27 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

TARİHİ ALAN BAŞKANI KAŞDEMİR’DEN BÜLENT TURAN’A ZİYARET TURAN: “ÇANAKKALE KADİM TARİHİ İLE MEDENİYETİMİZE AÇILAN ALTIN KAPIMIZDIR”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir’i Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde misafir ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

“Çanakkale kadim tarihi ile medeniyetimize açılan altın kapımızdır” diyen Turan, “Her köşesi tarihe tanıklık etmiş, tarihin ve ecdadın emaneti Çanakkale’mize bu bilinçle hizmet etmeye gayret ediyoruz.” dedi.

Geleceğe ışık tutan tarihi mirasları korumanın ve gelecek nesillere aktarmanın önemine değinen Turan sözlerini şöyle sürdürdü; “Çanakkale’mizin kadim tarihine sahip çıkmak hepimizin görevi. Tarihi Alan Başkanlığımız, milli beraberliğimizin ve kardeşliğimizin harcı olan bu mukaddes topraklarda önemli bir misyon üstleniyor. Bizleri ziyarete gelen İsmail Kaşdemir başkanımızla beraber tarihi alanda yapılan çalışmalar hakkında karşılıklı değerlendirmelerde bulunduk. Gündemdeki yaklaşık 300 kişiyi ilgilendiren alan kılavuzlarıyla ilgili sürece de ilgisiz olamayız. Mahkeme kararıyla ihtiyaç haline gelen yeni kanun teklifi süreci hakkında bilgi alışverişinde bulunduk. Bu konuda mahkeme kararı da tarafların kanaatleri de tabii ki Bakanlığımızın ve Tarihi Alan Başkanlığımızın konuya yaklaşımı da göz önüne alınarak bir düzenleme yapılacaktır.”