28 Kasım 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Türkiye ve Kore Cumhuriyeti arasında iş birliğinin geliştirilmesi, dostluk ve kardeşlik bağlarının güçlenmesi amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kore Büyükelçiliği iş birliğiyle hazırlanan “Anadolu Odise” programı Çanakkale gezisi ile başladı.

Türkiye ile Kore Cumhuriyeti arasındaki diplomatik ilişkilerin 60. Yılı etkinlikleri kapsamında 27 kişiden oluşan Koreli heyet, Çanakkale’yi ziyaret etti.

Çanakkale programına Gelibolu Mevlevihane’sini gezerek başlayan Kore heyeti,  Mevlevihane ve Gelibolu hakkında yetkililerden bilgi aldı. Gelibolu Ticaret Odası tarafından Kore Heyetine yemek verildi. Yemek programına Gelibolu Kaymakam Vekili Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ ve Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar ve Gelibolu Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özen ve İlçede yaşayan Kore gazileri de katıldı.

Gelibolu ziyaretinin ardından Troia Antik Kenti’ni geçen Kore Heyetine, gezi sırasında Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Troia Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan tarafından Troia antik kenti ve arkeolojik çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Program Kolin otelde düzenlenen Truva Yuvarlak Masa toplantısı ile devam etti. Seoul Ulusal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Jongil Kim tarafından,  Azerbaycan’da yaptığı kazılar sonrası elde ettiği verilerden yararlanarak  “Koreliler ve Türkler Arasındaki İlişkilere Tarihsel Bir Bakış”  adlı sunumunu yaparak heyetin sorularını cevapladı.

Prof. Dr. Jongil Kim tarafından yapılan sunumun ardından Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüstem Aslan tarafından Troia çalışmaları, Troia müzesi ve 2018 Troia Yılı hakkında heyete sunum yapılarak bilgi verildi.

Toplantı sonrasında Vali Orhan Tavlı tarafından Kore Heyeti onuruna akşam yemeği verildi.  Akşam yemeğinde Vali Orhan Tavlı, Kore Cumhuriyeti Büyükelçisi Yunsoo Cho,  Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer birer konuşma yaptı.

Büyükelçi Yunsoo Cho konuşmasında “ Yapılan bu etkinlik sayesinde Kore ve Türkiye arasındaki ilişkilerin sadece ekonomik alanlarda değil kültürel ve akademik alanlarda da ilerlemesini ümit ediyorum. Sayın Valimiz ile üç ay önce görüştüğümüzde Çanakkale’ ye Korelilerin getirilmesine yönelik konuştuk ve bunu gerçekleştirdik. Bundan dolayı da büyük bir mutluluk duyuyorum. Kore Cumhuriyeti’nin gelişmesinde ve büyümesinde Kore gazilerinin payının unutulmaz olduğunu, en büyük teşekkürü onların hak ettiğini, huzurlarınızda değerli Kore Gazilerimize bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Çanakkale’yi “kale” olarak görüyorum, Koreli gazetecilerden isteğim Çanakkale ruhunu ve orada yaşananları kaleme almanız. Türkiye ve Kore arasındaki bu etkinliğe katkıda bulunduğunuz için Sayın Valimize tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Program Vali Orhan Tavlı’nın konuşması ile devam etti.

Vali Orhan Tavlı yaptığı konuşmada “  Sözlerime Türk ve Kore halklarının dostluğunun başladığı ve milletimizin büyük fedakârlık gösterdiği Kore savaşında cephede şehit düşen kahraman askerlerimizi ve ebediyete irtihal eden Kore gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ederek başlamak istiyorum. Hayatta olan Kore gazilerimize sağlık, afiyet ve uzun ömürler diliyorum.

Yine Kore’de Ankara okulunu açarak Kore halkına büyük hizmetler veren iz bırakan isimsiz kahramanlarımızı rahmetle anıyorum.

Bugün de burada 60. yılını kutlamak üzere toplanmış olduğumuz tarihsel çizgilerinde çok büyük yakınlıklar olan Türkiye Kore dostluğunu başlatan, geliştiren tüm devlet adamlarımızı, askerlerimizi ve işadamlarımızı tekrar saygıyla anıyorum. Aynı şekilde savaş sonrasında yıkılan ve dağılan bir ülkeyi yeniden inşa ve imar ederek dünyanın 13. büyük ekonomisi haline getiren çalışkan Kore halkını kutluyorum.

Bugün Çanakkale’ye teşrif ederek ülkelerimiz arasındaki kültürel ve tarihsel bağları yeniden canlandırmaya çalışan değerli Kore’li dostlarımıza da tekrar ilimize hoş geldiniz diyorum.

Kore’nin Türkiye’de Türkiye halkında çok özel bir yeri ve çok müstesna bir önemi vardır. Türkiye ile Kore’nin geçmişlerinde kaderlerinde birçok benzerlik ve ortak yanlar vardır. Türkiye kalkınmasını, büyümesini ve demokrasiye bağlılığını büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürmektedir.

Yaşanan tüm bu zorluklara rağmen, halkımız 65 yıl önce Kore’de yaptığı gibi bugün de bölgesinde insani yardımlarını sürdürmekte, bölgesinde huzur ve güvenliğin temini ve dünya barışı için büyük fedakârlıkla çalışmalarını sürdürmektedir.

Bütün bunlara ilave olarak Koreli dostlarımıza bir başka hususu daha ifade etmek istiyorum. Türkiye ve Kore halkları arasında çok yakın ve derin tarihsel bağ vardır. Bu tarihsel bağa, ülkelerimiz arasındaki bu kadim dostluğa bir başka boyut 18 Mart 2017 tarihinde Çanakkale’de eklenmiştir.

Hepinizin malumu olduğu gibi, Çanakkale 1915 köprümüzün temeli geçtiğimiz 18 mart günü Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve Sayın Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanımız ile Kore’li Arazi, Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Sayın Kang’ın katılımları ile atıldı. Yaklaşık 6 yıl sürecek olan dünyanın en uzun asma köprüsünün yapımında Kore’li mühendislik firması Daelim firması da yer alıyor.  Bu yatırım ile sadece Avrupa ve Asya kıtaları birbirine bağlanmış olmayacak aynı zamanda da  çok büyük yatırım, enerji, üretim ve istihdam koridorunun önü de açılmış olacak.

Yine bu köprü ile ülkemiz ile Kore arasında yeni bir köprünün yeni bir bağlantının da temelini atmış, yolunu açmış olduk.

Çünkü bu proje hem tarihsel bir öneme sahiptir hem de ülkemizin Avrupa’ya bağlanmasında ihracat yollarında önemli bir koridor olacaktır.  Yine bu koridor eski ipek yolu’nu yeniden canlandıracak ve ülkemizi Asya’ya, Ortadoğu’ya, Avrupa’ya çok daha hızlı ulaştıracaktır. Bu nedenle köprünün yapımında görev alan Kore’li firmaları, mühendis ve işçileri de burada tebrik ediyorum teşekkür ediyorum.

Ben bu yatırım vesilesi ile Koreli akademisyenlerimizden, gazetecilerimizden, tarihçilerimizden ve işadamlarımızdan Çanakkale köprüsü nedeniyle Çanakkale’ye ayrı bir önem vermelerini ve Çanakkale’nin üniversitesi, kurumları, işadamları ve halkı ile ortak çalışmalar, projeler ve organizasyonlar yürütmelerini temenni ediyorum. Yapılacak çalışmalara Çanakkale Valisi olarak her türlü desteği vereceğimi huzurlarınızda büyük bir memnuniyetle ifade etmek istiyorum.

Sözlerime son vermeden önce müsaadenizle son bir hususu daha vurgulamak istiyorum. Malumunuz Kore halkı ilimizdeki Truva antik kenti ile yakından ilgilenmektedir. Her yıl binlerce Koreli dostumuz Truva’yı ziyaret etmektedir. Sizler de bugün ziyaret ettiniz. Çanakkale aynı zamanda temiz havası ile meşhur Kazdağlarının eteklerinde lezzetli ve doğal meyve ve sebzelerin yetiştirildiği bir tarım şehridir.   Diğer taraftan Çanakkale  kaleler, savaşlar ve güneşin denizle rüzgâr eşliğinde dans ettiği aşklar şehridir. Aynı zamanda da tarihi ve turistik mekânları çok olan bir şehirdir. Misafirlerimiz Truva’da iki saatlik kısa gezi yaptılar. Ancak Truva’yı anlamak ve hissetmek için en az bir gün Truva’da zaman geçirmeniz gerekir. Bir daha ki ziyaretinizin uzun olacağını temenni ediyorum.

Koreli dostlarımızın bu alanları ve müzeleri de ziyaret etmelerinin ülkelerimizin tarihleri arasındaki yakınlık açısından çok önemli olduğuna inanıyorum. Bu konuda da özellikle üniversitemizle, turizmcilerimizle ve işadamlarımızla ortak projelere imza atma fırsatına da vesile olmasını temenni ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle Koreli dostlarımıza ilimize teşrifleri için tekrar Hoş geldiniz diyorum. Ülkemizde seyahat edecekleri her noktanın ayrı bir kültür hazinesi, ayrı bir zenginlik ve tarihsel miras olduğunu ifade etmek istiyorum. 65 yıl öncesine dayanan ve Çanakkale köprüsüyle pekiştirilen dostluk ve ilişkilerimizin gelişerek büyümesini temenni ediyorum.  Tekrar teşrifleriniz için teşekkür ediyorum sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Programa Vali Orhan Tavlı, Kore Cumhuriyeti Büyükelçisi Yunsoo Cho, Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Heyet Başkanı Prof. Dr. Hee Soo Lee, Eski Kore Cumhuriyeti Büyükelçisi Chang Yeob Kim, Kore’nin Eski Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Naci Sarıbaş, Vali yardımcıları, İl Jandarma Komutanı Necmi İnce, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, İl Genel Meclisi Başkanı Ömer Şahin, GMKA Genel Sekreter Vekili Dr.Kasım Özek, Kore Gazileri ve aileleri, akademisyenler, Turizmciler, ilgili kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Karşılıklı hediye takdiminin yapıldığı program, Türkiye-Kore ilişkilerinin anlatıldığı videolar izlenerek son buldu.

Anadolu Odise programı kapsamında İzmir’de Bergama ve Efes, Konya’da Hierapolis ve Çatalhöyük, Nevşehir, Çorum’da Hattuşa ve Ankara illerinde tarihi, kültürel ve turizm alanlarını gezecek olan 27 kişilik Koreli heyeti, gezilen İllerde temaslarda bulunup karşılıklı bilgi alışverişinde bulunacak.