24 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

“Kodlama Haftası” Ezine’de törenle kutlandı

Herkes için kodlama ve dijital okuryazarlığını ilgi çekici hale getirmeyi amaçlayan bir inisiyatif olan AB Kodlama Haftası (Code Week) 05-20 Ekim tarihleri arasında tüm yurt genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de kutlanmaya başlandı.

Bu kapsamdaki Çanakkale’deki tören Ezine’de gerçekleştirildi. Ezine Gazi Ortaokulunda gerçekleşen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Ardından Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü İl Bilişim Teknolojileri Koordinatörü Kasım Tolga Er tarafından kodlamanın önemi hakkında bir konuşma yapıldı.

Daha sonra Okulun Bilişim Teknolojileri öğretmeni Eren Can Öndeş tarafından “Kodlamanın önemi, öğrencilerin neden ilgisini çektiği, hangi kodlama uygulamalarının kullanılabileceği ve okulun bu bağlamdaki faaliyetleri hakkında görsel sunumlarında yer aldığı sunum yapıldı.

Okul Müdür Yardımcısı Murat Sevinç tarafından görsel sunumlarında desteği ile Portekiz’de alınan Robotik Kodlama Eğitimi hakkında bilgilendirme yapıldı.  

Ardından gerçekleşen proje kapsamında Portekiz’in Figueira da Foz 30 Mart-7 Nisan 2019 tarihleri arasında ve 7 gün süren “AB Kodlama ve Robotik Yazılım Becerileri Eğitimi”’ne katılan Okul Müdürü Orla Dinçkan, Müdür yardımcısı Murat Sevinç, öğretmenler Bahadır Sağlam, Eren Can Öndeş, Evşen Sel, Ayşen Uçkan Karaöz, Çiğdem Dikbasan Cura, Semih Yıldız ve Hande Sevinç’e Eğitim Sertifikaları ve Europass Belgeleri İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Bünyamin Uruç, İdris Akbaş ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Akman tarafından takdim edildi.

Öğrenciler tarafından çiçek takdiminin ardından, Okul Müdürü Oral Dinçkan tarafından teşekkür konuşması yapıldı. Okul Müdürü Dinçkan konuşmasında, “Robotik biliminde meydana gelen gelişmeler, bu alana yönelik yapılan yatırımları ve teşvikleri de artırmıştır. Geleceğin teknolojisi olarak görülmesinden dolayı hem devletler hem de büyük kurumsal firmalar tarafından bu alana birçok destek verilmektedir. Ülkemizde de bu alanda birçok okulda kodlama ve robotik eğitimi verilmeye başlanmıştır. Yurtdışında popüler olan ve adını İngilizce kökenli kelimelerin baş harflerinden alan STEM adındaki eğitim programları da ülkemizde yaygınlaşmaya başlamıştır. Ezine Gazi Ortaokulu olarak bizler de bu konunun ne kadar önemli olduğunu fark ettik,  geçen yıl Erasmus kapsamında 6 öğretmen arkadaşımız ve iki idarecimiz Robotik Kodlama Eğitimi aldılar. Okulumuzda da bir Robotik Kodlama ve Tasarım sınıfı oluşturulması için geçen yıldan bu yana İlçemiz Kaymakamlığı ve İlçemiz Milli Eğitim Müdürlüğü bizleri desteklemektedir. Okulumuzda Robotik Kodlama ve Tasarım sınıfı oluşturulduğunda hem kendi öğrencilerimiz hem de ilçemizdeki diğer öğrenciler bu sınıflardan yararlanacaktır. Bu konuda bizlere her türlü desteği veren İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Orhan Akman’a huzurlarınızda teşekkür ederiz” dedi.

Tören hediye tabletlerin takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Gerçekleşen Törene İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Bünyamin Uruç ve İdris Akbaş, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Soner Şahin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Akman, Şube Müdürü İbrahim Kır, Okulun Okul Aile Birliği yönetimi, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.