19 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

TUNCER ŞAŞKIN, BERAAT KANDİLİ MESAJI

Üvecik Köyü Muhtarı Tuncer Şaşkın, Beraat Kandili dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Şaşkın mesajında şu ifadelere yer verdi.

“Bu geceye, kulların günahlarının affolunması ve temize çıkmaları nedeniyle ‘Beraat’ adı verilir. Günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelen beraat, günahlardan arınma ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşmaya vesiledir. İslam’da Allah sevgisine giden yol insan sevgisinden, Yüce Yaratan’ın eseri olan her şeyi sevebilmekten geçer. Tüm insanlığın hoş görü ve sevgiye umut bağladığı dostluğa ve dayanışmaya ihtiyaç duyduğu bir süreç yaşamaktayız. Sevgi ve saygı olmadan birlik olmaz, dayanışma ve kaynaşma olmaz. İnsani ve ahlaki erdemler de zaten sevgi ve samimiyet zemininde doğar ve gelişir.

İslam dini sevgi, kardeşlik, şefkat ve merhamet dinidir. Hz. Peygamber (s.a.v.) çeşitli hadis-i şeriflerinde Cenab-ı Hakkın bu mübarek gecede kullarına rahmet nazarı ile baktığını, bağışlanmak isteyenleri bağışladığını ve ilahi rahmetten istifade etmek isteyenlerin bundan yararlandığını haber vermektedir.

Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüs salgının yurdumuzda ve dünyada insanlığa daha fazla zarar vermemesini temenni ediyor, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, hastalarımıza şifa vermesini diliyor, Bu vesileyle tüm hemşerilerimizin Berat Kandillerini tebrik ediyor, köyümüz ve İlçemiz başta olmak üzere ülkemiz, İslam alemi ve tüm insanlık için bu gecenin sağlık, barış ve huzur getirmesini yüce Allah’tan diliyorum.”

 

About Post Author