Pts. Oca 20th, 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Parion’da Kaçak Kazıda Zemin Mozaiği Bulundu

2 min read

Çanakkale’de Parion antik kenti yakınlarındaki kaçak kazıda zemin mozaiği bulundu.

Bilindiği gibi Ķültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan Parion Antik Kenti kazıları ile kısa zamanda bir çok muhteşem kültür varlığı gün ışığına çıkartılmıştı.

Bakanlık tarafından Türkıye genelinde 12 ay kazı yapılması kararlaştırılan en önemli 20 antik kentten biri olan Parion buluntuları ile Çanakkale Turizmi için yeni bir Troya olma yolunda. Bilindiği gibi dünyada iki sevgilinin birlikte bulunduğu iki mezardan biri de 2011 yılında Parion’da bulunmuştu.

Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Güreci köyünde PARION antik kenti kıyılarındaki bir arazide kaçak kazı yapıldığı sırada zeminde benzersiz mozaikler ortaya çıktı.

Alınan bilgiye göre, Güreci köyünde Üstünlü mevkisinde, Fahrettin Enan’a ait tarım arazisinde kaçak kazı yapıldığı ihbarı üzerine jandarma ekiplerince operasyon düzenlendi.

Operasyonda, kaçak kazı yaptığı belirlenen kişiler gözaltına alınırken, kazı yapılan alanda açığa çıkan zeminde geometrik desenleri madalyon şekilleri ve antik yazıları ile göz kamaştıran bir mozaik ortaya çıktı.

Bunun üzerine durum Çanakkale Müze Müdürlüğüne bildirildi.

Müzeden gelen ekipler mozaik alanında kurtarma kazısı için çalışmalara başladı.

Yapılacak incelemenin ardından mozaiğin hangi döneme ait olduğunun belirleneceği öğrenildi.

Kaçak kazı yaptıkları belirlenen 4 şüpheli ise sevk edildikleri mahkemece tutuklandı.

Kaçak kazıdaki muhteşem eserlerin Parion’da ortaya çıkmayı bekleyen bir çok hazinenin küçük bir kısmı olduğu düşünülüyor.

Devam eden kazı çalışmalarıyla Parion’un yakın zamanda yüzbinlerce turistin ilgi odağı olmasına ve Çanakkale turizmine nefes aldırmasına  aday olacağı düşünülüyor.

 

Copyright EZİNETÜRK© All rights reserved. | Newsphere by AF themes.