27 Kasım 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Kutlu Doğum Haftası Ezine’de çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı.

Ezine İlçe Müftülüğü, bu yıl Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla ilçe genelinde bir dizi programlar düzenleneceğini bildirdi.

Hafta dolayısıyla ilk etkinlik Merkez Camiinde gerçekleştirildi. Camide din görevlileri tarafından 20.30’da Kuran-ı Kerim okundu.

Hafta dolayısıyla diğer bir etkinlikte ise 20 Nisan Perşembe günü Müftülük Konferans Salonunda bayanlara yönelik “ Kutlu Doğum Konferansı” düzenleniyor.

Diğer bir etkinlikte ise 21 Nisan Cuma günü Geyikli Beldesinde düzenleniyor. Geyikli ÇPAL ‘de Büyük Konferans Salonunda gerçekleşecek olan etkinlikte ise bayanlara yönelik Konferans düzenleniyor.

Hafta dolayısıyla son etkinlik 21 Nisan Cuma günü gerçekleşecek. Akşam saat: 20.30’da Ezine Belediye Sinema Salonunda gerçekleşecek olan etkinlikte, Yrd.Doç.Dr. Abdullah Akın tarafından konferans verilecek.

Kutlu Doğum Haftasının 1989 yılından bu yana Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yurt içi ve yurt dışında çeşitli etkinliklerle kutlana geldiğini belirten İlçe Müftüsü Ali Üney, bu etkinlik faaliyetlerle de Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in ahlakı ve sünneti konusunda farkındalık yaratma gayreti içerisinde olduğunu belirtti.

Üney konuşmasının devamında, “Bu yıl Kutlu Doğum Haftasının teması “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” dur. Başkanlığımız bünyesinde tüm ülke genelinde ve yurt dışında,  modern zamanlarda birey ve toplumların güven duygusunun ağır yara alması, güven toplumunu inşa eden samimiyet, sadakat, emanet bilinci, ahde vefa, sevgi, saygı, merhamet ve yardımlaşma gibi değerlerin zedelenmesi, İslam’ın hayat veren rahmet yüklü mesajlarının kimi çevrelerce şiddet, terör ve vahşetin referansı olarak gösterilmesi gibi gerekçelerle, bu yıl etkinliklerde, Hazreti Peygamber’in güven ve güven toplumuna verdiği önemi anlatılacak.

Toplumumuzdaki güven problemi noktasında herkesin çekmiş olduğu sıkıntılara veya bu konu ile alakalı problemlere dikkat çekmek suretiyle farkındalığı arttırmak ve bu konuda peygamber efendimizin tavsiyelerine ve örnekliğine ne kadar ihtiyacımızın olduğunu hissetmek adına çeşitli konferanslar ve etkinlikler tertip edilmektedir. Bu sebeple bizde Ezine’de ki tüm vatandaşlarımızı Kutlu Doğum Programlarımıza teşriflerini bekliyoruz. Kutlu Doğum Haftamız hem ilçemize hem ülkemize hem de tüm İslam Alemine hayırlı bereketli günler getirmesini Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.