23 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

“TROYA´YI DÜŞLÜYORUM” İZLEYİCİLERİ BÜYÜLEDİ

Troya 2018 yılı kapsamında Turgu Reis Ortaokulu´nun Onsekizmart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi katkıları ile hazırladığı ´Troya´yı düşlüyorum´ adlı müzikal tiyatro ilk gösterimi büyük ilgi gördü.

Turgut Reis Ortaokulu öğrencilerinin yaklaşık 1 yıldan bu yana hazırlandığı ´Troya’yı Düşlüyorum´ müzikal oyunu ÇOMÜ Necip Fazıl salonunda sahnelendi. Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Dinçay Köksal, Rektör Yardımcısı Mustafa Görün, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz´ın yanı sıra çok sayıda bürokrat, akademisyen ve veli topluluğu tarafından izlenen oyun, Turgut Reis Ortaokulu öğrencileri tarafından üstün başarı ile sahnelendi. Oyuncu öğrenciler, müzikal tiyatronun sanat yönetmenleri ve oyuna katkı sunanlar ayakta alkışlandı.

“1 Yıl Süren Büyük Emek”

Bir yandan 5 bin yıl öncesine dayanan Anadolu´nun kadim değeri Troya´yı anlatan, bir yandan da çocuk dünyasına çok anlamlı mesajlar verilen oyunun yazar ve yönetmenliğini Buket Deniz yaparken, tüm müzikleri ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi akademisyenleri tarafından hazırlandı. Troya Kazı Başkanı Prof.Dr. Rüstem Aslan´ın katkı sağladığı oyunun metin ve diyalogları Turgut Reis Ortaokulu Öğretmenleri tarafından, oyunun kurgu, müzik, sahne dekorları Fakültenin sahne sanatları öğretim üyeleri tarafından, oyuncuların kostümleri ise Kadir Şen gözetiminde öğrenci velileri tarafından hazırlandı.

“Hedef Yurt İçinde ve Dışında da Sergilemek”

´Troya´yı düşlüyorum´ müzikal tiyatronun yoğun emek sonucu hazırlandığını ve Türkiye´de bir ilk niteliğini taşıdığını belirten Turgut Reis Ortaokulu Müdürü Şule Yıldızoğlu, hedeflerinin oyunu geliştirerek ülke içinde ve yurt dışında da sahnelemek olduğunu ifade etti. Yıldızoğlu oyunu sıfırdan hayata geçiren Güzel Sanatlar Fakültesi akademisyenleri ve sanat yönetmenlerine, okul öğretmenlerine, velilere ve katkısı bulunan herkese teşekkür borçlu olduklarını vurguladı.

“Üniversite-Çanakkale Bütünleşmesi”

Oyun öncesinde konuşma yapan Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Dinçay Köksal üniversite olarak kent ile kurulan köprülerin nasıl güzel sonuçlar verdiğinin en iyi örneklerden birine tanık olduklarını belirtti ve Çanakkale halkı ve tüm kesimleri ile dayanışma içerisinde olmaya devam edeceklerini kaydetti.

“TROYA 2018’in En Anlamlı Etkinliklerinden Birisi”

İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz ise Turgut Reis Ortaokulu yönetici, öğretmen, öğrenci, veli ve emeği geçen tüm akademisyenleri tebrik ettiğini belirterek, anlamlı bir dönem olan Troya 2018 yılının en anlamlı etkinliklerden birinin gerçekleştirildiğini ifade etti. Troya´nın Çanakkale ve ülke için önemine vurgu yapan Yılmaz, bu değerlerin öğrenciler tarafından bir sanat eseri olarak sahnelenmesinin takdire değer olduğunu belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

İzleyicilerden beğeni ve alkış alan sunuculuğunu Yasemin Açıkgöz’ün yaptığı müzikal tiyatronun ardından esere katkı sağlayan kişi, kurum ve kuruluş temsilcilerine çiçek takdim edildi.