20 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

MEVZUBAHİS VATANSA GERİSİ TEFERRUATTIR.

TUNCER ŞAŞKIN 22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞ GÜNÜ MESAJI

Üvecik Köyü Muhtarı Tuncer Şaşkın, 22 Eylül Ezine’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Şaşkın mesajında şu ifadelere yer verdi ;

“Bugün, büyük bir onur ve gururla andığımız Millî Mücadelemizin şanlı günlerinden Ezine’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yılını kutlamaktayız.
Tarih sahnesinde yer aldığı günden bu yana bağımsızlığından ödün vermemiş, mukaddes bildiği vatan toprağı için canını ortaya koymaktan çekinmemiş aziz ecdadımız bundan 99 yıl önce yine aynı cesaret ve kahramanlıkla şehrimizi düşman işgalinden kurtarmıştır.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında Anadolu’da işgal edilen yerler arasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” sözünün yankı bulduğu Ezine, bu işgale karşı mahallî örgütlenmeyi sağlayarak büyük bir destana imza atmıştır. 22 Eylül Ezine’lilerin kurtuluş mücadelesinde destan yazarak milletin azmi ve inancı karşısında hiçbir gücün duramayacağını ilan ettiği gündür. Ezine’nin imanlı, vefakar ve sabırlı insanları, bağımsızlık mücadelesinde tüm zorluklara rağmen umutlarını yitirmemiş, yaşlısıyla genciyle topyekûn, ilçelerine ve vatanlarına sahip çıkma adına mücadelelerini sürdürerek zafere ulaşmışlardır.

Ezine’mizin düşman işgalinde kurtuluşunun 99. yıldönümünde Kurtuluş Savaşı’nın önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, kurtuluş mücadelesinin tüm kahramanlarını. aziz şehitlerimizi,  kahraman gazilerimizi,  İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşunda ve imarında emeği geçen Hafız Ahmet Efendi, Hafız Tevfik Efendi, Şükrü Bey, Çepelzade Ali Rıza Efendi, Cemal Çepeloğlu, Tikveşli Ali Bey, Rüstem Efe gibi isimleri bilinen ve bilinmeyen tüm kahramanlarımızı bir kez daha saygı, minnet, şükran ve rahmetle anıyor, tüm hemşehrilerimizin değerli Ezine’lilerin ulusal onurumuzu koruma sevincini yaşadığımız, Ezine’mizin düşman işgalinden kurtuluş gününü kutluyoruz.

About Post Author