2 Ağustos 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇOMÜ Çanakkale Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve Çanakkale Ticaret Borsası ortaklığında hazırlanan ve GMKA tarafından desteklenen “ÇOMÜ-ÇTB Kaliteli Gıda Üretiminde Mesleki Eleman Niteliğinin Arttırılması İçin El Ele Veriyor adlı proje kapsamında Meyve-Sebze Sektör Kurulu üyeleri ile Toplantı Ticaret Borsası toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya Borsa Başkanı S.Kaya Üzen, Yönetim Kurulu Üyesi Cahit Akgül, Komite Başkanı Erdal Erdoğan, Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Mutlu Yaşar, Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Cahit İleri, Çanakkale Ziraat Odası Genel Sekreteri Özge Kara Oğuz ve Borsaya kayıtlı Meyve-sebze sektöründe iştigal eden üyeler katıldı.

Toplantının açılışında ÇOMÜ Çanakkale Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu hocaları Mine Çardak ve Tuğba Güngör Ertuğral, “ÇOMÜ-ÇTB Kaliteli Gıda Üretiminde Mesleki Eleman Niteliğinin Arttırılması İçin El Ele Veriyor” adlı projeyi anlatarak Çanakkale merkez ve ilçelerinde sektörün ana unsurlarından olan Meyve-sebze üretimi ve Su Ürünleri üretimi yapan isletmelerde çalışan meslek elemanlarının mesleki niteliğinin artırılması ile ilgili yapılacak olan uygulamalı HACCP çalışması, gıda güvenliği ve sertifikalı eğitim çalışmaları gerçekleştirileceğini ifade ettiler. Özellikle meyve-sebze ve su ürünleri sektöründe kaliteli ürün üretimde karşılaşılan sorunların giderilmesi ve kalite kriterlerinin kritik noktaların analizlerinin gerçekleştirilmesi kapsamında programın genel amacına katkı sağlarken, daha sonra diğer gıda sektörleri için de gerçekleştirilecek olan benzer eğitim faaliyetlerine altlık oluşturması amaçlandığını belirttiler.

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S.Kaya Üzen, “Üniversitemiz ile böyle bir Kamu- Sanayi İşbirliği Projesi oluşturduğumuz için büyük memnuniyet duymaktayız. Öncelikli sektörlerimizin ihtiyaç duyduğu nitelikli meslek elemanlarının karşılanması amacı ile yapmış olduğumuz projemiz kapsamında Üniversitemize bir gıda laboratuarı kazandırdık.

Borsamıza üye kobilerimizin meslek elemanlarına kalitenin ön plana alındığı üretim uygulamaları, yasal düzenlemelerde yer alan HACCP kalite sistem uygulamaları, gıda güvenliğine yönelik teknik bilgi donanımı ve laboratuarımızda uygulamalı eğitim hizmeti sağlayacağız. Üyelerimizin çalışanlarına planlanan eğitim ve uygulama faaliyetleri ile mesleki teknik kazanım edinmelerini hedeflemekteyiz” dedi.

Toplantıda daha sonra firmaların ihtiyaç duydukları eğitim konuları üzerinde çalışma yapıldı. Dondurulmuş Meyve-Sebzede kaliteli üretim ve analizleri, Meyve-sebzede kurutma, kaliteli üretim ve analizleri, Salça teknolojisinde kaliteli üretim ve analizleri, Reçel üretiminde kalite ve analizleri, Sirke üretiminde kalite ve analizleri ile ilgili teorik ve uygulamalı eğitim planlamaları yapıldı.

 

Copyright © All rights reserved. | Newsever by AF themes.