30 Eylül 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

 

ÇOMÜ Hastanesi çalışanı Genel Sağlık İş Sendikası İşveren Temsilcisi Melike Çatal Çanakkale İdare mahkemesine hem verilen cezalar hem de görev yeri değişikliği için açtığı davaları kazandıktan sonra ,kendisine mobbing uygulayan 26 kişiye dava açtı. Bu davanın ilk duruşması 5 Nisan 20202 Salı günü görüldü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Duruşma sonrasında Melike Çatal Avukatı Dilara Özdemir Aydagül ile birlikte konu ile ilgili açıklamada bulunuldu.

Av. Dilara Özdemir Aydagül  burada yaptığı açıklamada Müvekkilinin 2015 yılından bu yana yapılan ve görev tanımına uymayan atamalarla hakkında asılsız iddiaların yer aldığı hiç bir bilgi ve belgenin kendisine verilmeden savunması istenilen soruşturmalar geçirdiğini belirterek, “2019 yılında müvekkilim hakkında soyut deliller üzerine  tutanak tutuldu , soruşturmanın selameti öne sürülerek, görev yeri değiştirilip, ÇOMÜ Deneysel Araştırma Merkezinde görevlendirildi. Hiç bir tanık  ifadesi ve tutanağı tarafına verilmediği soruşturmada aylıktan kesme ve kınama cezası verildi. Bunun üzerine müvekkilim  Çanakkale İdare mahkemesine hem verilen cezalar hem de görev yeri değişikliği için açtığı davaları kazandıktan sonra şahsına mobbing uygulayan 26 kişiye dava açtı. Mart 2022 yılında yine tarafına mobbing uygulamaya devam eden davalılar tarafından, haksız yere mobbing davası açtığı gerekçesi ile görev yeri değiştirilip , ÇOMÜ ADSM ye usule aykırı bir şekilde ataması yapılmıştır” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra Avukat Dilara Özdemir Aydagül tarafından yapılan açıklamada,

“Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi’nde Anestezi Teknikeri olarak görev yapan müvekkilim Melike Çatal ile kendisine mobbing uygulayan anestezi teknikerleri ve içlerinde hastane ve üniversite yöneticilerinin de bulunduğu 26 kişiye mobbing şiddetinden doğan zararların tazmini amacıyla tazminat davası açtık.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“İlk Duruşma Bizim İçin Kazanımdır”

2021/89 nolu dava dosyasının ilk duruşması 4 Nisan 2022 Salı günü saat 09.30’da görüldü. Duruşmaya karşı taraf 9 kişi ile davalı vekilleri katıldı. Davalıların usul,zaman aşımı,husumet  itirazlarının reddine karar verilerek, ön inceleme duruşma tutanağı düzenlendi  tahkikata geçildi. Bu bizim için bir kazanımdır. Mücadelemiz devam etmektedir. 14.06.2022 günü saat 11.30 da bir sonraki celsemiz gerçekleşecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Atama Hukuka ve Usule Aykırıdır”

Ancak şunu söylemekte fayda var ki müvekkilimin açtığı bu davanın haksız olduğunu iddia ederek tutanak tutan davalılar müvekkilimin görev yeri değiştirerek Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesine atanmasına sebep olmuşlardır. Savunması ve beyanı alınmayan ve de sendika işyeri temsilcisi olan müvekkilimin direk görev tanımına uygun bir alan bulunmayan yeni iş yerine atanması hukuka ve usule aykırıdır.

“Haklı Mücadelemize Devam Edeceğiz”

Açıkça görüldüğü üzere mobbing şiddeti dolayısıyla da telafisi zor maddi ve manevi zararlar oluşmaya devam etmektedir. Ancak biz yılmadan haklı mücadelemize devam edeceğiz. Ayrıca diğer hukuki yollara başvurma haklarımızı saklı tuttuğumuzu bildiriyoruz. Mücadelemizi takip etmeniz bizim için manevi olarak çok önemlidir. Teşekkürlerimizi borç biliriz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ne Olmuştu ?

Genel Sağlık-İş tarafından, ÇOMÜ Hastanesi çalışanı Genel Sağlık İş Sendikası İşveren Temsilcisi Melike Çatal’ın, ‘Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’na aykırı olarak naklen atama yapıldığı’ gerekçesi ile basın açıklamasında yapılmıştı.

Açıklamaya, Genel Sağlık-İş MYK Üyesi ve Genel Örgütlenme Sekreteri Tarık Doğan, Genel Sağlık-İş Genel Merkez MYK Üyesi ve Basın Yayın ve Eğitim Sekreteri Sadık Doğrul, Genel Sağlık İş Çanakkale İl Temsilcisi Tuğba İbiş, Melike Çatal ve diğer sendika temsilcileri katılmış, yaşanan bu olaya tepki gösterilen ve  Dr. Tarık Doğan tarafından yapılan uygulama ve yaşanan olaylara sert tepki gösterilen açıklamada; “Üniversiteler Tarikat, Cemaat ve Siyaset Yeri Değil Bilim Yuvası Olmalıdır” denilerek Melike Çatal’a destek verilmişti.

 

 

 

About Post Author