18 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

S.S. 16 Nolu Ezine Birlik Minibüsçüler Mot. Taş. Koop. Başkanı Mehmet Çırkan 22 Eylül Ezine’nin Düşman ilgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

Çırkan mesajında şu ifadelere yer verdi.

“İlçemiz bundan 98 yıl önce birlik, beraberlik ve büyük bir kahramanlıkla işgalcilerle mücadele ederek, ülkemizin kurtuluş destanına kendi satırlarını eklemenin haklı gururunu, onurunu ve mutluluğunu yaşamaktadır.

98 yıl önce kazanılan bu zaferKurtuluş Savaşı hatıra, hafıza ve bilincimizin de tazelenmesine vesile olan önemli bir gün olarak benliğimizde yer etmektedir. Bu şuuru, bizleri daha iyi bir geleceğe taşıyacak önemli dinamiklerinden biri olarak görmeliyiz.

Milli Mücadele Dönemi, tarihi şanlı zaferlerle dolu aziz Türk milletinin hiçbir tehdide boyun eğmeyeceğinin, hiçbir engele izin vermeyeceğinin kanıtlandığı Kurtuluş Savaşı’nın en önemli safhalarından biridir. Köşk gibi tüm Anadolu halkı kadın, çocuk, yaşlı demeden direnmiş, vatanını, namusunu, bayrağını ve imanını koruma mücadelesine girmiş ve muvaffak olmuştur. Nitekim bu şanlı mücadele Sakarya Meydan Muharebesi ve Başkomutanlık Meydan Muharebeleriyle taçlanmış Türkiye Cumhuriyeti küllerinden doğmuş, tüm bu mücadelenin kahramanı Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve şanlı Türk askeri adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır.

Bu duygu ve düşüncelerle İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşunda ve imarında emeği geçen  Hafız Ahmet Efendi, Hafız Tevfik Efendi, Şükrü Bey, Çepelzade Ali Rıza Efendi, Cemal Çepeloğlu, Tikveşli Ali Bey, Rüstem Efe gibi isimleri bilinen ve bilinmeyen tüm kahramanlarımızı, ülkemizin bağımsızlığına kavuşması için kahramanca mücadele veren Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal eden tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla yad ediyor, ilçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılını bir kez daha kutluyor, tüm hemşerilerime saygı, sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum.