9 Aralık 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

 

 

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Çanakkale’nin depremle sarsılan İlçesi Ayvacık’ın Yukarıköy Köyü sakinlerini ziyaret etti.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av.Prof.Dr. Metin Feyzioğlu, Çanakkale Baro Başkanı  Av.Bülent Şarlan, Yönetimi Kurulu üyeleri, Çanakkale Barosu Avukatları ve Stajyer Avukatları, Ayvacık İlçesi’nde 6 Şubat sabahı başlayan depremlerde en çok hasarın olduğu Yukarköy ve Tuzla köyündeki halkı ziyaret etti.

Ziyarette, depremzedelerin durumları hakkında AFAD ve Kızılay yetkililerinden bilgi edinen heyet, yerel halkın sorunlarını dinledi. Depremde zarar gören vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik Türkiye Barolar Birliği ve Çanakkale Barosu tarafından toplanan yardımlar yetkililere teslim edildi.

TBB Başkanı Av.Prof.Dr. Metin Feyzioğlu buradaki ziyarette Atatürk’ten bir alıntı yaparak “Anadolu’da eğer bir tek Yörük çadırı görürseniz, o çadırın bacası tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiç bir güç ve kuvvet asla bizi yenemez” dedi ve devletin tüm kurumlarına teşekkürlerini iletti.
Depremzede köylülere geçmiş olsun dileklerini ileten Feyzioğlu, “Burada vatandaşlar ne kadar daha konteynerde kalacaklarını merak ediyorlar. Bir an önce yetkililerimiz gün verirlerse herkesten daha fazla hayır duası alacaklardır. Biz de yapılan yardımlardan dolayı devletimize teşekkür ediyoruz. Bir konteynerde 3-4 ailenin kalması zor olduğunu ifade ettiler. Bir an önce bu konuya hız verilmesi gerekir. Buradaki vatandaşlar ne kadar konteyner de yaşayacağını bilmiyorlar. Bunların açıklanması lazım” dedi.

Köylülerin bölgedeki sondajlardan depremlerin meydana geldiği iddiasının olduğunu ifade eden Feyzioğlu, “Burada geçtiğimiz aylarda bir sondaj çalışması başladı. Köylüler acaba bu sondaj çalışması depremi tetikliyor mu? diye soruyorlar. Bu konuda üniversitelerin rapor hazırlayıp açıklama yapmasını bekliyorlar. Eğer yaşanan depremle alakası yoksa çalışmasına devam edebilirler diyorlar” diye konuştu.

Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan da ” Hasarların oluştuğu köylerde yaşayan halkımıza Çanakkale Barosu olarak yardıma her zaman hazırız. Zorunlu ihtiyaçların tamamı neredeyse çözülmüş olduğunu görmek bizleri memnun etti. Bu sebeple geçen sürede yöre halkına yönelik gerekli çalışmaları yapan başta Çanakkale Valimiz Sayın Orhan Tavlı’ ya ve ilgili kurumların yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi.