17 Mayıs 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine Kaymakamı Hacı Arslan Uzan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

Uzan mesajında şu ifadelere yer verdi.

“             Değerli Ezineli hemşerilerim,

Büyük Önder Atatürk’ün 29 Ekim 1923 tarihinde “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, O’nun Türk Milletine bıraktığı en büyük mirasıdır.

İşgalci devletlere karşı mücadele verip ulusal bağımsızlığını kazanan Türkiye Cumhuriyeti’nin savaş sonrası elde ettiği kazanımlar, bölgesel ve küresel etkenler de göz önüne alındığında azımsanamaz büyüklüktedir.

Cumhuriyet, çağdaş yönetim biçimlerinden biri olan demokrasiyi bağrında geliştirebilen en iyi sistemdir. Kişi hak ve özgürlükleri ancak bu sistem içinde güvence altında olabilir. Türk Milleti de Cumhuriyetini yüceltip geliştirerek, demokrasinin nimetlerinden en üst seviyede sürekli faydalandığı anda elbetteki çağdaş toplumlar içindeki yerini sağlama alacaktır. Bu nedenle Cumhuriyeti yüceltip geliştirmek hepimizin öncelikli görevi olmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, 96. yıldönümünü kutladığımız Cumhuriyetimizin ebediyete kadar varolmasını temenni eder, vatan toprağı için canını feda eden aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunar, hepinizin Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlarım.”