16 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

İsmail Kaya ; ” Üreticiye Ayıp Edilmiştir, Günün Sonunda Kaybeden Üretici Olacak”

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, Buğday ve arpa fiyatlarındaki gerileme hakkında basın açıklaması yayınladı. Kaya, belirlenen fiyatların düşürülmesine tepki göstererek, “Üreticiye ayıp edilmiştir, fiyatlardaki bu gerileme üreticinin alın terinin, emeğinin, üretmek için verdiği mücadelenin görmezden gelinmesidir” dedi.

 

TMO’nun Çanakkale ve bölgesi için açıkladığı Buğday ve Arpa fiyatları üretici de büyük hayal kırıklığı yaratırken, bu duruma tepki Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya’dan geldi.  TMO tarafından açıklana  fiyatlarda 20 ila 40 kuruş düşürülmesine tepkisini dile getiren Kaya açıklamasında şunları söyledi ;

 

“Üreticiye Ayıp Edilmiştir”

Üreticiye ayıp edilmiştir üreticinin kullandığı birçok girdi ürünlerinin en az yüzde yüz arttığı ve yükselişin önlenemediği şu dönemde arpa ve buğday fiyatlarında üreticinin lehine Avrupa ve dünya fiyatları örnek alınarak kendiliğinden oluşan fiyatları, konunun muhataplarının ısrarla üreticinin aleyhine geri çekme çabaları sonuç vermiş bölgemizde arpa buğday fiyatları 20 ila 40 kuruş arasında geri gelmiştir. Fiyatlardaki bu gerileme üreticinin alın terinin, emeğinin, üretmek için verdiği mücadelenin görmezden gelinmesidir.

 

“Günün sonunda Kaybeden Üretici Olacaktır  “

Unutulmamalıdır ki oluşan fiyatlar, dünyada oluşan fiyatlardır. Herzaman yaptığımız her işte örnek aldığımız Avrupa’da ve dünyada arpa ve buğday fiyatlarında bir gerileme olmaz iken kuru bir inat uğruna kendi üreticimizin ürettiği ürünü ithalat söylentilerini piyasaya pompalayarak fiyatları geriye döndürmek kabul edilir birşey değildir ve şu anda fiyatlarını aşağı çektiğimiz ürünler çok kısa bir süre sonra tekrar yükselişe geçecek ama ne yazıkki yükselen ürünler üreticinin elinden çıkmış olacak ve günün sonunda kaybeden üretici olacaktır. Süreci üreticinin ürettiği ürünlerin fiyatları geri çekmek için uğraşarak yönetmek yanlıştır ve bu yanlıştan derhal dönülmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Üretici Yarım Yamalak Desteklenmemeli”

Bakın eğer bir şeyin fiyatı geri çekilmek istenecek ise bu gübre fiyatları olmalı eğer bir şeyin fiyatı geri çekilmek istenecek ise bu üreticilerin hastalıklarla mücadele için kullandıkları tarım ilaçlarının fiyatları olmalı eğer bir şeylerin fiyatı geri çekilmek istenecek ise bu üreticinin kullandığı tohum fiyatları olmalı eğer bir şeylerin fiyatı geri çekilmek istenecek ise bu üreticilerin işini kolaylaştıran makina ekipman fiyatları olmalı. Üretici desteklenmeli ama yarım yamalak değil bilerek isteyerek anlayarak desteklenmeli ürününü erken hasat eden üretici ürününü değerinde satabilmeli, çeşitli sebeplerden dolayı ürününü hasat edemeyen üretici cezalandırılmamalıdır. Atılan yanlış adımdan derhal üreticilerimiz lehine dönülmesi gerekliliğini konunun muhatapları geç kalmadan görmelidir.

 

“Soruna Kulak Tıkayarak Çözüm Bulunmaz”

Konunun muhatapları yaşanan sıkıntıları istişare etmeyerek, görmezden gelerek yaşanan sıkıntıları anlatanlarada kulaklarını tıkayarak, cevap vermeyerek sıkıntıların son bulmayacağını bilmeli, bu şekilde devam ettiği sürece durumun içinden çıkılamayacak hale geleceği asla unutmamalı ve bir an önce üreticinin lehine gereğinin yapılması için adım ya da adımlar atılmalıdır.

About Post Author