23 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

MEHMET AKYÜN BERAAT KANDİLİ MESAJI

EZİNE SPOR BAŞKANI MEHMET AKYÜN BERAAT KANDİLİ MESAJI

 

21052016_1_0011

 

Ezine Spor Kulüp Başkanı Mehmet Akyün, Beraat Kandili nedeniyle bir mesaj yayımladı.

 

Ezine Spor Kulüp Başkanı Mehmet Akyün, Beraat Kandili nedeniyle bir mesaj yayımladı. Akyün mesajında şunları ifade etti.

“Beraat sözünün kısaltılmış şekli olan ve dilimizde de kullanılan ‘berat’ kelimesi, sözlükte borçtan, hastalıktan, suç ve cezadan kurtulmak anlamında kullanılmakta, dini bir terim olarak da günahlardan arınmak, temize çıkmak, ilahi af ve rahmete nail olmak olarak bilinmektedir. Allah’a kul olmanın manevi zevkine ererek, hata ve kusurlarını itiraf eden, işledikleri günahların farkına vararak tevbe ve istiğfarda bulunan Müslümanların ilahi rahmete kavuşup, günahlarından kurtulacakları ümit edildiği için bu geceye ‘kurtuluş gecesi’ anlamında ‘Berat Gecesi’ denilmiştir.

 

İnananlar olarak mübarek üç ayları ve idrak edeceğimiz Berat gecesini de fırsat bilerek düşünce ve davranış biçimlerimizi gözden geçirmeli, yeni düşünce ve fikirlere açık olmalı, birbirimizi anlamalı ilişkilerimizde doğruluk, adalet ve samimiyeti esas alarak zaman zaman ortaya çıkan anlaşmazlıkları çatışmaya ve inatlaşmaya dönüştürmeden çözmeliyiz.

 

Yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların bizleri istikamet sahibi yapmasını temenni ediyor, bu gecenin, ülkemizin, İslâm âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayet, barış ve huzuruna, bütün müminlerin tövbe ve dualarının kabulü ile arınma ve affına vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyor, Ezine’li ve Çanakkale’li hamşehrilerimizin, aziz milletimizin ve tüm İslam Aleminin Beraat Kandilini kutluyır, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.