23 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

KANDEMİR’DEN ÇTSO YÖNETİM KURULUNA ZİYARET

KANDEMİR’DEN ÇTSO YÖNETİM KURULUNA ZİYARET

22 Nisan Cumartesi günü yapılan Çanakkale Kent Konseyi Genel Kurulunda Başkan seçilen Engin Kandemir ve Yönetim Kurulu Üyesi Şener Akçay Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu’nu ziyaret etti.

Gerçekleştirilen ziyarette; ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin, Başkan Yardımcısı Selçuk Semizoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Emin Bacak, Fatih İş, Fikri Kutlu ve Genel Sekreter Sema Sandal hazır bulundular.

ÇTSO Çanakkale Evi’nde özel hazırlanan etli keşkekten oluşan öğle yemeği ile başlayan toplantıda Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin “Çok şükür her hafta kutlayacak bir sebebimiz var. Çanakkale’ye bahar bir başka geldi.” dedi.

“AYRIŞTIRICI, ENGELLİYİCİ DEĞİL, ÇANAKKALE RUHU İLE BİRLEŞTİRİCİ VE İŞ YAPACAK İNSANLARA İHTİYACIMIZ VAR”

Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin; Engin Kandemir’i tebrik ederek seçilmesinden dolayı mutlu olduğunu,  Kent Konseyinin bundan böyle Çanakkale Ruhu ile birleştirici olarak hizmet için çalışacağına inandığını belirtti.

ÇTSO olarak Çanakkale için ürettikleri projeleri her zaman yerel aktörler ile paylaştıklarını ancak daha sonra engellemelerle karşılaştıklarını ve bundan rahatsız olduklarını ifade etti.

Başkan Yardımcısı Selçuk Semizoğlu ÇTSO Yönetim Kurulunun 17 maddelik bildirgesi hakkında bilgi vererek Belediye ile ilgili maddeleri hatırlattı:

” – Çanakkale Belediyesi’nin, 3 adet AVM yapımına olumlu görüş verdiği alanda, hava mania hattında kaldığı ve Atatürk Caddesi trafiğini olumsuz etkileyeceği gerekçesi üreterek Yat Limanı hakkında Bakanlığa olumsuz görüş bildirdiğini hatırlatıyor; ÇTSO tarafından hazırlanan ve ÇED Olumlu Belgesi alınan Çanakkale Yat Limanı Projesi’nin önüne koydukları bu engelin kaldırılmasını, Çanakkale Yat Limanının bir önce hayata geçirilmesini istiyoruz.

– Yıllardır bir çözüm üretilemeyen şehiriçi trafik ve otopark sorununa bir nebze katkı sunmak için, Çanakkale’de ticaretin nefes alması için Çanakkale Ticaret Sitesi Projemizin yeriyle ilgili yasal düzenlemenin yapılmasını istiyoruz.

– Çanakkale’de var olan ve anlaşılmaz bir şekilde, birbirinden değişik mania alanı haritalarının tekilleşmesini, popülist uygulamaların ortadan kaldırılmasını istiyoruz.

– Bir anlamda vitrinimiz olan Çanakkale 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nın ara yol ile Çan yoluna bağlanmasını ve kentimize yakışır fiziki koşullara kavuşmasını istiyoruz.

– Çanakkale 1915 Köprüsü’nün temelinin atılması ile birlikte İlimize ilginin arttığı görülmüştür. Yaşanacak göç ve nüfus artışına hazırlıklı olmak için şehrimizin alt yapı ve üst yapı çalışma planlarının tüm STK’lar, ilgili kurumlar ile birlikte ortak akıl ile yapılmasını istiyoruz.

– Ülkemizde parsel bazında imar uygulaması yapılan tek kent Çanakkale’dir.

Çanakkale’yi geleceğe taşıyacak imar planlarının ada bazında yapılmasını, kişisel rantlar sağlamak için değil kentin gelişimi için yapılmasını,

– Şahıs veya tüzel kişi arazilerine de popülist uygulamalardan uzak, eşitlik ilkesi ve hakkaniyetle uygun imar planlarının yapılmasını, -Üzerinde yapı olan veya olmayan tüm kamu arazilerinin imara değil halkın kullanımına açılmasını, yeşil alan olmasını istiyoruz.

– 2023 hedeflerine ulaşacak güçlü bir ekonominin güçlü bir Çanakkale ile mümkün olacağına inanıyoruz. Çanakkale’nin gelişimine yıllardır engel olan, yatırımlara set vuran, mevcut potansiyeli atıl tutan ve ekonomisine zarar veren anlayışın,  “küçük olsun benim olsun” zihniyetinin Çanakkale’de artık olmamasını İSTİYORUZ. Onların yeri tarihin çöplüğü olacaktır.”

“ÇANAKKALE KENT KONSEYİ KİMSENİN YA DA HİÇBİR KURUMUN ARKA BAHÇESİ DEĞİLDİR.”

Kent Konseyi Başkanı Engin Kandemir de ziyaretten mutlu olduğunu belirterek ” Bize güvenen dostlarımıza, büyüklerimize, kardeşlerimize teşekkür ederiz Çanakkale’yi, kimseyi ötekileştirmeden, Çanakkale’yi gerçekten seven insanlarla hep birlikte yönetmek isteyen yüreği güzel insanlarla birlikte olacağız. İnancın ve adaletin savaşçıları değerli dava arkadaşlarımla çıkmış olduğumuz kutlu yolda Yüce Allah bizleri muzaffer eylemiştir.

Çanakkale için yapılacak her faydalı işte desteğimiz tamdır” diye konuştu.