24 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Karadeniz Tahıl Girişimi Sürecinin Yeniden Başlamasını İstiyoruz

Bakan Fidan: Karadeniz Tahıl Girişimi Sürecinin Yeniden Başlamasını İstiyoruz

ANKARA – BHA

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ukrayna’lı mevkidaşı Dmitro Kuleba ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Sözlerine Ukrayna’nın Bağımsızlık Günü’nü kutlayarak başlayan Bakan Fidan, “Daha önce Ukrayna’ya ve Kiev’e çok kez ziyaret etme imkanım oldu. Dışişleri Bakanı olarak bu benim ilk ziyaretim. Yeni görevimi de yaklaşık 3 aydır yapıyorum. Dün, Ukrayna’nın Bağımsızlık Günü idi. En içten dileklerimle kutluyorum. Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne verdiği desteği de yinelemek istiyorum. Savaşta hayatını kaybedenler için başsağlığı diliyorum” dedi.

“Tahıl İhracatı İçin Alternatif Yollar Arandığını Biliyoruz”

Tahıl ihracatı için alternatif yollar arandığını ifade eden, “Aramızdaki stratejik ortaklık çerçevesinde önümüzdeki dönemde atabileceğimiz adımları ele alacağız. Maalesef Karadeniz Girişimi 17 Temmuz’da sona erdi. Bu girişim sayesinde 33 milyondan fazla tahıl ve gıda ürününün küresel pazarlara ulaşması sağlanmıştı. Maalesef 17 Temmuz itibarıyla bu sona erdi. Şu anda tahıl ihracatı için alternatif yollar arandığını biliyoruz. Bu yolların orijinal girişime alternatif olamayacağını ve riskler barındırdığını da görüyoruz. Karadeniz Tahıl Girişimi sürecinin yeniden başlamasını istiyoruz. Tüm taraflarla diyaloğa her zaman devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Cumhurbaşkanımız Çok Sistemli Bir Çalışma Yürütmekte”

Tahıl koridorunun yeniden canlanması için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sistemli bir çalışma yürüttüğünü söyleyen Fidan, “Bu girişimi yeniden canlandırılması Türkiye için bir öncelik. Bu konuda sayın Cumhurbaşkanımız çok sistemli bir çalışma yürütmekte. Bu vesileyle başta Ukrayna olmak üzere BM, Rusya, Avrupalı ve bazı ABD’li aktörlerin içinde olduğu çok geniş kümeyle görüşme trafiği var. Bu konudaki çabalarımız devam edecek. Umuyorum başarılı bir netice alırız. ukraynalı dostlarımıza özellikle bu konudaki yapıcı destekleri için ayrıca teşekkür etmek istiyorum” dedi.