19 Ağustos 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu Gelibolu’da meydana gelen yangın nedeniyle yaptığı açıklamada ; “Çanakkale’mizin Gelibolu ve Eceabat ilçelerine bağlı Ilgardere ve Yalova Köylerinde 06 Temmuz 2020 tarihinde başlayan ve sert rüzgârın etkisiyle kısa sürede büyüyen yangın, Devletimizin ilgili kuruluşlarının etkin ve hızlı müdahalesi sonucunda çok şükür can kaybı yaşanmadan sonlandırılmıştır” dedi.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu Gelibolu’da meydana gelen yangınla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

“ T.C. Tarım ve Orman Bakanlığımız koordinasyonunda, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğümüzce yürütülen söndürme çalışmalarını bizzat havadan ve karadan yöneten Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’ye, Çanakkale Valimiz Sayın İlhami Aktaş’a , T.C. Orman Genel Müdürümüz Sayın Bekir Karacabey’e,  Çanakkale Orman Bölge Müdürümüz Sayın Enver Demirci ile söndürme ve soğutma çalışmalara katılan tüm orman ve itfaiye emekçilerimize şükranlarımı sunuyorum. Yangında müdahalenin ilk unsuru, erken ve etkin bir şekilde olmasıdır.  Gelibolu’da başlayan yangına 20 helikopter, 2 uçak, 118 arazöz, 20 dozer ve 510 personel ile  diğer Kamu Kuruluşlarından, Belediyelerden de itfaiye araçları anında müdahale ederek olası bir facia engellenmiştir.

“ŞU ANA KADAR 450 HEKTAR ALANIMIZ ETKİLENMİŞ GÖZÜKÜYOR”

Bakanımız Sayın Pakdemirli’nin yaptığı açıklamaya göre şu ana kadar 450 Hektar alan yangında zarar görmüştür. Bunun bir kısmını ekili tarım alanlarımız oluşturmaktadır. Yangında hasar gören köylerimiz orman köyleri olduğu için orman köyleri kapsamında da Orman teşkilatımız tarafından köylülerimizin, bu bölgede oturan kardeşlerimizin, tarımsal hasarlarını bir nebze de olsa karşılamak ve tarımsal faaliyetin sürdürülmesi maksadıyla belli bir miktarda fonu köylülerimize tahsis edileceğinin Bakanımız tarafından açıklanması bizleri son derece memnun etmiş olup yangından hasar gören vatandaşlarımıza bir nebze de olsa yaralarının sarılması anlamında son derece önemli buluyoruz.” diyerek söndürme çalışmalarında gece gündüz demeden cansiperane çalışan tüm teşkilatlara bir kez daha teşekkür etti.

 

About Post Author