26 Ekim 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

TOBB, TOBB ETÜ ve sahibinden.com’DAN EMLAK DANIŞMANLARINA VE İKİNCİ EL ARAÇ ALIM TİCARETİ YAPANLARA “MESLEKİ YETERLİLİK SINAV VE BELGELENDİRME İŞ BİRLİĞİ”

ÇTSO Genel Sekreteri Sema Sandal, TOBB, TOBB ETÜ ve Sahibinden.com işbirliği ile emlak danışmanlarına ve ikinci el araç alım ticareti yapanlar üyelere yönelik eğitim programı başlatıldığını duyurdu.

Sandal konu hakkında yaptığı açıklamada şunları kaydetti ;

“Ticaret Bakanlığımız ikinci el motorlu kara taşıtı ve gayrimenkul danışmanlığı sektörlerinde hizmet kalitesinin yükseltilmesi için bazı düzenlemeler yaptı. Bu düzenlemelere göre şirket sahipleri mesleki yeterlilik belgesi almadan bu faaliyetleri yürütemeyecek. Sektörde faaliyet göstermek için işletmelerin de yetki belgesi alması gerekiyor. Ayrıca gayrimenkul danışmanları için ise yeni bir düzenlemeye daha imza atılarak daha önce bu işi yapmamış kişiler için 100 saatlik eğitim şartı getirildi.

Bakanlığımızın hayata geçirdiği yeni düzenlemelere üyelerimizin uyum sağlayabilmesi adına sahibinden.com ve TOBB ETÜ işbirliğinde ücretsiz eğitimler tasarlandı.  Bu mesleği icra eden veya bu alanda kariyer yapmak isteyen herkes 100 saatlik zorunlu eğitimi uzaktan alabilecekler. Dijital pazarlama, internet üzerinden ilan ve portföy takibi ve müşteri hizmetleri gibi içeriklerin yer aldığı eğitimin sonunda TOBB ETÜ tarafından verilecek başarı sertifikası ise mesleki yeterlilik başvurusunda kullanılabilecek.

Düzenlenen eğitimlerle, üyelerin mesleki yeterlilik sınavlarına hazırlandıklarını dile getiren Sandal, “Projeyle emlak danışmanlarımız ve ikinci el araç ticareti yapan üyelerimize verilen hizmetler bir adım daha öteye taşınıyor. Pandemi nedeniyle erişemedikleri ve tamamlayamadıkları zorunlu eğitimlerden faydalanmalarını sağlıyoruz. TOBB ETÜ ve sahibinden.com iş birliğinde, emlak danışmanlığı için 100 saat, ikinci el araç alım satımı için ise 35 saatlik eğitim programlarımızı online platformda ve ücretsiz olarak sunuyoruz.

Bu iş birliği sayesinde emlak danışmanları ikinci el araç ticareti için hazırlanan mesleki uzmanlık eğitimine ek olarak yeterlilik sınavına da hazırlık eğitimi ücretsiz olarak sunulacak. Eğitime katılanlara belge ücretlerinde indirim yapılacak.

Motorlu kara taşıtı ticareti ve gayrimenkul danışmanlığı alanında faaliyet gösteren tüm üyelerimizin bu işbirliğinden istifade etmesini bekliyor sektörlerimize yönelik desteklerimizin devam edeceğini vurgulamak istiyorum” dedi.

Eğitimler Haziran ayında başlayacak olup takvim aşağıda paylaşılmıştır.

EMLAK DANIŞMANLIĞI

  1. Program: 37 Gün (100 Saat) 07.06.2021 – 13.07.2021
  2. Program: 18 Gün (100 Saat) 14.06.2021 – 01.07.2021

ARAÇ TİCARETİ

Tek Program: 18 Gün (35 Saat) 14.06.2021 – 01.07.2021

İlgili eğitimlere başvurular https://www.uzmanlik.com/ web sayfası üzerinden yapılabilmektedir.