18 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine Celalettin Topçu Anadolu Lisesinde, Milli Eğitim Bakanlığı ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında imzalanan protokol kapsamında “Okulum Temiz” belgelendirme programı kabul edilerek yürürlüğe girdi.

“Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü” Projesi kapsamında okulda tüm şartlar tamamlanarak yürürlüğe girdi.

Göreve geldiği günden bu yana okulda eğitim öğretim seviyesinin yükselmesi gibi bir çok başarılı çalışmaya imza atan okulun başarılı eğitimcisi ve Müdürü Mehmet Atik Ekin Proje hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında, 27 Temmuz 2020 tarihinde imzalanan “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü” kapsamında, hijyen şartlarının geliştirilmesi, enfeksiyon önleme ve kontrol süreçlerinin tutarlı, geçerli, güvenilir, tarafsız bir anlayışla sürdürülmesi amacıyla “Okulum Temiz” belgelendirme programı yürürlüğe alınmıştır. Başvuru öncesi okulumuz tarafından “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme Kontrol Kılavuzu” içerisinde belirtilen tüm faaliyetlerin, eylem planlarının, talimatların, eğitimlerin vb. işlemlerin tam olarak yerine getirilmiş, soru listesinde belirtilen şartlar tamamlanmıştır.

Okulumuz Ezine Celalettin Topçu Anadolu Lisesi olarak gerekli tüm hazırlıklarımızı tamamlayarak 07/10/2020 tarihinde yaptığımız ‘’Okulum Temiz’’belgelendirme programı başvurusu kabul edilmiştir.

Bu süreçte okulumuzda yapılan işlemler ;

1) Okul Risk Değerlendirme Raporu hazırlanmıştır.

2) Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Eylem Planı, risk değerlendirmelerinde çıkan sorunların nasıl giderileceğinin adım olarak tarif edildiği, ortaya çıkan işlemlerim nasıl gerçekleştirileceğine dair oluşturulan talimatlar ve tanımların belirtildiği bir belge olup gerekli çalışmalar sonuçlandırılmıştır.

3) Temizlik ve Dezenfeksiyon Planları/Talimatları/Eğitimleri verilmiştir.

4) Standart Enfeksiyon Kontrol Önlemlerine (SEKÖ) ait kayıtlar okulumuzda enfeksiyon koruma önlemi alınmış olup iş/işlemler, görevliler, zamanlamalar vb. bilgiler ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

5) Bulaş Bazlı Önlemlere (BBÖ) ait kayıtlar bulaş olması veya semptom belirtileri olan biriyle karşılaşıldığında ( personel, öğrenci, veli, tedarikçi vs.) ne yapmalıyım? Hangi sırada yapmayalım? Ne önlemler almalıyım? Nasıl tahliye veya sevk yapmalıyım? Kiminle irtibat kurmalıyım? Sevk sonrası ortamı nasıl dezenfekte etmeliyim? Bu ve benzeri sorulara yönelik eğitimler verilmiş olup bu bilgilendirmelerin yapılmasına eğitim öğretim süresince devam edilecektir.

6) Okulumuzda sınıflar, öğretmenler odası, idari oda, rehberlik servisi vb. bölümler sosyal mesafe ve hijyen koşullarına göre yeniden düzenlenmiş ve buna ilişkin uyarı levhaları, afişler okulun tüm bölümlerine bilgilendirme amaçlı yerleştirilmiştir. Okulun gerekli tüm yerlerine pedallı çöp kovaları yerleştirilmiştir. Okulumuzun muhtelif yerlerine okul bina girişine, izolasyon odasına, öğrenci ve öğretmen tuvaletlerine, sınıf girişlerine, öğretmenler odasına, idari odalarımıza, koridorlara, dezenfektanlar ve gerekli uyarı levhaları yerleştirilmiştir. Bina girişlerinde öğrenci, öğretmen, personel ve ziyaretçilerimizin ateş ölçümleri yapılarak kayıt altına alınmaktadır. Okul Müdürlüğü olarak gerekli tüm önlemlerimizi alarak, öğrenciler için bulaşmayı engelleyecek hijyenik bir ortam sağlanmıştır.

Ayrıca velilerimize önemle hatırlatmak isteriz ki bu süreçte velilerimize önemli görevler düşmektedir. Alınacak önlemlerle ilgili velilerimizin çocuklarını bilgilendirmeleri en önemli görevleridir. Çocuklarını el yıkama konusunda eğitmek, maske takmayı alışkanlık haline getirmeleri için bireysel bazda önlem almaları ve nelere dikkat etmeleri konusunda tavsiyelerde bulunmaları gerekiyor. Korunma sadece okulların aldıkları önlemlerle olabilecek bir durum değildir. Çocukların bireysel olarak kendi hijyenlerine dikkat etmeleri çok önem arz etmektedir. Velilerin üzerine düşen en önemli görev, çocuklarını el yıkama konusunda eğitmek, maskeyi takmalarını alışkanlık haline getirmelerini sağlamak, sosyal mesafeye dikkat etmeleri konusunda gerekli uyarıları yapmalarıdır. Bunlar sadece okul ortamında yapmaları gereken şeyler değildir. Çocuklar bu önlemleri günlük rutinleri haline getirirlerse okula gelmeyi ekstra bir durum olarak değerlendirmeyeceklerdir. Sürece ve okula uyumları çok daha kolay olacaktır. Ayrıca veliler ilerleyen süreçte bir risk yaratmamak için  kaygılarınına çocuklarını maruz bırakmamaları çok önemlidir. Çocuğunuzu bu yönde lütfen takip ediniz. Bugün okulda ellerini yıkadı mı? Günü nasıl geçti? Arkadaşlarınla kalem,silgi v.b alışverişinde bulundu mu?  Maskeni taktı mı?  Gibi sorular yöneltiniz. Veliler bu süreçte çocuğuyla daha fazla sohbet etmeli ve duygu durumuna dikkat etmelidirler. Velilerimizden bu süreçte daha dikkatli ve duyarlı olmalarını bekliyoruz. Bunları yerine getiren velilerimize şunu çok rahat söyleyebiliriz.

Velilerimizin içi rahat olsun “EN TEMİZ OKUL, BİZİM OKUL‘dur”.

Sağlıklı günlere kavuşarak tüm sınıflarda yüz yüze eğitime başlamayı ümit ediyorum. Unutmayalım “SAĞLIKLI GÜNLER ELİMİZDE”