17 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Biga İŞKUR Hizmet merkezi yetkilileri, hazırladığı koyun yetiştiriciliği projesiyle İŞKUR’un engelli hibe desteğine hak kazanan ve üretime başlayan Engelli Hüseyin Çakıcı’yıziyaret etti.

 

Ziyarette Çanakkale İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan, Şube Müdürü Ayça Çakmak, Biga Hizmet Merkezi Müdürü Ahmet Uzuner ve Büro Personeli Recep Tektel proje sahibi Hüseyin Çakıcı’nın Gümüşçay Beldesindeki kendi yerinde bir araya geldi.

 

Engelli vatandaşların kendi işlerini kurmasına, mesleki eğitim ve rehabilitasyonlarına, işe ve iş yerine uyum sağlamalarına ve istihdamlarına yardımcı olma amacıyla verilen desteğe başvuran Hüseyin Çakıcı Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Gümüşçay Beldesinde kendi arazisinde kurduğu çiftlikte20 merinos koyun, 1 merinos koç, 3 metre yemlik ve kuruluş destekleri olmak üzere toplam 40.744 TL hibeden yararlandı.

 

Çiftçiye hayırlı olsun dileğinde bulunan Çanakkale İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan:

‘‘Engelli ve Eski Hükümlü Proje hibe destekleri 2020 yılı 1. dönem desteğine başvurup komisyon kararıyla hak kazanan engelli vatandaşımız Hüseyin Çakıcı’yla 24 Temmuz’da İl Müdürlüğümüzde sözleşme imzalamıştık.20 koyunla başladığımız bu süreç görüyoruz ki şimdiden meyvesini vermeye başladı. Çiftçimiz ziyaretimizden bir gün önce bir koyunun doğum yaptığını, ziyaretimiz esnasında da ikiz kuzunun olduğunu iletti. Bu kadar kısa sürede bereketini gördüğümüz için çok mutluyuz.Koyunların bu bereketi devam ettirmesi,çiftçimize ve Gümüşçay beldemize ekonomik kazanç getirmesini diliyoruz. Tüm engelli ve eski hükümlü hemşehrilerimize girişime teşvik edici hibe desteklerimize başvurmaları konusunda çağrıda bulunuyorum. Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezalarını kullanmaya yetkili komisyonumuz her yıl, yılda 2 dönem proje çağrısında bulunuyor. Proje başvuru rehberi ve talep edilen belgelerimiz ise başvuru dönemlerinde web sitemiz iskur.gov.tr adresinden duyuruluyor.’’ dedi.

 

Hibe desteği için İŞKUR’a teşekkür eden ve ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren proje sahibi Hüseyin Çakıcı: ‘‘Aldığımız destek sayesinde 20 koyunla işe koyulduk. Şimdiden sayımız 23 oldu. 200 m2’lik kendi damımızda 14 ayda 2 doğum sağlayarak 5 senede yaklaşık 300 koyuna ulaşmayı hedefliyorum. Kısa sürede işletmeyi büyüteceğiz inşallah. Engelli ve Eski Hükümlü hibe destekleri, girişim yapmayı düşünenler için çok güzel bir başlangıç. Herkese bu desteklere başvurmasını, kendi işini kurmasını tavsiye ediyorum’’açıklamasında bulundu.