29 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

MİSGEP MADEN SEKTÖRÜ 24. İSTİŞARE TOPLANTISI ÇANAKKALE’DE DÜZENLENDİ

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü (İSGGM) tarafından yürütülen, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen MİSGEP kapsamında, maden işyerlerindeki iş sağlığı ve güvenliği koşullarının iyileştirilmesi ve bu alandaki farkındalığın artırılması için Türkiye’nin 7 bölgesinde 25 ili kapsayan “MİSGEP Maden Sektörü İstişare Toplantıları” Çanakkale’de devam etti.

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’ın başkanlığında düzenlenen toplantıya Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Bünyamin Bacak, Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Vekili Mehmet Uğur Yavuz, İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanı Sakine Ovacıllı, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Hilmi Ercan, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Ticaret Müdürlüğü, KOSGEB temsilcileri, Çanakkale bölgesinde hizmet veren maden işletmeleri, OSGB’ler ve STK’ların üst düzey yöneticileri katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MİSGEP tanıtım filminin izlenmesinin ardından Çanakkale İŞKUR İl Müdür Vekili Mehmet Uğur Yavuz toplantının açılış konuşmasını gerçekleştirdi.Yavuz, konuşmasında maden sektörünün tarihin belirleyicisi olduğunu, maden sektöründe çalışanların korunmasının gerekliğini vurguladı, “Toplantıya katılımları için başta Sayın Valimize, Enstitü Başkanımıza, il müdürlerimize, stk temsilcilerimize teşekkür ederim. İŞKUR olarak ilimizde iş sağlığı ve güvenliği konusunu yakından takip ediyoruz ve gerekli çalışmalarımızı yapıyoruz. Başta İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğümüz olmak üzere MİSGEP ekibine başarılarının devamını diler, ilimize ve tüm Türkiye’ye hayırlı ve uğurlu bir proje olmasını dilerim.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MİSGEP Takım Lideri Gökhan Güler’in etkinlik hakkındaki bilgilendirme konuşması ile devam eden toplantıda İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanı Sakine Ovacıllı yaptığı konuşmada ülkemizde özellikle madencilik sektöründe iş sağlığı ve güvenliği hakkında toplantıya katılan davetlilere bilgilendirmelerde bulundu.

Toplantının istişare oturumunda MİSGEP Takım Lideri Gökhan Güler ve Öğretim Üyesi Dr. Hacer Kayhan katılımcılara dünya örneklerinin de incelendiği madencilik sektöründe iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, madencilik ve idari para cezalarına ilişkin yasal yükümlülükler, iş kazası sonrası tazminatlar, sendikalaşmanın İSG’ye etkisi, sektördeki en yaygın meslek hastalıklarından birisi olan pnömokonyoz hastalığı, iş kazalarını önlemenin maliyeti ve faydaları gibi konular hakkında bilgi verdi. Toplantı süresince her konu başlığı sonrası katılımcıların görüşleri alındı.

About Post Author