21 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

MOLDOVA BÜYÜKELÇİSİ DMİTRİ CROITOR ÇTSO YÖNETİM KURULU VE ÜYELERİYLE BİR ARAYA GELDİ

Moldova Büyükelçisi Dmitri Croitor ve Müşteşar Calin Gheorghita ÇTSO Yönetim Kurulunu ziyaret ederek, üyelerle bir araya geldi.

ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleşen görüşmede, Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Aydoğdu, Yönetim Kurulu Üyeleri Bülent Erdoğan, Deniz Tennioğlu, Özgür Ekşi ve Semih Toprak, Meclis üyeleri Ahmet Çelik, Armağan Aydeğer, Orçun Oktay, Genel Sekreter Sema Sandal ile çok sayıda ihracatçı ve turizmci üye yer aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“MOLDOVA VE ÇANAKKALE ARASINDA KARŞILIKLI TİCARET KÖPRÜSÜ KURMAK İSTİYORUZ”

Toplantıda Moldova’daki yatırım imkanlarıyla ilgili bilgilendirme yapan Büyükelçi Dmitri Croitor; “Türkiye ve Moldova arasında vizesiz rejim uygulanıyor. İki ülke arasında ticaret yapmak için sadece kimliğinizin olması yeterli. Moldova 2017 yılında serbest ticaret anlaşmasıyla beraber Avrupa ülkeleri ile Rusya’ya gümrüksüz mal ihracatı yapılabiliyor. Moldova’da 1.300’e yakın Türk şirketi mevcut. Türk iş insanlarını çok seviyoruz ve Ülkemize yatırım yapmalarını istiyoruz. Ülkemizde yatırım yapmak için vatandaşlık almanıza gerek yok. Moldova Avrupa’nın tam göbeğinde yer alıyor. 43 adet serbest bölgemiz var. Bir günde şirket kurabiliyorsunuz. 1 Milyar $ yatırıma 3 yıl, 5 Milyar $ yatırıma 5 yıl vergi almıyoruz. Topraklarımız karatoprak ve %94’ü çok verimli. Tarım ve tarıma dayalı gıda sanayii öncelikli olmak üzere ülkemiz tekstil, otomotiv, IT ve hayvancılık konularında önemli yatırım fırsatları sunuyor. Turizm konusunda Moldova’dan her sene ortalama 300 bin turist Türkiye’ye gidiyor. Türkiye’den de bizde gelen turist sayısı 30 bin civarında. Sizin tur operatörleriyle beraber karşılıklı alternatif tur programları düzenleyebiliriz. Cep telefonumu Selçuk Başkana verdim. 7 Gün 24 saat bu telefon sizlere açıktır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“SAYIN BÜYÜKELÇİNİN SICAK VE SAMİMİ YAKLAŞIMINI İKİ TARAF İÇİN FIRSATA ÇEVİRMEK İSTİYORUZ”

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Odamıza adım attığı andan itibaren bürokrasinden uzak ve dostça yaklaşım sergileyen Sayın Büyükelçi Dmitri Croitor’a hem Yönetim Kurulumuza hem de üyelerimize gösterdiği samimi ve içten yaklaşım için şükranlarımı sunuyorum. Kendisiyle karşılıklı olarak yapabileceğimiz ticaret konularını detaylı olarak görüştük. Moldova’da iş yapma potansiyeli yüksek olan üyelerimizle bahar aylarında sektörel iş gezisi yapmak üzere kendileriyle sözleştik. İnşallah bu sıcak ve samimi yaklaşımdan iki taraf da ticari kazançlar elde edecektir. Kendilerine nazik ziyaretleri ve verdikleri bilgiler için teşekkür ediyorum.” dedi.

Bilgilendirme toplantısı, iki tarafın karşılıklı olarak hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından tamamlandı.