19 Ağustos 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

AK Parti Çanakkale Milletvekili ve Genel Merkez Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Jülide İskenderoğlu, Çanakkale’nin Çan ilçesinde yer alan, Türkiye’nin, fabrika baca atığındaki enerjinin kullanılması ile ısıtılan ilk modern serasına sahip ve Hindistan cevizi kabuğunda domates üretimi yapan Mavruz firmasını ziyaret etti ve serayla ilgili bilgi aldı.

“Covid-19 salgınıyla birlikte dünyada hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını bütün gerçekliğiyle anlıyoruz ve  alışkanlıklarımız da hızla değişiyor. Bu süreçte bir kez daha gördük ki tarım bizim için son derece önemli. Ülkemizin ve şehrimizin verimli topraklara sahip olması bu zorlu süreci lehimize çevirmek için büyük bir fırsat. Ama bu konuda hepimize büyük sorumluluklar düşüyor. Kaynaklarımızı ve imkanlarımızı doğru kullanmalı, yaratıcı, sürdürülebilir ve doğaya saygılı projeler geliştirmeliyiz.

Mavruz firmasının ortaya koyduğu bu projenin çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. İçerisinde bulunduğumuz bu tesis başta teknolojik inovasyon olmak üzere imkanlarımızı değerlendirerek ne kadar başarılı ve faydalı işler çıkarabileceğimizi gözler önüne seriyor. Fabrika baca atığındaki enerjinin kullanılması ile ısıtılan serayla hem atıklar değerlendiriliyor hem de maliyet düşürülerek tasarruf sağlanıyor. Bir yönüyle de çevreci olan bu proje geleceğimizi koruma altına alıyor.

Çanakkale’mizde böylesine güzel bir projeyi hayata geçiren başta kurucu Cengiz GENÇ olmak üzere destek veren Kaleseramik ailesine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Son olarak başarısının yanı sıra kadın istihdamı konusunda pozitif ayrımcılık yaparak çalışanlarının %95’ini bölge kadınlarımızdan seçen Mavruz firmamıza da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

About Post Author