16 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

RES’e Evet Diyen CHP’li 6 İl Genel Meclisi Üyesinden Ortak Açıklama

 ” Evet oyu veren bizler partimizin genel politikasına uygun davranmaya çalışarak doğaya, insana zarar vermemesi kaydıyla temiz enerji üretimini desteklemek düşüncesiyle evet oyu vermiş bulunmaktayız. Ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanması, dışa bağımlılığın azaltılması ne kadar önemliyse çevre konusundaki duyarlılığımız da o kadar önemlidir.”

Çanakkale gündemini uzun süredir meşgul eden ve Borusan EnBW Enerji, bağlı şirketi Boylam Enerji ile yürüttüğü Saros RES Projesine ilişkin imar değişikliğinin İl Genel Meclisisnden geçmesini sağlayan ve bu konuda tepkileri üzerine çeken CHP’li 6 İl Genel Meclis Üyesi ortak yazılı açıklama yaptı.

Yapılan açıklama ile bu kararlarının arkasında olduklarını bir kez daha ortaya koyan 6 İl Genel Meclisi açıklamada  “Evet oyu veren bizler partimizin genel politikasına uygun davranmaya çalışarak doğaya, insana zarar vermemesi kaydıyla temiz enerji üretimini desteklemek düşüncesiyle evet oyu vermiş bulunmaktayız. Ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanması, dışa bağımlılığın azaltılması ne kadar önemliyse çevre konusundaki duyarlılığımız da o kadar önemlidir” ifadelerine yer verildi.

Kamuoyunda gündeme gelen RES projesiyle ilgili basına yansıyan bazı konular hakkında bilgi vermek amacıyla basın açıklaması düzenlediklerini ifade eden aynı zamanda İl Genel Meclisi Başkanı da olan CHP’li Bayramiç İl Genel Meclisi Üyesi Sadık Göğüsgeren ile yine Bayramiç İl Genel Meclisi Üyesi Zeki Sezer, Ezine İl Genel Meclisi Üyeleri Hüseyin Aşkın Gülşen ile Erdinç Ceyhan, Eceabat İl Genel Meclisi Üyesi Halil Duymaz ve Biga İl Genel Meclisi Hakkı Sezen basına gönderilen ortak metinde şu ifadelere yer verdi.

Kamuoyunda gündeme gelen RES projesiyle ilgili basına yansıyan bazı konular hakkında bilgi vermek amacıyla bu basın açıklaması düzenlenmiştir. Öncelikle projeyle ilgili yanlış bilinen konular şunlardır:

Proje daha önce iki kez reddedilmemiştir”

” Proje daha önce iki kez reddedilmemiştir. Proje Ocak 2020 de meclis gündemine gelmiş, İmar Komisyonunun raporu “ dosya içindeki kurum görüşlerinin yeterli olmaması” nedeniyle Meclis oybirliği ile red edilmiştir. 06.02.2020 de Valilik kurum görüşleri yeterli değilse Meclisin görüşlerin tamamlanması için iade edilmesi gerektiği, red sebebi olmayacağı gerekçesiyle dosyayı Meclise iade etmiştir. Bu konu 02.03.2020 de tekrar Meclis gündemine alınarak 06.03.2020 de eksik evrak ve bilgi nedeniyle Meclis tarafından daireye iade edilmiştir. Mevzuat bilgisi az olan arkadaşlar için aydınlatıcı olmak gerekirse dosya iki kez red edilmemiş daireye eksikleri tamamlanması için iade edilmiştir.

Projenin doğaya olan zararının en az seviyede olduğu görülmektedir. Tribünlerin büyük kısmı ağaçsız orman arazilerinde ve kullanılmayan şahıs arazilerinde olduğu, nakliye ve ulaşım yollarının %95 oranında mevcut orman yolları ve açık araziler üzerinde olduğunu tespit ettik. Yerinde yaptığımız incelemede de bu belirtilenlere tezat bir durum tespit edilmemiştir.

Partimiz yenilenebilir enerji üretimine olumlu yaklaşmaktadır.  Bu konu parti seçim bildirgemizde de yer almaktadır. Ancak doğaya ve insana zarar verilmemesi gerekliliğinin de altı çizilmiştir. Meclisimizde yapılan oylamada ben dahil altı CHP’li arkadaşımızın evet oyu kullanmalarının nedenleri kısaca bu şekildedir. Ayrıca şunu önemle belirtmeliyiz ki firmanın izin almadan çalışmaya başlamasını kabul etmek mümkün değildir. Bu konuda yetkili mercii İl Genel Meclisi kamusal kimliği yani İl Özel İdaresi yani devlettir. Devlet gereken incelemeyi yaparak ceza işlemini uygulamıştır. İl Genel Meclisinin konuyla doğrudan ilişkisi yoktur. Konu İl Özel İdaresi ile ilgilidir. İdare gerekeni yapmıştır.

” CHP’de kimse bölünme ve parçalanma bekleyerek İl Genelde İktidar Hayali Kurmasın”

Burada altını özellikle çizmek istediğimiz husus şudur. Evet oyu veren bizler partimizin genel politikasına uygun davranmaya çalışarak doğaya, insana zarar vermemesi kaydıyla temiz enerji üretimini desteklemek düşüncesiyle evet oyu vermiş bulunmaktayız. Ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanması, dışa bağımlılığın azaltılması ne kadar önemliyse çevre konusundaki duyarlılığımız da o kadar önemlidir.

Hayır oyu kullanan arkadaşlarımız ise çevre ile ilgili hassasiyetleri ve endişeleriyle hayır oyu kullanmışlardır. Bu arkadaşlarımızın da yenilebilir enerjiye karşı olan, parti politikalarımıza ters düşün bir tutumları bulunmamaktadır.

Partimiz yapısı gereği çeşitli fikirlerin rahatça konuşulabildiği, tartışılabildiği bir partidir. Bir kişinin konuştuğu herkesin dinlediği bir tek adam partisi değildir. Kendi varlığını liderinin varlığında anlamlandırarak liderimiz yoksa ben bir hiçim diye düşünen kişilerden de oluşmamaktadır.

Partimizi karıştırarak İl Genel Meclisinde şahısları birbirine düşürerek il genelde iktidar hayali kuranlara seslenmek istiyoruz: Cumhuriyet Halk Partisinde kimse bölünme ve parçalanma beklemesin.

” Planlı bir şekilde bize saldıranlar zaman içinde kendilerinden utanacak”

İmar konularında grup kararı alınamadığı için ileride de benzer konularda fikir ayrılıklarımız olabilir. Bu bizim zenginliğimizdir. Ancak hiç kimse bundan bir ayrılık görüntüsü çıkarmaya çalışmasın. Partimiz bir ve bütündür. Ortak amacımız Ülkemize ve Çanakkale’mize hizmet etmek, şevk ve heyecanıyla bir ve bütündür. Çanakkale’ye hizmet etmeye devam etmektedir.

Bu konuda arkadaşlarımızı hedef gösteren hiçbir somut delile dayanmadan onurumuza ve şerefimize planlı bir şekilde saldıranlar zaman içinde kendilerinden utanacak, mahcup bir şekilde yüzümüze bile bakamayacaklardır. Bir kısmından da yargı yoluyla hesap sorulacaktır. Bizler İl Genel Meclis Üyeleri olarak bundan önce olduğu gibi bundan sonra da her konuda Çanakkale’miz için en doğru kararları almak için titizlikle çalışmaya devam edeceğiz.”

 

About Post Author