27 Eylül 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezineli Kara Kemal’in Devesi

Geçtiğimiz Pazar günü deve güreşlerinin Kıkpınar’ı olan Aydın iline bağlı Germencik ilçesinin İncirliova nahiyesinde yapılan ve çok sayıda  meşhur develerle binlerce meraklısı olan  deve güreşleri çok güzel bir şekilde organize edilmiştir. Deve güreşleri ilgi ile baştan sona büyük bir seyirci tarafından izlenme rekoru kırmıştır. Tüm yarışmalarda olduğu gibi bu yarışmada da büyük sükse yapan Ezineli Kara Kemal’in İstanbul Tülüsü adın da devesi başa güreştiği, Tire’li büyük kömürcü deve ile berabere kalarak birinciliği paylaşmıştır.

Ezineli Kara Kemal’in devesi Aydın havalesinde büyük isim yapmıştı.  (Ezine Gazetesi /24-Ocak -1974)

 

Lokomobiller traktörlerin atasıydı

Lokomobil, tekerlekler üzerine konulmuş, bir aracı istenilen yere çekebilecek biçimde yapılmış ulaşım aracıdır, Petrol türevleri ile çalışan modelleri bulunmasına karşın genel olarak buharla çalışır.

Lokomobiller en çok tarım ve endüstri işlerinde kullanılır.

Tarımda harman makinelerini, sabanları, sulama araçlarını yürütmeye yarar.

Endüstride su çekmeye, maden çıkarmaya işlerinde, yapılarda, bıçkı makinelerinin çalıştırılmasında kâğıtçılıkta Lokomobillerden faydalanılır.

 Lokomobiller yapılışları bakımından birkaç türlüdür.

Genel olarak bir kazanla silindirden meydana gelmiştir.

Kazan büyükçe bir tip biçimindedir.

Silindir ise yatay bir biçimde yerleştirilmiş halde bu kazanın altında ,üstünde, yada yanında bulunur.

Lokomobiller traktörlerin atasıydı.

Bir zamanlar Ezine sokakların da  lokomobiller, dolaşıyordu.

Günümüzde artık lokomobiller su çekmede kullanılmaktadır.

 

Vaktin Birinde!!!

Türkgücü yararına Belediye Sinemasında Büyük Konser

‘’Memnuniyetle haber aldığımız göre; Türkgücü  Gençlik Kulübü İstanbul’dan kıymetli Sanatkarların iştirak ettiği 20 kişilik büyük bir gurubu konser vermek için şehrimize getirmiştir.Bu konser iki gece devam edeceği öğrenilmiştir.’’ (Kale Gazetesi 25-Aralık -1954)

 

Gazozcular İnsaflı Olun

9-Haziran 1953 Cuma günü Dursun Sakızlı tarafından Çanakkale Güven Basımevin de –fiyatı 5 kuruş olan Kale Gazetesi’nde I.M.D  adı ile imzalı şunlar yazmakta;

 ‘’ Yaz geldi, sıcaklar birden bastırdı. Çanakkale’mizde tatsız, tuzsuz sade su ile yapılan gazoza nedense fazla rağbet vardır. Afiyet olsun hep içiyoruz.Ama içerken de içinizden şöyle bir “oh” deyip hayır duası etmiyoruz.Allah aşkına insaflı olun. Şu nesnenin şekerini mi fazla koyacaksınız, suyunu mu değiştireceksiniz veya içindeki sinekleri, çöpleri mi temizleyeceksiniz, ne yapacaksanız yapında ağız tadı ile bir gazoz içelim.

Bu hususta genç ve enerjik Belediye Doktorumuzun hassas davranmasını dileriz.’’

 

 Bozcaada da “Aya Paraskevi Günü”

Çanakkale’nin Bozcaada ilçesindeki Ayazma Manastırı’nda “Aya Paraskevi Günü” dolayısıyla tören yapıldı. Etkinlik kapsamın da Ayazma Manastır’ın da düzenlenen geleneksel ayini Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetti.

Daha sonra Bozcaada kitap fuarını ziyaret edip, desteklerini sunan Fener Rum Patriği Sayın Bartholomeos ve Gökçeada – Bozcaada Metropoliti Kyrillos Sykis` ve kitap fuarı sorumlusu Murat Deniz ile birlikte.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“BOZCAADA HALK OKUMA ODALARI”

Köşe yazarımız Gazeteci-Yazar Oktay Güldüren’in yeni kitabı “BOZCAADA HALK OKUMA ODALARI” çok yakın da siz değerli okuyucuları ile buluşuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Bir Zamanlar Bozcaada”