17 Mayıs 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Gazeteci- Yazar OKTAY GÜLDÜREN, bundan sonra “GÜNDÖNDÜ” isimli köşesinde EZİNETÜRK GAZETESİ  Ailesine köşe yazıları ile renk ve güç katacak.

Birbirinden ilginç köşe yazıları tarihsel araştırma yazıları ile EZİNETÜRK GAZETESİ’ne renk ve güç katacak yazarımız OKTAY GÜLDÜREN’e aramıza hoş geldin diyor, nice yazıları ile sağlıklı ve huzurlu bir yaşam diliyoruz.

OKTAY GÜLDÜREN KİMDİR

1957 yılında Çatalca’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Çatalca’da bitirdi. Çatalca’da ticaretle uğraştı. 1982 yılında Çatalca Kitabevi’ni açtı.

Sahibi olduğu yerel Çatalca’nın Sesi Gazetesi’ sahibi – yazı işleri müdürlüğünü üstlendi. Cumhuriyet Gazetesi ve çeşitli ulusal gazetelerin yerel bölge sorumlusu olarak görev aldı. Bölgede yayımlanan Haberdar , Gerçek ve bir çok gazetede makaleleri yayımlanan , sosyal medyada bir çok sitede köşe yazıları ile internet gazeteciliği yapan Oktay Güldüren, Yunanistan’da, Batı Trakya’da yayımlanan Trakya’nın Sesi gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

T.C. Başbakanlık Osmanlı Arşivleri ve Cumhuriyet arşivlerinde 14 bin belgeyi tarayarak Çatalca’nın yerel tarihi ile ilgili birçok belgeyi gün ışığına çıkardı. Kendi olanakları ile Bir Zamanlar Çatalca kitabını yayımladı ve Çatalca ile ilgili geniş bir alan çalışması ile bilgi, belge ve Çatalca fotoğraf bankasını kurdu. Bu çalışmalarından dolayı Çatalca Turizm ve Kültür Derneği’nden ödül aldı. (2010)

İki ülke arasında dostluk köprüsü kuran,  Metron (Çatalca) kitabının yazarı Dimitoka Üniversitesi öğretim görevlisi Pashalis Valsamidis ve bir zamanlar Çatalca’da yaşamış, nüfus mübadelesi ile Selanik-Gefira’ya göç etmiş mübadil Rumların torunlarına ulaşan Oktay Güldüren, Çatalca’daki gayrimüslimlerin yaşamları hakkında geniş bir bilgi, belge ve fotoğraf arşivi oluşturdu.

Selanik’teki Gefira(Meryemana Köprüsü) Çatalca Müzesi Gönüllüleri Derneği’nin daveti üzerine Selanik Gefira’ya giderek, burada “Erguvan Kokan Mübadil Kenti Çatalca” adlı bir fotoğraf sergisi açtı ve Çatalca hakkında bir sunum yaptı. Selanik Gefira Müze Gönüllüleri Derneği’nden bu konuda yaptığı çalışmalar ile ilgili olarak ödül aldı.

Yerel tarih araştırmacısı ,Evli ve bir çocuk babası Oktay Güldüren halen sekiz ay Geyikli-Odunluk’ta ,üç ay  İstanbul- Çatalca’da yaşamaktadır.

 

      Yayımlanmış Kitabı

Bir Zamanlar Çatalca (Türkçe Yunanca)

Çatalca-Samiotisa-Samiotisa (Heyamola Yayınevi)İstanbul Serisi

Nasliç Orada bir yer var uzakta

Bir Zamanlar Çatalca(2)

Bilinmeyen Çatalca

Yayınlanmamış Kitapları 

Bozcaada Kokusu

Çatalca-da Osmanlı İzleri    (Belgelerle)

Bir Zamanlar Çatalca,Büyükçekmece,Silivri de Yaşam

Anlat Yaya Anlat

Çatalca-da Savaşların izleri (Belgelerle)

Çatalca-da Gayrimüslim İzleri(Belgelerle)

Nasliç-li Velonun Bağında

Geyikli –Eski Odunluk İskelesi

(Mavi Denizinde Kaz Dağları Kokusu)

Ezine Pazarı(Belgelerle)