bırakıyoruz. Yaşadığımız süreçlerden dersler çıkararak, kazanımlarımızı koruyarak, çok daha fazla çalışarak, sanayicimizle, çiftçilerimizle, KOBİ’lerimizle, üreticilerimizle çok daha fazla dayanışma içinde büyük ve güçlü Türkiye idealini inşallah hep birlikte başaracağız.” dedi.

Çanakkale’nin ülkenin göz bebeği olduğunu belirten Albayrak, bu nedenle 2020 yılının ilk iş dünyası toplantısını bu şehirde yapmak istediklerini söyledi.

Büyük ve güçlü Türkiye ideali için şehir şehir dolaştıklarını, insanlarla bir araya geldiklerini, çözüm üretme noktasında gerekli stratejileri hayata geçirdiklerini dile getiren Albayrak, şöyle devam etti:

“Çünkü Türkiye’nin en önemli hedefi üretim. Özellikle her şehrimizin katma değerli üretimi ne kadar artarsa Türkiye ekonomisi de o kadar büyüyecek. Yepyeni bir yıla girerken yepyeni hedeflerle dünden çok daha umutlu bir şekilde giriyoruz. Çok daha umutluyuz çünkü 2019 yılı gelişmekte olan bir ülkenin, altından çok kolay kolay kalkamayacağı sınamalardan, saldırılardan, ataklardan ülkemizin başarıyla çıktığı, bağışıklık sistemini daha da güçlendirdiği, koordinasyonunu, kapasitesini daha da artırdığı birçok farklı alanlardaki kırılganlıklarını giderdiği bir yıl oldu bizim için. Umutluyuz çünkü ülkemizin potansiyelini biliyoruz. Ülkemiz omuz omuza, kol kola verdiğinde hangi engellerin altından kalktığını çok iyi biliyoruz.”

“Türkiye 6 yıldır çok yoğun bir mücadele verdi”

Albayrak, Türkiye’nin özellikle son 6 yılda zor bir süreç geçirdiğini ifade etti. Bu dönemde yaşanan önemli gelişmelere değinen Albayrak, şunları söyledi:

“2013 Gezi’den bu yana kadar bir hatırlayalım, arada unutuyoruz çünkü. 2013 mayıs, haziran ayından beri Türkiye 6 yıldır çok yoğun bir mücadele verdi ve elhamdülillah 2019 yılıyla birlikte bu geçtiğimiz 6 yıllık süreci artık geride bırakıyoruz. Tüm bu zorlukları daha güçlü kazanımlarla artık geride bırakıyoruz.

Yaşadığımız süreçlerden dersler çıkararak, kazanımlarımızı koruyarak, çok daha fazla çalışarak, sanayicimizle, çiftçilerimizle, KOBİ’lerimizle, üreticilerimizle çok daha fazla dayanışma içinde büyük ve güçlü Türkiye idealini inşallah hep birlikte başaracağız.

2019 Türkiye için küçülme senaryolarının çokça gündeme getirildiği bir yıl oldu. Hamdolsun ülkemiz ortaya koyduğu bu mücadeleyle tüm bu yorumların hepsini boşa çıkardı. Başta uluslararası finans kuruluşları olmak üzere hemen hemen herkesin Türkiye ile ilgili beklentileri son 3-4 aydır pozitif yönde güncellenerek değişmeye başladı. Önümüzde yeni bir yol var. Nasıl ki o senaryolar güncellenip hepsi pozitife döndüyse bu önümüzdeki yıl da özellikle tarihin en büyük spekülatif saldırılarının artık geride kaldığı, ‘kontrol altına alınamaz.’ denilen bir enflasyonun yıl sonu hedeflerinin de tutturularak geride bırakıldığı bir yıl olarak tarihe geçecek. Nasıl ki izlediğimiz bu politikalar sonucunda, işte ne diyorlardı, ‘Faizler düşerse kur fırlar, aman faizleri düşürmeyin.’ Biz de diyoruz ki faizlerin düşmesi lazım ki reel sektör maliyetleri düşsün. Sonuç, elhamdülillah yüzde 12, bin 200 baz puan, yarı yarıya faizlerin düştüğünü gördük. Aynı şekilde tüm göstergelerde 2020 yılının çok daha iyi olacağı, katma değerli üretim, ihracata ve istihdama dayalı tüm bu modellerin güncellenmesiyle büyümenin çok daha iyi olacağı bir yıl bizi bekliyor.”

“Reel sektörde toparlanma devam ediyor”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, önceki gün “Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi” toplantısını gerçekleştirdiklerini anımsattı.

Toplantıda, hedeflerinde geldikleri noktayı değerlendirdiklerini dile getiren Albayrak, “2020 yılının öncelikli stratejilerini ve politikalarını konuştuk. Orada tüm paydaşlarla toplantı süreci içinde paylaştım. 2020 yılı reel sektör açısından çok önemli bir yıl olacak. 2020 yılı, 2019’un ikinci yarısına girerken açıkladığımız ivme yılı olacak. Yani biz özellikle ‘ivme’ koyduk. ‘İleri’, ‘verimli’ ve ‘milli endüstri’ dediğimiz İVME Paketi’ni 2019 yılında başlattığımız noktada 2020 yılı bu anlamda çok önemli bir yıl olacak. ‘Bizim büyüme politikamız da kaynak kullanma politikamız da bankacılık sektörü.’ dedik. Artık bundan sonra bankacılık sektörünün bu ivme ile uyumlu bir kredi büyümesi artık bankacılık sektörünün ana çıtası olacak.” diye konuştu.

Albayrak, reel sektörün yolunu, gelişmelerini yakından takip ettiklerini belirtti. Talepler kapsamında, yerinde yaptıkları tespitleri hayata geçirmek için çözümleri devreye almayı sürdürdüklerini söyleyen Albayrak, şunları kaydetti: “Elhamdülillah yılın son öncü rakamları, hedeflediğimiz tüm bu noktalarda inşallah yakalayacağımız hedeflerimizi hatta daha da geçeceğimizi gösteriyor. Özellikle talepte reel sektör noktasında baktığımızda etkili şekilde toparlanma devam ediyor. Ham madde alımları, ara malı, ekipman ağırlıklı ithalat, tüm bu ihracat ve ithalat noktasındaki ticaret noktasında ciddi artışlar gördük. Aralık ayında özellikle ithalattaki ciddi artışın ara malı ve ham madde ithalatında yani hem yatırım kaleminde hem de üretim noktasında tüm bu üretim artışları ertelenen yatırımların devreye alınmasıyla istihdamda da canlanmayı, tüm bu katkıyı, eylül ayından sonra ekim, kasım ve aralık ayında güçlü bir şekilde ortaya koyuyor” dedi

Açılış konuşmalarının akabinde Meclis Başkanı Osman Okyay moderatörlüğünde, Bakan Albayrak iş insanlarının sorularını birebir cevapladı.

Toplantının ikinci oturumunda ise Banka Genel Müdürleri Çanakkaleli iş insanlarının soruları özel olarak cevaplandırıldı. Aynı anda Banka Genel Müdür yardımcıları ile isteyen iş insanları tarafından ÇTSO Toplantı salonlarında özel görüşmeler gerçekleştirdi. Banka Genel Müdürleriyle gerçekleştirilen genel toplantıda, katılımcılar tarafından; İVME Kredisi, bankaların ekspertiz değerlendirmelerinde yaşanan tutarsızlıklar, e-Defter, Teminat Mektupları, Varlık Borç Takası ve kredi faiz yapılandırması konularında sorulan sorular cevaplandırılmasıyla toplantı sona erdi. 

 

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????
????????????????????????????????????

????????????????????????????????????
????????????????????????????????????
????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????
????????????????????????????????????
????????????????????????????????????
????????????????????????????????????
????????????????????????????????????
????????????????????????????????????

 

Copyright © All rights reserved. | Newsever by AF themes.