28 Kasım 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Onur Air Genel Müdürü Teoman Tosun, 1 Kasım itibariyle İstanbul ve Çanakkale arasında seferlere başlayacaklarını söyledi.

Tosun, Kolin Otel’de düzenlenen basın toplantısında, Çanakkale’nin kendi markası olan GESTAŞ ile Onur Air arasında yapılan işbirliği anlaşmasıyla Çanakkale ile İstanbul’u havayolu ile birbirlerine bağlayacaklarını belirtti.

Geçen hafta Başbakan Binali Yıldırım ve bazı bakanların da katıldığı Çanakkale Havalimanı’nın açılışı nedeniyle düzenlenen törende, Kasım ayının ilk haftası itibariyle uçacaklarını söylediklerini hatırlatan Tosun, bunun için hemen harekete geçtiklerini vurguladı.

Tosun, görüşmelerin yapılıp gerekli izinlerin hızla alınmasıyla çalışmalara başladıklarını ifade ederek şöyle konuştu:

Allah yüzümüzü kara çıkartmadı, Sayın Başbakanımıza, bakanlarımıza ve Çanakkale halkına verdiğimiz sözü yerine getirmeye çalışıyoruz. 29 Eylül itibariyle Çanakkale’mizi İstanbul ile birleştirmeyi planladık. 2002’de Sayın Binali Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanı olduğu dönemde ‘Hava yolu, halkın yolu’ şeklinde bir ifadesi vardı. Biz de Onur Air olarak tüm planlarımızı bu yönde yapıyoruz. Evet hava yolu halkın yolu olmaya başladı. Türkiye’de 56-57 hava meydanımız var. Biz şirket olarak bu meydanların tamamına sefer yapmayı planlıyoruz. Ama bu tabii ki pek de kolay olmuyor.”

Çanakkale’nin de bu noktalardan biri olduğuna dikkati çeken Tosun, şunları söyledi:

“Ama inşallah GESTAŞ ile yaptığımız bu iş birliği ve kuvvet birliğiyle Çanakkale’mize havacılık ile ilgili yeni koşulları getirmeyi hedefliyoruz ve inşallah başarabililiriz. 1 Kasım itibariyle Çanakkale ve İstanbul arasındaki havayolu seferlerine başlayıp ülkemizin iki güzel kenti arasındaki havayolu bağlantısını sağlamış olacağız. Seferlerimiz 20 Kasım’a kadar haftanın 4 günü, 20 Kasım itibariyle ise haftanın 7 günü yapılacak. Seferler Çanakkale’den sabah 07.10’da, İstanbul’dan ise 23.20’de gerçekleşecek.”

Çanakkale’nin şirketin 12. iç hat uçuş noktası olacağına işaret eden Tosun, kentten uçuşların İstanbul Atatürk Havalimanı’na geleceği tek nokta olacağını kaydetti.

Uçak seferlerine Gestaş olarak destek verdiklerini belerten Gestaş Genel Müdürü Volkan Uslu ise, “Geçen hafta başbakanımızın ziyaretinde açıklandığı gibi 1 Kasım’da Onur Air seferlerini başlatmış olacak. 1 Kasım ile 20 Kasım arasındaki tarihlerde haftada 4 sefer olacak. İlk defa Çanakkale’den İstanbul havalimanına seferler gerçekleşecek. 20 Kasım’dan itibaren de haftanın 7 günü Çanakkale-İstanbul seferleri inşallah aralıksız devam edecek. Hem uluslararası aktarmalara yetişmek anlamında hem de tüm Türkiye’den Çanakkale’ye dönüş yapmak isteyen yolcularımızın saatlere yetişmesi anlamında Onur Air ekibi ve Teoman beyin gayretleriyle gerçekten Çanakkale’nin menfaatine ve en uygun saat belirlendi. Hem Gestaş, hem de Onur Air ekibi bu işin hızlı bir şekilde olması için ciddi efor harcadı. Çok uygun şekilde Çanakkalelilerin, Çanakkale’ye gelecek kişilerin hava yolundan, halkın yolundan faydalanması için güzel bir birliktelik oldu. Uygun fiyatlarda seferler yapılmaya başlanacak. 84 TL’den başlayan fiyatlar olacak. Bizde Gestaş olarak Çanakkale’de bu konunun daha fazla desteklenmesi anlamında bir promosyon kampanyası düzenledik. Özellikle GESTCARD olan ilk 500 öğrenciye gidiş dönüş 119,90 TL’lik bir fiyat uygulaması olacak. Yine GESTCARD müşterisi olan ilk 500 yolcuya da 149’90 TL’den bilet uygulaması olacak. Bu anlamda da hem bu seyahati deneyimlemesi, hem de tecrübelerini aktarması anlamında böyle bir yaklaşıma gittik. Önümüzdeki sene Troia Yılı. Çanakkale’miz için önemli bir yıl. Troia yılı öncesi böyle bir işbirliği ile ulaşımın İstanbul’dan Atatürk Havalimanı üzerinden başlatılması ve bunun o zamana kadara oturtulacak olması, turizm potansiyeli anlamında, şehrimizin konaklama gün sayısının artması anlamında ve uluslararası bir destinasyon olması noktasında çok önemli. Çanakkale’nin uluslararası bir havalimanı olmasından kaynaklı, buradan binen bir yolcu hava alanına çıkmadan aktarma yapabilecek. Farklı coğrafyalarda bu imkan da sunulmuş oluyor. Bu konuyu ilk görüştüğümüzden itibaren çok hızlı ilerledik. Onur Air yöneticilerinin gerçekten sahiplenmesi, destek olması bizdeki heyecanı taşıyıp hemen sonuç odaklı yaklaşması bunda çok etkili oldu. İnşallah Çanakkale’nin faydasına sürekli bir hizmet olur” dedi.

Onur Air Genel Müdürü Tosun ve GESTAŞ Genel Müdürü Uslu, daha sonra iş birliği anlaşmasını imzaladı ve yeni havayolu ulaşım hattının açılışını gerçekleştirdi.