20 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

KKTC ‘de 8 Polis Memuru Yaralandı

KKTC ‘de 8 KKTC Polis Memuru Yaralandı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Sözcüsü Stephane Dujarric, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşanan gerginlikle ilgili bir açıklama yaparak, KKTC güvenlik güçleri ile BM barış gücü askerleri arasında yaşanan olayı kınadı. Dujarric, “BM barış gücü askerlerine yönelik saldırıyı kabul edilemez olarak kınıyoruz. Bu tür bir saldırı uluslararası hukuka göre ciddi bir suç teşkil edebilir.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, BM Genel Sekreteri Guterres’in KKTC’li güvenlik personeli tarafından BM barış gücü askerlerinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayları kınadığı belirtildi. Barış gücü askerlerinin yetkileri doğrultusunda bölgedeki izinsiz inşaat faaliyetlerini engellediği vurgulandı.

Ayrıca Guterres’in, “BM barış gücü askerlerinin güvenliğine yönelik tehditlerin ve BM mülküne verilen zararın kabul edilemez olduğunu ve uluslararası hukuk kapsamında ciddi suç teşkil edebileceğini vurguladığı” belirtildi. Guterres,KKTC tarafına barış gücü askerlerinin yetkilerine saygı göstermeleri ve askerleri tarafsız bölgeden derhal çekmeleri çağrısında bulundu.

Bu olayın ardından KKTC Polis Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise Pile-Yiğitler yolu yapımı sırasında yaşanan arbedede 8 polis memurunun yaralandığı bilgisi verildi. BM Barış Gücü askerlerinin bölgeyi terk etmekte direndiği ve polislerin müdahalesi sonucu yaşanan olaylarda polislerin darp izleri taşıdığı ifade edildi. Yaralanan polislerin Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde tedavi gördükten sonra taburcu edildikleri belirtildi.