13 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

TKDK IPARD II 5. ÇAĞRI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI ÇANAKKALE TİCARET BORSASINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 16 Şubat 2019 tarihinde Beşinci Başvuru Çağrı İlanına çıkmış bulunmaktadır.

Çağrı ilanı kapsamında Çanakkale’mizin de içinde yer aldığı 42 ilde, Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar tedbiri ile Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar tedbiri kapsamında başvurular kabul edilecektir.

Bu kapsamda, Çanakkale Ticaret Borsası ve TKDK Çanakkale İl Koordinatörlüğü işbirliğinde, Çanakkale Ticaret Borsası Konferans Salonunda,13 Mart 2019 Çarşamba günü, IPARD II Programı Beşinci Başvuru Çağrı İlanı kapsamında Borsa üyeleri ve Çanakkale’deki üreticilerin katılımlarıyla bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıda açılış konuşması Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit Akgül tarafından gerçekleştirildi. Cahit Akgül yaptığı konuşmada, katılımcılara hoş geldiniz diyerek sözlerine başladı.

Yönetim Kurulu Üyesi Cahit Akgül; İş dünyası temsilcileri olarak TKDK tarafından sağlanan destekleri çok önemsiyoruz. İlimizin bu hibelerden daha fazla yararlanması gerektiği inancındayız. Bu desteklerle hayata geçirilecek olan projeler, Çanakkale ekonomisinin canlanmasına, bölgemizin kalkınmasına sebep olacak, Ülkemizin 2023 hedeflerine katkı sağlayacak, aynı zamanda istihdam sayısını artıracaktır.

İlimizin tarımda marka kent olduğunu belirten Akgül, ilimizdeki tarım potansiyelini en iyi şekilde kullanarak verimliliği arttırmak, markalaşmış ve markalaşma niteliğine sahip var olan birçok ürünümüzün ihracat potansiyelini arttırmak amacında olduğumuzun altını çizdi.

Akgül ayrıca, “Kalkınma ile ilgili hamlemizi tarım ve hayvancılıkta başaracağımıza inanıyoruz. İnşallah ümit ediyoruz ki projelerimizle bunu kanıtlayacağız.

Yönetim Kurulu Üyesi Cahit Akgül, “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na işbirliklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyor,  bu toplantının İlimiz için hayırlı olmasını ümit ediyoruz diyerek sözlerine son verdi.

Yönetim Kurulu Üyesi Cahit Akgül’ün ardından Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Şube Müdürü İbrahim Gölçük konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında, Tarım ve Orman Bakanlığımızın ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve Borsamızın bu faydalı toplantıyı düzenlemesinden memnuniyet duyduğunu belirterek, İlimize faydalı olmasını ümit ediyoruz dedi.

Kırsal Kalkınma Şube Müdürü İbrahim Gölçük konuşmasında “IPARD 2 kapsamında 2018 yılına kadar 11 etapta 115 proje gerçekleştirdik. Bunlara ödediğimiz hibe tutarı yaklaşık 23 milyon. Bu projelerimiz ekonomik yatırımlar kapsamındaki projeler. Bunun yanında bireysel sulama ekipmanları desteklenmesi ve genç çiftçi projeleri olarak 3.493 proje gerçekleşmiştir. Bunlara ödenen bugüne kadarki miktar 61 milyon liradır. Şuan devam etmekte olan 12.etap projelerimiz 38 proje, yaklaşık tutarı 4,5 milyon civarında. Onlar da mayıs sonu  itibari ile nihayet bulacaktır. 13.etap projeleri için Bakanlık olarak kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi kapsamında nisan, mayıs gibi yeni bir tebliğimizin açıklanacağını bekliyoruz. Amacımız çiftçimizin daha fazla kazanmasıdır” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından TKDK İl Koordinatörü Hasan İskender, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu yapısı, işlevi ve bugüne kadar gerçekleştirdikleri projleer hakkında detaylı bilgiler verdi.

Hasan İskender konuşmasının ardından bir sunum gerçekleştirdi. 5. Başvuru Çağrı Döneminde destek verilecek, Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) ile Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile ilgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar (103) hakkında katılımcılara ayrıntılı bilgi verdi.

Soruların cevaplandırılmasının ardından toplantı sona erdi.

About Post Author