13 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Putin’den Yevgeniy Prigojin’in Ölümüne İlişkin Açıklama

Putin’den Yevgeniy Prigojin’in Ölümüne İlişkin Açıklama

Rusya’nın Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner Grubu’nun kurucusu Yevgeniy Prigojin’in ölümüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tver’de düşen özel uçakta hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Putin, Donetsk Halk Cumhuriyeti lideri Denis Puşilin ile yaptığı görüşmede Prigojin’i anarak “Prigojin’i çok uzun zamandır tanırdım. O kaderi karmaşık bir insandı ve hayatta ciddi hataları da oldu, aynı zamanda hem kendisi için, hem de ortak amaçlar uğruna rica ettiğim zamanlarda gerekli başarıları elde etmeyi başardı. O, yetenekli bir insan ve iş adamıydı. Kendisi sadece Rusya’da değil, aynı zamanda özellikle Afrika’da da çalıştı ve başarılar elde etti.” ifadelerini kullandı.

Putin ayrıca, Prigojin’in Afrika’da petrol, gaz ve madencilik işleriyle ilgilendiğini, değerli metalleri çıkardığını ve son zamanlarda Afrika’dan döndüğünü belirtti. Wagner Grubu’nun Ukrayna’daki Nazizme karşı mücadeleye katkı sağladığına da değinen Putin, “Wagner şirketinin çalışanlarının Ukrayna’daki neo-Nazi rejimine karşı mücadeleye önemli katkılarda bulunan insanlar olduğunu belirtmek isterim” dedi.

Putin, Tver yakınlarında meydana gelen uçak kazasında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileklerini ileterek, Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Bastrıkin’in olayla ilgili başlatılan soruşturmayı kendisine bildirdiğini ve kesinlikle kapsamlı bir soruşturmanın yapılacağını ifade ett

About Post Author

Bu kapanacak 0 saniye