17 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Orhan Akman ; “Öğretmenlik her şeyden önce bir ideal, gaye, bir hizmet mesleğidir”

Ezine İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Akman, 24 asım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Akman mesajında şu ifadelere yer verdi ;

“Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, saygı ve sevgi ile anıldığı, öğretmen ve öğretmenlik mesleği ile ilgili farkındalığın oluştuğu özel bir gündür.

      İnsanoğlu var olduğu günden beri onun eğitimi de en az fiziksel varlığı kadar önemli ve değerli kabul edilmiştir. İnsan, içinde doğup büyüdüğü aile ortamında temel bilgileri aldıktan sonra daha donanımlı hale gelebilmesi için bir eğiticiye, öğreticiye yani öğretmene muhtaçtır.

      İnsan, öğretmen sayesinde ancak ahlakı, maneviyatı, bilgiyi beceriyi, medeniyeti öğrenebilir.

      Öğretmenlik her şeyden önce bir ideal, gaye, bir hizmet mesleğidir.Toprak altına atılan bir tohumun onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilmelidir.

      Öğretmen bir ayna olmalıdır, kendisine bakanlar iyiyi, doğruyu, hoşgörüyü, geleceği görebilmelidir.

      Geleceğimizin daha aydınlık olması, çağdaş  medeniyetin üstüne çıkma hızımız eğitime ve öğretmene verdiğimiz değer oranında artacaktır. Bunu başarmak için fedakârca çalışan öğretmenlerimize teşekkürlerimi sunuyorum.

      Benim öğretmenim bilir ki;  sevgi olmadan bu mesleğin yapılması mümkün değildir. Öğretmenlerini sevme oranına göre çocuklarımız eğitim öğretimde başarı göstermektedir. Kalbimizde öğrencilerimize duyduğumuz sevgi, onların eğitim öğretim bakımından gelişmesini, kişiliklerinin oluşumunu sağlayan en temel şeydir. Kısaca sevgi öğretmenlik mesleğinin temelidir,özüdür.Öğretmenini seven her yavru kalbini öğretmenine açar ve öğretmeninin her sözü artık onun için üstündür.Gönül bağı ile yapılan bu yüce meslek manevi doyumu en tatminkar olandır.

      Başöğretmen  Mustafa Kemal Atatürk öğretmenlik mesleğine büyük değer vermiş, “Yeni kuşak, en büyük Cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır” sözü ile görevimizin önemini belirtmiştir.

      Bu duygu ve düşünceler ile tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlar, öğrencileri ile gönül bağı kumuş, onların aynası olmuş tüm öğretmenlerime şükranlarımı sunarım.”