28 Kasım 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Eceabat ilçesine kardeş kent olan Gaziantep Şahinbey Belediyesi tarafından kardeşlik simgesi olarak yaptırılan ‘Şahinbey Parkı’nın açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un da katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Eceabat sahilinde 14 bin metrekare alan üzerine yapılan parkın açılış törenine, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider Gider, AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar,Eceabat Belediye Başkanı Adem Ejder, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törende öğrenciler folklor gösterisi sundu.

Törende bir konuşma yapan Bakan Kurtulmuş, “Arkasında kim olursa olsun burada, şehitlerimizin huzurunda söz vererek söylüyoruz, bu kutsal topraklardan söylüyoruz, kim olursa olsun eninde sonunda bütün bu terör örgütlerine karşı millet kazanacak, Türkiye kazanacak” dedi.

Türkiye’nin sadece 780 bin kilometrekarede, Anadolu ve Trakya topraklarında değil, bu toprakların ötesinde, Mynmar’dan Balkanlara, Kırım’dan Afrika’nın ortalarına kadar geniş bir coğrafyada çok kuvvetli kültürel bir gücü olduğunu belirten Kurtulmuş, şöyle devam etti:
“Bu gücü Allah’ın izniyle kullanacağız, güçlü ve büyük bir Türkiye’nin ileriye doğru gitmesi için bu tarihi köklerimizden, kültürel köklerimizden hep güç alacağız, kuvvet alacağız. Biz bu memlekete, vatana, topraklara, millete, coğrafyaya, bu kültüre aşık insanlarız. Onun için fedakarca çalışıyoruz, fedakarca çalışmaya devam edeceğiz. Bizim lügatımızda çıkarcılık yok, bizim lügatımızda şan şöhret yok, serveti saman yok, bizim lügatımızda nerede ne şekilde milletimize hizmet ediyorsak o şekilde hizmet etmek vardır. Onun için bu parkın burada yapılması sadece yerlere döşenen taşlar ve sadece iyi bir sahil bandı değildir. Bu parkla birlikte Türkiye’nin geleceğine uzanan bir köprü inşa edilmiştir. Şahinbey’den Conkbayırı’ndan, Türkiye’nin 5 asır sonrasına, 10 asır sonrasına uzanan bir köprü yapılmıştır.”

“Terör örgütleriyle eş zamanlı mücadele veriyoruz”

Kurtulmuş, Türkiye’nin son 3 yıldır, 40 yıldır uğraştığı Pkk terör örgütünün yanında DEAŞ terörüyle de mücadele ettiğini belirtti.

Türkiye’nin 15 Temmuz’dan sonra da canı pahasına Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) terörüyle boğuştuğunu anlatan Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Bu terör örgütlerinin arkasına bakıyorsunuz, adamdan silah yakalıyorsun, elinde filanca ülkenin kendi envanterinde olan silahlar çıkıyor. Adamın üzerine gidiyorsun, filanca batı ülkesindeki falanca siyasi güçlerin şemsiyesi altından çıkıyor. FETÖ’nün üzerine gidiyorsun filanca yerden ses geliyor, soluk geliyor Türkiye, PKK, DEAŞ, FETÖ ile uğraştıkça Türkiye’ye karşı algı operasyonları başlıyor. Allah’a çok şükür, arkasında kim olursa olsun burada, şehitlerimizin huzurunda söz vererek söylüyoruz, bu kutsal topraklardan söylüyoruz, kim olursa olsun eninde sonunda bütün bu terör örgütlerine karşı millet kazanacak, Türkiye kazanacak.”

Numan Kurtulmuş, bütün terör örgütleriyle eş zamanlı olarak mücadele edildiğini belirtti.

“Dünyada bizden başka bu kadar çok terörle başı belada olan bir ülke daha yoktur.” diyen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Buna rağmen biz turistlerin güvenlik içinde Türkiye’ye geldiklerini görüyoruz. Bu algı operasyonlarını yapıyorlar, sadece şunu söylüyorum; ilk 6 ayda Türkiye’ye sadece 863 bin Alman turist gelmiş. Millet gerçeği görüyor. Antalya’da şurada burada elini kolunu sallayarak yaşıyor, tatilini yapıyor. Üzüldüğüm nokta şu, biz olumsuz algı operasyonlarına karşı gece gündüz, canla başla çalışırken, fedakarca çalışırken birisi siyaset yapacağım diye kalkıyor Türkiye düşmanlarının algı operasyonlarına, onların değirmenlerine su taşıyor, onların ekmeğine yağ sürüyor. Kabul etmek mümkün değil. İnşallah bunu düzeltirler. Kalkarlar derler ki, ‘yanlış anlaşıldık, biz bunu söylemek istemiyorduk.’ derler. Böyle olmasını ümit ederiz. Çünkü muhalefette olmak demek Türkiye’ye karşı düşmanca davrananların ekmeğine yağ sürmek demek değildir. Bu büyük yanlışın Türkiye’nin ana muhalefet partisinin başkanına yakışmadığını ifade etmek isterim.”

“Modern mandacılara da bugünün kahramanları ‘dur’ diyecektir”

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da 102 yıl önce Gazi Mustafa Kemal ve onun silah arkadaşlarının bir destan yazıp 7 düvele karşı meydan okuduklarını, aynı iman ve aynı ruhla Gaziantep’te de Şahin bey öncülüğünde bütün düşmana karşı bir kahramanlık destanı yazıldığını söyledi.

Turan, şöyle konuştu: “O gün de kahramanların karşısında mandacılar vardı, ‘egemenliği paylaşalım’ diyenler vardı, ‘paralel devlet olsun’ diyenler vardı, ‘büyük devletlerle anlaşalım’ diyenler vardı ama Yahya Çavuş gibi, Seyit Çavuş gibi, Gazi Mustafa Kemal gibi yiğitler çıktılar ‘hayır, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ dediler. Bugün de bakanlarımız, hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız öncülüğünde ‘egemenlik kayıtsız şartsız milletin olacaktır.’ diyenlerle ‘egemenlik bazı örgütlerin, bazı paralelcilerin, bazı büyük oyunların olsun.’ diyenlerin kavgası var. Bugün yine üzülerek gördük ki bu ülkenin önemli siyasileri hala siyaset kavgasıyla, polemikle devlet adamlığını karıştırıyorlar. Gidip “Türkiye güvensiz ülke” diyerek, Türkiye’ye turist gelmesini engelleyerek güya siyaset yaptıklarını zannediyorlar. Oysa siyaset başka bir şey devlet başka bir şey. Bu devlete zarar vermeye çalışan, bu devletin egemenliğine, milletin geleceğine yan bakmaya çalışanlara bu millet ‘dur’ diyecektir. Bugünün mandacılarına, modern mandacılara da bugünün kahramanları ‘dur’ diyecektir.”

“Bu kardeşlik çok daha anlamlı”

AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Şahinbey Belediyesi ile Eceabat Belediyesi’nin kardeşliğini çok farklı özellikleri olduğunu belirterek, “İki kardeş belediye birbirine yardım edip destek çıkabilir bu çok normal bir durum. Ama burası çok farklı bir yer. Çünkü yedi düvele karşı dik durmuş Eceabat İlçesi ile Fransız’ı topraklarından atmış bir Şahinbey’in kardeşliği çok daha anlamlı bir kardeşliktir. Bunun yanında Şahinbey ile Eceabat’ın bir ortak özelliği daha var. Eceabat Mustafa Kemal Paşa’nın tarih sahnesine çıktığı yer. Şahinbey’de Mustafa Kemal Paşa’nın nüfusa kayıtlı olduğu yer. Bu nedenle bu kardeşlik çok daha anlamlıdır. Ben yaptıkları Park ve gösterdikleri değer için Şahinbey Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

“Bu güzel ülke hepimizindir”

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Şahinbey Belediyesinin Çanakkale’ye yapmış olduğu parkla ilgili bilgiler vererek, “Çanakkale geçilmez diyerek isimlerini tarihe altın harflerle yazdıran şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve hürmetle anıyorum. Açılışını yaptığımız Şahinbey Parkı, Eceabat’ımızın en önemli bölgesinde yaklaşık 14 bin metre karelik bir park alanı 6 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak Çanakkalelilerin hizmetine sunulmuştur. Ben Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na yapmış olduğu bu güzel eserden dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde belirtti.

Allah senden razı olsun

Eceabat Belediye Başkanı Adem Ejder “Burası yapılmadan önce burası her akşam alkol alanların mekanı haline gelmişti. Allah razı olsun milletvekilim beni Şahinbey Belediyesi ile kardeş belediye yaptı. Bu alanı kendisiyle gezdik ve ‘Bu alanı bana ver ben bu alanı ihya edeyim’ dedi. Allah senden bin kere razı olsun. Bu ülke hepimizin. Şahinbey’de benim ülkem, Eceabat da benim ülkem.Şahinbey’de benim şehidim. Seyit Onbaşı da benim şehidim. Biz bunları ayırabilir miyiz ? Kafalarımızın içerisine ayrımı sokmaya çalışıp ta bizleri bölmek isteyenlere sakın alet olmayın. Burası Türkiye’nin tüm illerinin yeri. Bana göre bu park Çanakkale’nin en güzel parkı, ben ne yapıyorsam sizler için yapıyorum” diye konuştu.

“Kardeş şehrimize helali hoş olsun”

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Sadece Çanakkale’ye değil Siirt ve Elbab’a da park yaptıklarını ifade ederek, “Sayın Bakanıma ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Parkımızın açılış törenine katılıp, bize sürpriz yaparak bizleri mutlu etti. Burası basit bir park değil. Bu park Gaziantep ile Çanakkale arasında kurulan gönül köprüsünün güzel bir göstergesidir. Ben Çanakkale’yi, Eceabat’ı çok seviyorum. Çünkü burası 102 yıl önce yedi düvele karşı, imanlı göğsünü siper ederek düşmana geçit vermeyen 253.000 şehidimin yattığı bir mekan Çanakkale’de tespit edilen 577 Gaziantepli şehit var. Alan başkanımla yaptığım görüşmede şehit olanların sayısının tespit edilenden daha fazla olduğunu söyledi. Belki binlercesi buraya gelerek bu topraklar için şehit olmuş. Ben burayı nasıl sevmeyeyim. Şahinbey ordumuzun Kurtuluş Savaşında mücadele eden bir üst teğmen. Trablus’ta, Balkanlarda ve en son Gaziantep’te, önce İngilizlere sonra Fransızlara karşı askerleriyle birlikte mücadele ederek, son kurşunu bittikten sonra süngüyle şehit edilen bir komutanımız. Biz Çanakkale ile bir gönül köprüsü kurduk. Çanakkale’nin 100. Yılı münasebetiyle 2015 yılında, bu vatan topraklarının nasıl kazanıldığını göstermek için Türkiye de ilk defa lise öğrencilerimizi uçakla Çanakkale’ye getirmeye başladık. Bu proje sayesinde Çanakkale’yi ziyarete eden öğrencilerin üzerinde büyük etkileri oldu ve bu projenin devamı yönünde karar aldık. Şu ana kadar 53.000 öğrencimizi Çanakkale’ye getirdik. İnşallah 7 Eylül’de seferlerimiz yeniden başlayacak. Hedefimiz önümüzdeki yıl sonuna kadar 90.000 öğrencimizi 253.000 şehidimizin yattığı şehitler diyarı olan Çanakkale’ye getirmek” dedi.

Konuşmaların ardından dualarla Şahin Bey Parkı’nın açılışı yapıldı. Protokol üyeleri açılışın ardından iki kardeş şehrin sembolü olan Şahinbey Parkı’nı vatandaşlarla birlikte gezdi.