29 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Organlarıyla 5 Kişiye Umut Oldu

Çanakkale’de, beyin kanaması nedeniyle tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen Muammer Kaya’nın (60) organları, 5 hasta için umut oldu.

Çanakkale’de, beyin kanaması nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 2 gün sonra beyin ölümü gerçekleşen Muammer Kaya’nın (60) ailesi tarafından bağışlanan organları, 5 hasta için umut oldu.
Evli, 1 çocuk babası, emekli işçi Muammer Kaya, 17 Kasım Cuma günü Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi göz şikayetleri için geldiğinde eşine şunları söylediği öğrenildi: “Hastaneye gelmişken organ bağışı da yapalım.

Ancak muayene olduğu göz doktoru sorununun göz değil nörolojik olduğunu tespit ederek Nöroloji uzmanına yönlendirdi. Aynı gün Nöroloji servisine yatırılan Kaya’nın ve sağlığında olumsuz gelişmeler ilerledi. Kaya’nın beyin ölümü 22 Kasım tarihinde gerçekleşti.

Doktorların durumu bildirdiği ailesi Kaya’nın organlarını bağışlama kararı aldı. Bunun üzerine Çanakkale Organ Nakli İl Koordinatörü Dr. Azem Ülkü, hemen Bursa’daki organ nakil merkezleriyle temasa geçti. Bu sabaha karşı Bursa’dan gelen ekipler operasyona başladı. Muammer Kaya’nın karaciğeri, böbrekleri ve korneları alındı. Kaya’nın bağışlanan organlarından Karaciğeri Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, böbrekleri Bursa Acıbadem Hastanesi, korneaları ise Bursa Yüksek İhtisas Hastanesi’ne götürüldü.
Çanakkale Organ Nakli İl Koordinatörü Dr. Azem Ülkü, Kaya’nın ailesinin onayı üzerine organların uygun hastalara nakledilmesi için çalışma başlattıklarını belirterek, “Muammer Kaya’nın organ bağışı için eşi ve kızı ile görüşüldüğünde, acılarını içlerine gömerek büyük fedakarlığı yaptılar. Yeni taşındığımız hastanemizin de ilk organ bağışı yapan ailesi oldular. Kaya Ailesi de bugün 5 kişinin yaşamına dokundu. Artık bir karaciğer hastası ölümden kurtulacak, iki böbrek hastası diyalize gitmek zorunda kalmayacak ve iki insanın bundan sonraki hayatında tekrar görebilmesi için ışık olacak. Yaşadığı sürece insanlara destek olan Muammer Kaya artık başka insanlara sağlıklı yaşam vererek son büyük iyiliğini yaptı. Rahmet diliyoruz, tanımadıkları insanlara sağlıklı yaşam armağan ettikleri ve hayatlarına dokundukları için ailesine sonsuz teşekkürler” dedi.

 

 

 

 

About Post Author