20 Haziran 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

İş Dünyası İstişare Toplantısı, Ak Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan’ın katılımıyla Çanakkale Ticaret Borsası ev sahipliğinde düzenlendi.

AK Parti Grup Başkan Vekili Sn. Bülent Turan’ın başkanlığında, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı  Kaya Üzen ve Meclis Başkanı Abdullah Deniz’in ev sahipliğini yaptığı toplantıda, AK Parti İl Başkanı Naim Makas, AK Parti Çanakkale Belediye Meclis Grup Başkanvekili Esra Yüksel, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Aydoğdu, Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç,  Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Çetin, Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan, Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, Meclis Başkanı  Yücel Çayıroğlu, TOBB Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Orçun Oktay yer aldı.

Toplantı moderatörlüğü, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen tarafından gerçekleştirildi.

Çanakkale tarımı, tarıma dayalı sanayi sektörü ve turizm konularının görüşüldüğü toplantıda, Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Bayramiç Beyazının AB Coğrafi İşaret Tescili ve Jeotermal Isıtmalı Tarıma Dayalı Seracılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Projesi, Devlet Yatırım Destekleri, Yapılandırma Süreleri, 1915 Çanakkale Köprüsünün Çanakkale açısından önemi, 2021 yılının İstiklal Marşı ilan edilmesi ve Mehmet Akif Ersoy’u anma yılı kapsamında il genelinde yapılacak tanıtım organizasyonları ve sektörler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Grup Başkan Vekili Sn. Bülent Turan; “Ben Çanakkale, memleket sevdalısıyım ve, Çanakkale’den gelecek her türlü talebe, isteğe öncelik vererek hizmet etmek boynumun borcudur. Onun için size sınırsız hizmet vermek için gece gündüz çalışıyoruz. Taleplerinizi her zaman bana ileterek gerçekleştirmek için var gücümüzle sizin yanındayız” dedi. 

“2021 YILININ BÖLGEMİZE YATIRIM VE İSTİHDAM ANLAMINDA ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”
İş Dünyası İstişare Toplantısı hakkında bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Çanakkale iş dünyası temsilcileri olarak zor ve öngörülemeyecek bir 2020 yılını geride bırakıyoruz. Covid-19 salgını iş dünyasının tüm ezberlerini bozdu. Gerçekleştirilen İstişare Toplantısında ilimizde kısa, orta ve uzun vadeli olarak gerçekleştirilecek tüm yatırımları değerlendirdik. Çanakkale Milletvekilimiz Sayın Bülent Turan’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen istişare toplantısı iş insanları olarak bizlere güç ve moral verdi. İlimizin büyümesi, gelişmesi ve kalıcı istihdamın artması için sunduğumuz tüm çalışmalar anında değerlendirilerek ilgili Bakanlıklarımıza eş zamanlı olarak iletiliyor. Çalışmalara büyük bir hızla başlanıp süreçler çok çabuk işletiliyor. Bu konudaki hassasiyeti için kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum. Ezine Gıda İhtisas OSB bunun en güzel örneklerinden, ben bu kadar hızlı ilerleyen bir OSB’ye daha önce şahit olmadım. 1915 Çanakkale Köprüsü sadece ülkemizin değil büyüklüğü ve yapım hızı ile dünya ölçeğinde değerlendirilmesi gereken bir yatırım. Bununla beraber tünel ve çevre yollarının da tamamlanmasıyla birlikte Çanakkale tarihi ve coğrafi konumundan kaynaklanan avantajlarına lojistik avantajını da ekleyerek rekabette önemli bir fark yaratacağına inanıyoruz. Oda olarak ilimizde yapılan tüm faaliyetlerin ya içinde ya da tam merkezindeyiz. Odamızın lobicilik gücü ve enerjisi ile ilimizde taş üzerine taş koyan herkese destek vermeye çalışıyoruz. Çan Organize Karma Sanayi’nin kuruluş çalışmalarından ilimizin potansiyeli yüksek yerel ürünlerine Coğrafi İşaret alınmasına kadar çok geniş bir yelpazede çalışmalar yürütüyoruz. Oda olarak üyelerimizin ihracatını arttırmak en önemli önceliklerimiz arasında, bu amaçla hayata geçirdiğimiz “Çanakkale Dış Ticaret Destek Merkezi Projesi” hakkında bilgi almak üzere ihracat yapan veya yapmayı hedefleyen tüm üyelerimizin Odamız davet ediyorum. Çanakkale iş dünyası olarak her zaman söylediğim gibi “17 Plaka” olarak hareket ettiğimiz takdirde ilimizin öncelikli sektörleri başta olmak üzere; tarımdan, turizme, mobilyadan, yenilenebilir enerji üretimine kadar çok ciddi potansiyel barındıran ilimizi çok daha ileriye el birliği ile taşıyacağımıza inanıyorum. İstişare toplantısında iş dünyası olarak tüm bu çerçevede belirtilen konuları masaya yatırarak görüşme imkanımız oldu. Çanakkale Milletvekilimiz Bülent Turan’dan Ayvacık Bölgesinde yapılması planlanan jeotermal kaynaklı Sera OSB çalışmaları hakkında da detaylı bilgi aldık. Ben bu yatırımın bölgemizin kaynaklarının verimli kullanılmasının yanında, Ezine Gıda OSB için de çok önemli bir hammadde kaynağı olacağına inanıyor ve aynı hızla tamamlanacağını düşünüyorum.” diyerek toplantıya katılım sağlayarak destek veren herkese teşekkür etti.

Toplantının ev sahipliğini gerçekleştiren Kaya Üzen;  “Sn. Başkanım desteklerinizden dolayı tüm Çanakkale iş dünyası adına teşekkür ederiz. Taleplerimizi size ilettiğimizde siz fazlasıyla bizlere destek veriyorsunuz. Şüphesiz bu yapılan hizmetler karşılıksız kalmayacak ve Çanakkale’miz marka şehir olma yolunda büyük adımlar atacaktır” dedi.