11 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

İÇDAŞ’tan Teknolojik Eğitime Destek : “ Çanakkale’ye Mekatronik Kampusü

Türkiye’nin önde gelen ağır sanayi kuruluşu İÇDAŞ, Çanakkale’de “mekatronik kampusü” kuruyor.

Türkiye’nin önde gelen ağır sanayi kuruluşu İÇDAŞ’ın, eğitim dünyasına kazandırdığı okullar “teknoloji üssü” bakışıyla projelendiriliyor. Mesleki ve teknik eğitim ağırlıklı okulları memleketimize kazandıran İÇDAŞ, şimdi de Çanakkale’de “mekatronik kampusü” kuruyor. İÇDAŞ A.Ş.’nin kurucularından Tacettin Aslan’ın adının verildiği kampüsün ilk etabı 40 bin metrekare kapalı alana sahip olacak.

Geçtiğimiz günlerde Biga’da İÇDAŞ Fen Lisesi ile İÇDAŞ Anaokulu’nun açılışından sonra şimdi de Çanakkale’ye “mekatronik kampusü” kazandırılıyor. Mekatronik eğitimi ağırlıklı Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kampusünün temel atma töreni yapıldı.

Temel atma törenine AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, İÇDAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Naci Aslan, İÇDAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Aslan, İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Gültekin Yıldız katıldı.

Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kampusü ilk etapta 40 bin metrekare, ikinci ve üçüncü etapları ile 100 bin metrekare kapalı alana sahip olacak.  Eğitim hayatımızda endüstri 4.0 , kodlama, robotlar, akıllı makinaların  gündeme geldiği bu günlerde henüz üniversitelerde bile olmayan teknolojik donanım Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kampusünde yer alacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tacettin Aslan ve ailesi tarafından yaptırılacak olan ’Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin temel atma törenine katılan Ak Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, yapılacak olan Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde atölye, pansiyon ve spor salonu binalarının da bulunacağını belirtti.

Milletvekili Bülent Turan, Çanakkale’nin dışı gibi düşünülen, rüzgarın en sert hissedilen ancak kısa sürede en keyifli mekanlarından birisi olacağını düşündüğü bölgeye kampüsün inşa edileceğini belirterek, “ Meclisin kapanmasıyla birlikte Çanakkale’nin ilçe- ilçe, belde- belde tüm yatırımlarına omuz vermek için, destek olmak için gece gündüz gayret ediyoruz. Memleketimiz için zaman zaman batının Hakkâri’si derlerdir. Ama son dönemde her ana başlıkta, sadece belli alanlarda değil, her ana başlıkta çok ciddi bir dönüşüm olduğunu hep birlikte görüyoruz” dedi.

Bölgenin deniz kenti olduğuna vurgu yapan Turan, “Son on gün içerisinde gümrük kapısı için Küçükkuyu- Midilli arası seferler için, hemen yukarısında kurvaziyer limanı özelliğine sahip Ayvacık Büyükhusun’da liman temeli attık. Lapseki’nin yat limanı iddiası şuan ÇED aşamasında. Gelibolu’da dört rampalı Limanımızın temellini attık. Denizle ilgili ciddi bir lig atlama iddiamız var. Sağlıkla ilgili tüm ilçelerimizin sorunlarını yatırdık ve çok büyük oranda çözüm bulduk. Üniversite hastanesi, Devlet hastanesi, Lapseki hastanesini açtık. Biga hastanesini iki gün sonra açıyoruz, Çan’ın temelini atıyoruz, Yenice bitmek üzere, Ezine, Ayvacık bitti. Tüm ilçelerimizin hastaneleri çok özel değerlendirildi. Artık Çanakkale’mizin insanı ekstra durumlar hariç başka illere tedaviye gitmiyorlar. Ulaşımla ilgili köprüyü söylemiyorum dahi geçiyorum, Eceabat- Gelibolu, Ayvacık- Küçükkuyu tünellerine başladık. Çalışmaları yoluna girdi bitim aşamasınageldi. Yollarla ilgili artık köy yollarını tartışıyoruz. Şunu demek istiyorum Çanakkale büyük oranda bir lig atlama iddiasını ortaya koydu ve hayata geçirdi. Ancak bunları yaparken tarımla ilgili özel gayretlerimiz oldu, her alana teşvikimiz bir yana sadece Tarım Gıda Sanayi İhtisas Bölgesi, 8 bin kişinin istihdamı olacak yani bölgenin en büyük tarım yatırımı olacak. Bütün kamulaştırma işlemleri bitti, bütün planlama işleri bitti. Şimdi yer tahsis süreci başlıyor kış gelmeden inşallah temek atmaya başlayacağız. Troia 2018 gibi ekstra kültür faaliyetlerimizi bir yere bırakıyorum. Fakat bu bölge genç ve hareketli bir bölge. Eğitimin en özel alanlardan bir tanesi olması lazımdı ,tüm hayır severleriyle devletiyle omuz omuza vererek çok büyük bir mesafe alındı. Sadece Çanakkale’de bu sene 28 tane yeni okul yapıyoruz. 28 yeni okul sadece bu sene yapıyoruz. Bu ciddi bir imkan Allah Devletimize zeval evermesin. Birliğimizi beraberliğimizi bozmasın, yatırımcılarımızla beraber daha nice yıllar gençlerimize hizmet imkanı bulalım. Bugün İÇDAŞ’ımızın öncülük ettiği bu kampüsün çok fazla özellikleri var. Yurdundan, fitnıs salonuna kadar, eğitim salonlarından dershanelerine kadar çok farklı bir kampüsün temellerini atıyoruz. Yıllarca bu ülkede ideolojik kavgalara eğitim heba edildi. Yıllar önce bende okullardaydım, meslek liseleri kat sayı engeli ile önü kapanarak, Türkiye’de çırak eğitiminden imam eğitimine kadar bir çok alanda sıkıntı yaşandı. Biz araziyi geziyoruz, işsizlik talebi başka bir problem, işverenin derdi başka bir problem. O yüzden aradaki elemanların yetişmesi için büyük önem arz eden teknik liselerin uzun yıllar Türkiye’mizde kapatılmış olması, değişik sebeplerle geri bırakılmış olması, bedellerini bize bugün ödeten bir yanlış haline geldi. Bu engeller kaldırıldı ama. Şuan gördüğünüz lisemiz, sanayi bölgesi içerisinde uygulama ile teorinin bir arada olduğu çok özel bir konum haline geldi. O yüzden okul açmak keyifli ama teknik okul açmak ekstra keyifli diye düşünüyorum” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dünyada Endüstri 4.0 dönemine temel teşkil edecek olan ve ülkemizde henüz lise seviyesinde yaygın olmayan “mekatronik” eğitim ve öğrenimi konusunda Çanakkale, bu kampusle öne çıkacak.

Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kampusünde 1 bodrum artı 3 kattan oluşan dersliklerin toplam alanı 7.450 metrekaredir. 1 bodrum katı artı 4 kattan oluşan kız ve erkek öğrenci yurtları bulunmaktadır.

İki etapta tamamlanacak kampuste şu birimler yer alacak:

Birinci etapta:

1 idari bina,

2 adet 12 derslikli mekatronik dersanesi,

5 adet labrotuar,

190 kişilik konferans salonu

1 adet kapalı spor salonu,

1 adet 250 kişilik kız öğrenci yurdu,

1 adet 250 kişilik erkek öğrenci yurdu,

1 adet seyir terası

Spor alanları ve yeşil alanlar

İkinci etapta:

2 adet 12 derslikli mekatronik dersanesi,

5 adet laboratuvar,

1 adet uzay ve teknoloji merkezi

1 adet 250 kişilik kız öğrenci yurdu

1 adet 250 kişilik erkek öğrenci yurdu

 

 

About Post Author