24 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Oruçoğlu ; “Eğer ben böyle bir talimat verdiysem kafama sıkarım. Biz can dostlarımızın yanındayız”

Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu beldede yaşanan köpek ölümleri üzerine açıklamada bulundu. Oruçoğlu açıklamasında ; “Bu can dostlarımız üzerinden kimse bizi suçlamasın, bunları öldürenler bunu belediye yaptı demesin. Eğer ben böyle bir talimat verdiysem kafama sıkarım” dedi.

Ezine’ye bağlı Geyikli beldesinde 20 ye yakın sahipli ve sahipsiz sokak köpeği kimliği belirsiz kişi veya kişilerce zehirlenerek katledildi.

Vatandaşlar sabahleyin kalktıklarında köpeklerin cansız bedenleri ile karşılaşan vatandaşlar şok oldu. Köpek sahibi ve hayvan sever vatandaşlar olaya karşı duydukları tepkilerini sosyal medya hesaplarından göstererek bu olayın faillerinin bir an önce bulunmasını istedi.

Bazı hayvan severlerin bu olaydan Geyikli Belediyesini sorumlu tutan paylaşımlarda bulunmaları üzerine Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla cevap verdi.

Belediye personeli ile birlikte sosyal medya hesabından canlı yayın yapan Başkan Oruçoğlu, ölen köpekler için üzgün olduklarını belirterek, “Geyikli’de 19 kadar can dostumuzu zehirlemek suretiyle öldürdüler. Bu bizi çok derinden yaraladı ve üzdü. Geyikli Belediyesi olarak bakım istasyonu kuruyoruz. Burada bir veteriner hekim görev alacak. Can dostlarımız için mamalar aldık. Bu güzel gelişmeler yaşanırken maalesef can dostlarımızın ölüm haberleriyle sarsıldık. İşin en acı tarafı bir Belediye Meclis Üyemiz bir fotoğrafın altına Geyikli Belediye’sini suçlayıcı açıklamalar yaptı. Bizde kendisine yaptığı yorumlara ithafen “Bir şey mi gördünüz? Eğer gördüyseniz bunu bizimle paylaşın. Geyikli Belediyesi olarak bizde elimizden geleni yapalım” dedik. Üzerine ısrarla gittikçe tabi hanımefendide “çamur at izi kalsın kampanyası gibi bir izlenim olunca hemen yorumunu çekip bize özelden mesaj atıp “eski başkan şunu yayınladı” gibi eski başkanın yayınladığına da baktım, köpeklerin öldürülmesiyle ilgili tepkisini dile getirmiş. Sağolsun Belediyemize iftira atmamış.

“Böyle bir talimat vereceğime kafama sıkarım”

Belediye personeli burada. Yazıktır günahtır. Biz bu hayvanları öldürecek kadar cani miyiz? Biz bu hayvanlara bakmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bir tane karınca görsek aracımızın direksiyonunu kıvırırız bu hayvanlara zarar gelmesin diye. Eğer ben böyle bir talimat verdiysem kafama sıkarım. Bunu kim yaptıysa Allah’a havale ediyoruz. En büyük caniliktir ve en büyük kötülüktür. Bu ölen köpeklerimizin içinde maalesef hamile olanlarda var. Buna da acımamışlar.” dedi.

Belediye olarak yaşanan bu olay üzerine kriz ekibi kurduklarını da belirten Başkan Oruçoğlu, “Sokak hayvanlarını öldürmesinler diye kriz ekibi kurduk. Jandarmamızla bu bilgileri paylaştık. Çevredeki kameralara bakılıyor. Teknik ve fiziki takip yapılıyor. Geyikli Belediyesi olarak biz can dostlarımızın yanındayız. Can dostlarımız için mücadele ediyoruz. Can dostlarımız için mücadele ediyoruz. Ama ne olur kimse böyle ucuz provokasyonlara girmesin. Hiç kimse can dostlarımızı öldürmeye kalkmasın. Kimse can dostlarımızı öldürüp bunu belediye yaptı demesin. Geyikli Belediyesi olarak can dostlarımıza zarar veremeyiz. Onları öldürenleri de ortaya çıkaracağız” dedi.

Başkan Oruçoğlu bazı görgü tanıklarının köpeklere et atan bir kişinin eşgali ve kullandığı araç hakkında bilgi verdiğini de kaydetti.

Jandarma olayla ilgili faillerin yakalanması için geniş çaplı araştırma başlatırken çevrede bulunan güvenlik kameraları inceleme altına alındı.