30 Eylül 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

AK Parti Çanakkale İl Başkanı  Naim Makas, Sakarya Meydan Muharebesinin 100’üncü  yılı dolayısıyla bir anma mesajı yayınladı.

Başkan Makas mesajında 1915’de Çanakkale Boğazına dünyanın en kesik ordusuyla saldıran emperyalist devletlere Çanakkale’de kazanılan zaferle cevap verildiğini belirterek ‘’Çanakkale Geçilmez’’ dedirten Gazi Mustafa Kemal  Atatürk ve silah arkadaşları, 100 yıl önce Sakarya’da da büyük taarruzu gerçekleştirmiş, yunan ordusunu İzmir’de denize dökmüş ve cumhuriyete giden yolun açılmış olduğunu ifade ederek şunları dile getirdi.

Başkan Makas ‘’Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hattı müdafaa yoktur; sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır” emrini vermesi ile başlayan Kurtuluş Savaşına zemin hazırlayan Sakarya Meydan Muharebesi  100’ncü yaşında.

Dünya savaş tarihine bakıldığında en uzun meydan muharebesi olarak kayıtlara giren Sakarya Meydan Muharebesi , Türk ordusunun taarruzu sonucu, yunan işgal kuvvetlerini13 Eylül’de Sakarya Nehri’nin doğusunda Eskişehir ve  Afyon hattına kadar geri  püskürtmüş ve Türk ordusu için stratejik konuma sahip Çalı Dağına zafer bayrağını dikmiştir.

Bu muharebe ile birlikte topraklarımızı işgal etmek isteyen emperyalist düşmanlara karşı büyük bir zafer kazanılmış, Yunan ordusu ağır darbe alarak İzmir’de denize dökülmüştür.

Emperyalist devletler 100 yıl önce nasıl Osmanlı Devletini parçalayarak topraklarımıza sahip olmak istediyse, 100 yıl sonra da aynı düşüncedeki emperyalist ülkeler 15 Temmuz hain darbe girişimiyle aynı planı uygulamak istemiş lakin 100 yıl önce olduğu gibi Sakarya’da nasıl taarruz ettiysek 15 Temmuz darbe girişiminde de necip milletimiz canlarıyla kanlarıyla vatana yapılan saldırıya etten duvar örmüştür.

Bu büyük başarının 100’üncü yılında Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, şehit ve gazilerimizin aziz hatıraları önünde bir kez daha saygıyla anıyoruz.’’ 

 

About Post Author