20 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÖZGÜR CEYLAN ; “TARIM BAKANLIĞINI ZİNCİR MARKETLER Mİ ELE GEÇİRDİ? VATANDAŞ SÜT İÇEMİYOR, ÜRETİCİ YEM ALAMIYORSA SORUMLUSU TARIM BAKANI”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, üç zincir marketin kartel oluşturduğunu, sanayiciler üzerinde de baskı kurarak işlenmiş süt piyasasında arza müdahale ederek pazarı ve fiyatı kontrol ettiklerini ileri sürerek, “Zincir market yöneticisi Tarım Bakanı olunca, üreticiden yana değil iyi bildiği üç harfli marketler zinciri penceresinden bakıyor olaylara” diye konuştu.

Özgür Ceylan, üreticinin çiğ süt satış fiyatı ile sütün market satış fiyatı arasındaki farkın, süt fiyatlarını kontrol eden ve kartelleşen zincir marketlerden kaynaklandığını ileri sürerek sorumlunun Tarım Bakanı ve Saray olduğunu iddia etti. Özgür Ceylan, süt fiyatları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, üç zincir marketin kartel oluşturduğunu ve pazar payının büyük çoğunluğuna sahip olan bu kartelin, piyasa hâkimiyetini ellerinde bulundurmanın gücü ile işlenmiş süt piyasalarına müdahale ederek pazarı ve fiyatı kontrol ettiğini söyledi. CHP’li Özgür Ceylan, süt sektörü ile ilgili politika ve planların üreticileri teşvik etmenin yanında sanayiciyi üretimde tutmayı ve tüketiciyi de korumayı hedeflemesi gerektiğini kaydederek, “Zincir market yöneticisi Tarım bakanı olunca üreticiden yana değil iyi bildiği üç harfli marketler zinciri penceresinden bakıyor olaylara”dedi.

“Türkiye’de İnsanlar Süt İçemiyor”

ABD’de kişi başına ortalama yıllık süt tüketiminin 292 litre, AB ülkelerinde 342.5 litre ülkemizde ise 146 litre olduğunu belirten Özgür Ceylan, “Demek ki insanımız yeterince süt tüketemiyor.

Peki, sütü insanımız için bu kadar erişilmez kılan nedir?” diye sordu. Pandemi ile insan yaşamında sağlık ve gıdanın ne kadar önemli bir yer tuttuğununherkes tarafından kavrandığını ifade eden Özgür Ceylan, “Dünya Sağlık Örgütü yetişkin bir insanın günlük 56 ila 70 gram arasında protein tüketmesi gerektiğini söylüyor. Ülkemizde ortalama tüketim 35-40 gram aralığında. Vitamin ve mineral kaynağı da olan sütün litresinde 32 gram protein var” diye konuşarak sütün önemine dikkat çekti. CHP Milletvekili Özgür Ceylan, Saray iktidarı ve ortağının el birliğiyle halkı askıda ekmeğe mahkûm ettiğini ve halkın bir kesiminin pazar artıklarıyla geçinmeye çalıştığını öne sürerek “Peki, insanımız sağlıklı yaşam için kaliteli süte erişebiliyor mu?” diye sordu.

About Post Author