Sal. May 19th, 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

SGK İL MÜDÜRÜ ERCAN’DAN SOSYAL GÜVENLİK HAFTASI MESAJI

3 min read

Çanakkale Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hilmi ERCAN, bu yıl 13-17 Mayıs 2019 tarihleri arasında kutlanan Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle yapacakları çalışmalar ve uygulamalar hakkında bir mesaj yayımladı.

Toplumun her kesimini doğrudan ilgilendiren sosyal güvenliğin yediden yetmiş yediye her fert tarafından bilinirliğini sağlamak ve vatandaşlarımızın hak ve yükümlülükleri konusunda daha da bilinçlendirilmelerine katkı sağlamak amacıyla her 16 Mayısı için alan hafta Sosyal Güvenlik Haftası olarak kabul edildiğini belirten Ercan, “Sosyal güvenlik; gücünü toplumsal dayanışmadan alan bireylerin sosyal ve ekonomik güvencesinin en temel unsurudur. Anayasamızla teminat altına alınmıştır” dedi.

Ercan açıklamasının devamında şunları kaydetti ;

“Ülkemizde Sosyal Güvenlik hizmetlerini yürüten Sosyal Güvenlik Kurumu, uluslararası standartların üzerinde hizmet veren dünya çapında model alınan öncü ve saygın bir kurumdur.

Kaliteli, adil, kolay erişilebilir ve insan odaklı hizmet anlayışıyla hizmet veren Kurumumuz Sosyal Güvenlik Reformundan bu güne kadar verilen hizmetlerini sürekli olarak geliştirmiştir.

Bu bağlamda bu gün tüm vatandaşlarımız Sosyal Güvenlik Şemsiyesi altında Genel Sağlık Sigortasıyla her türlü sağlık hizmetine rahatlıkla ulaşabilmektedir.

Sigortalılarımızın ihtiyaçlarına yerinde hizmet vermek amacıyla ülkemizin dört bir yanında Sosyal Güvenlik Merkezleri açılmıştır.

İlimizde Kepezde bulunan İl Müdürlüğü hizmet binamızın yanında İlçelerimizde bulunan Sosyal Güvenlik Merkezlerimiz ile İl nüfusumuzun tamamına hizmet verilmektedir.

Fiziki hizmet ortamları yanı sıra günümüzde teknolojinin gelişmesiyle Kurumumuz da hizmetlerini elektronik ortama taşımıştır.  Kurumumuz e-devlet üzerinden en fazla hizmet sunan kurumlardan biri olarak yerini almıştır.”

Sigortalılarımız bu gün sigortalılık, genel sağlık sigortası, emeklilik gibi birçok işlemini e-devlet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir.

Sosyal güvenlik reformuyla birlikte sigorta prim teşvikleri uygulanmaya başlanmış Kurumumuz işverenlere ve diğer prim ödeme yükümlülerine önemli destekler sağlanmıştır. Daha önce bu teşviklerden yararlanamamış olan işverenler geriye dönük yararlanmışlardır.

Son olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Bakanlığımız koordinesinde 2019 yılı istihdam seferberliği “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla halen devam etmektedir.  

Bu kapsamda İlimizde Sayın Valimizin öncülüğünde Çalışma ve İş Kurumumuzla ortak bir dizi seminer, toplantı ve ziyaretler yapılmıştır.

2019 yılında uygulanan yeni istihdama yönelik ücret, prim ve vergi desteği, sigortalı başına 150 TL asgari ücret desteği başta olmak üzere tüm sigorta prim teşvikleri paydaşlarımıza anlatılmıştır.

Kurumuz kayıt dışı istihdamla mücadeleye de önem vermektedir. Bu sorunla sigorta prim teşvikleriyle istihdam üzerindeki mali yükün azaltılması, hizmet kalitesini arttırması, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları, bilgi/veri paylaşımı ile denetimler gibi stratejilerle mücadele edilmektedir.

Her zaman olduğu gibi Sosyal Güvenlik Haftasında tüm paydaşlarımız ve hizmet sunan personelimizle bir araya geleceğiz ve bu haftayı en uygun şekilde değerlendirmeye çalışacağız.”

 

Copyright EZİNETÜRK© All rights reserved. | Newsphere by AF themes.