9 Aralık 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

OPET’TEN ETNO-KÖY ÇIPLAK’TA EĞİTİMLERİNİ TAMAMLAYAN KÖY HALKINA SERTİFİKA TÖRENİ

Troya’nın keşfinin başlangıç noktası sayılan Çıplak Köyü’nün OPET tarafından Etno-köye dönüşümü sürecinde düzenlenen eğitim programına katılan kursiyerlere sertifikaları;Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ ve ve bazı protokol üyelerinin katılımıyla düzenlenen törenle verildi.

Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda “Tarihe Saygı Projesi” ile 15 yıldan bu yana çalışmalarını sürdüren OPET,Troya bölgesindeki Tevfikiye Köyü’nden sonra Çıplak Köyü’nde de çalışmalarını tamamladı. Çıplak Köyü’nün Etno-köy’e dönüşümü sürecinde fiziki uygulamaların dışında OPET tarafından Çanakkale Halk Eğitimi Merkezi işbirliği ile  köy halkının sosyo- ekonomik gelişimini artırmaya yönelik olarak kişisel gelişim ve farklı branşlarda meslek edindirmeye yönelik detaylı bir kurs programı düzenlendi. Düzenlenen eğitim programını bitiren kursiyerlere sertifikaları ise 2 Kasım 2021’deEtno-köy Çıplak Toplantı Salonu’nda düzenlenen törenle verildi. Sertifika törenine Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk katıldı. 1320 saati bulan eğitimler sonucunda 75 kişi sertifikalarını alırken yapılan çalışmalar ile Çıplak’ın yepyeni bir köye dönüştüğünü dile getirerek OPET’e teşekkürlerini sundular.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VALİ AKTAŞ: “ARKEO-KÖY VE ETNO-KÖY, KÜLTÜR MİRASIMIZI KALKINMANIN İTİCİ GÜCÜ KILAN MODEL BİR GELECEK PROJESİDİR”

Kursiyerlere sertifikalarını takdim eden Çanakkale Valisi İlhami Aktaş yaptığı konuşmada “Çanakkale’ye olan desteğini hiçbir zaman esirgemeyen OPET ile valiliğimiz arasında gerçekleştirilen “Troya projesi- Troya tarihi milli parkı rehabilitasyon çalışmaları protokolüyle tarihi, mitolojik, kültürel ve doğal güzellikleri ile öne çıkan Tevfikiye köyünde fiziksel ve sosyal büyük bir değişim yaşanmıştır. Tevfikiye köyü, rehabilitasyon ve yenileme çalışmaları sonrası tarihi ve mitolojik bir kimlik kazanarak Arkeo-köye dönüştürülmüş ve bölgeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçilere en iyi hizmeti verebilecek duruma getirilmiştir. Yapılan tüm bu çalışmaların ardından Anadolu geleneğinin kültür mirasını temsil eden tüm katmanlara dair dokular, ögeler barındıran Çıplak köyümüz Etno-köye dönüştürülerek proje kapsamında köyümüze farklı bir kimlik kazandırılmış, Fiziki düzenlemelerin yanı sıra proje kapsamında Çanakkale Halk Eğitimi Merkezi işbirliği ile halkımıza eğitimler verilmiştir. Yapılan bu çalışmaların sonucunda bölgemizin var olan turizm potansiyeline önemli bir katkı daha sağlanmıştır.Arkeo-köy ve Etno-köy, kırsal kültür ve yerel mirasın odağında olduğu bir yerel kalkınma ve kültür turizmi projesi, paylaştıkça zenginleşen çok katmanlı kültür mirasımızı kalkınmanın itici gücü kılan model bir gelecek projesidir” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÖZTÜRK: “ETNO-KÖY; TÜRKIYE’DE MÜZE, ÖREN YERI VE KÜLTÜRÜ ILE HÂLÂ YAŞAYAN KÖYLERI BIR ARAYA GETIREN TEK PROJE”

Tören öncesinde köyü gezen ve çalışmaları yerinde inceleyen OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, Arkeoloi Evi ve Yerel Tarih Evi’ni ziyaret ederken, köydeki zeytinkırma etkinliğine de katıldı. Öztürk köydeki dönüşüme ilişkin şu bilgileri verdi: “OPET olarak Gelibolu Yarımadası’nın doğal dokusunu koruyarak, çağdaş bir görünüme kavuşması için 2006 yılında başlattığımız “Tarihe Saygı Projesi” kapsamında Çanakkale Savaşları’nın geçtiği Eceabat bölgesindeki rehabilitasyon çalışmalarının ardından “2018 TroyaYılı”nda; Troya Ören Yeri’ne en yakın yerleşim yeri olan Tevfikiye Köyü’nü Arkeo-köye dönüştürdük. Şimdi de Troya Bölgesi’ndeki Çıplak Köyü’ne kimlik kazandırarak Etno-köy haline getirdik. Anadolu’nun farklı tarihsel ve kültürel katmanlarını yansıtan Çıplak Köyü’nde yürüttüğümüz çalışmaların ana eksenini; insan yapımı kültürel öğeleri ele alan bir bilim dalı olan etnografya kelimesinden türetilmiş “etno-köy” kavramı oluşturdu. Etno-köy projesi Türkiye’de müze, ören yeri ve kültürü- tarihi ile hâlâ yaşayan köyleri bir araya getiren tek proje. Çıplak KöyüTroya bölgesinin kültür mirasının zenginliklerinden ilham alarak kurgulanmış konseptlerle yenilendi, değişti ve dönüştü. Köylülerimizin aktif katılımıyla hayata geçirilen Çıplak Etno-Köy uygulamaları ile bölgenin temsil ettiği değerleri bu toprakların insanlarının kırsal mirasıyla birleştirerek yaygınlaştırmayı, yaşatarak ve paylaşarak zenginleştirmeyi hedefledik.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ise konuşmasında şunları ifade etti ; “Bu projenin içerisinde olmak ve burada böyle güzel bir atmosferi teneffüs etmek ve gelecek günlerde güzel hayalleri kurmak bizleri çok mutlu ediyor. OPET Ailesi özel teşekkürü gerçekten  hak ediyor. Çünkü hem Türkiye’de vermiş oldukları vizyon, hem bu ülkede bu işler nasıl yapılır bunu göstermiş olmaları, hem de özellikle bizim memleketimizde Çanakkale’de ki Şehitliklerde başlayan bu memlekete katma değer katma serüveni şimdi başka bir tarihi topraklarda Troya bölgesinde bu iki güzel köyde devam ediyor olması bizleri çok mutlu etmiştir. İnşallah OPET gibi ailelerin sayısı Türkiye’de çoğalır. Hem beraber kazanmayı, beraber yürümeyi, kazandıklarını bu memlekete dağıtmayı becerebilen bir aile olmayı inşallah daha başkaları da becerebilir. Biz Çanakkale’liler olarak OPET’e derinden gönülden teşekkür ediyoruz. İnsanların, memleketin, vatanın topraklarına imzalar mühürler böyle atılır. Bunlar inşallah gelecekte uzun yıllar buradaki hatıralarımızı canlı tutacaktır. Mutlaka buralarda yaşayan birileri size hayır dua edecektir. Çok teşekkür ediyoruz, inşallah başka projelerde görüşmek dileğiyle hayırlı uğurlu olsun.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çıplak Köyü Muhtarı Ufuk Göçoğlu ise konuşmasında ; “Türk ve Osmanlı tarihinin doğmasına hizmet etmiş köklü bir tarihi olan Çıplak Köyü için anlamlı bir gün. Troya’nın doğmasına hizmet etmiş bu köy bizim için olduğu kadar Türkiye için de çok değerli bir köydür. Troya’nın UNESCO Dünya Kültür mirası listesine kabülünün 20. yıl dönümü ve Avrupa da kültür yılı ilan edilmesi nedeniyle 2018 yılı Troya Yılı boyunca uluslararası işbirlikleri ve kültür, sanat, bilim ve spor etkinlikleri ile dünyanın buluştuğu bir merkez olmaya başlamasının ardından Tevfikiye Arkeo-Köy e dönüştürülmüştür.  Çevre köylerin de çehre değişikliği olması kararıyla Valiliğimizin desteği ve sayın Nurten Öztürk’ün öncülüğünde köyümüzde Etno-köy olarak yenilenmiştir. OPET ekibinin marifetli elleriyle turistik, kültürel, ve tarihi bir köy haline gelen Çıplak Köyümüz Troya antik kent yanında yeni oluşumuyla yerini almıştır.. Bu kapsamda “Yaşayan Tarih Etno-Köy Çıplak” Muhtarı olarak emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

SON TROYALILAR PANELDE BULUŞTU

Sertifika töreninin ardından OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, Troya Kazı Başkanı Rüstem Aslan ve Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük;Troya Müzesi’nde  yer alan ve Opet Tarihe Saygı Projesi’nin 15 yıllık serüvenini anlatan Paylaştıkça Çoğalan Zenginlik Sergisi’ni gezdiler. Ardından yine Troya Müzesi’nde düzenlenen“ArkeoköyTevfikiye ve Etnoköy Çıplak Tarihe Saygı Projesi Deneyimi Üzerine” isimli panelde Tevfikiye ve Çıplak Köy halkı ile buluştular Troya Müzesi’nde devam eden sergi kapsamında düzenli olarak gerçekleştirilen sohbetlerden biri olan panelde OPET ile Troya Bölgesi’nde yaşanan değişim derinlemesine konuşuldu. Troya Müzesi’nde sanat severlerle buluşan “Paylaştıkça Çoğalan Zenginlik!” sergisinde bin yıllardır destanların yazıldığı, en dramatik savaşların yaşandığı, her seferinde yeniden barışın ve umudun yeşerdiği Çanakkale topraklarında hayata geçirilen fiziksel ve toplumsal dönüşüm tüm yönleriyle ele alınıyor. Sergi kapsamında, Çanakkale tarihini ve Troya arkeolojisini, bölgede yaşayanların anı ve deneyimleri üzerinden ele alan canlı söyleşiler, bölgede hâlâ yaşayan ve kökleri Troya’ya uzanan geleneksel üretim tekniklerine dair sunumlar üç aya yayılan bir takvimde hayata geçiriliyor. Sergi kapsamında düzenlenen “Çarşamba Sohbetleri” ile Çıplak ve Tevfikiye’nin “etno-köy” ve “arkeo-köy”e dönüşümü proje ortaklarının yanı sıra halkın deneyimleri ile anlatılıyor.