24 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, 18 Mart Çan Termik Santrali’ni ardından Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’na bağlı Çan Linyit İşletmesi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Ziyaretlerin ardından açıklamalarda bulunan Turan, Çan’da 11 doktorun en kısa sürede göreve başlayacağının müjdesini verdi.

Cezaevinde ölen DHKP-C’li Ebru Timtik’in posterini asan İstanbul Barosu’na ve anma törenine katılan CHP’lilere sert tepki gösteren Turan, “Barolar; marjinalleşen, teröriste destek veren, köhne zihniyetin yuvası haline gelmemeli derken boşa demiyorduk. İstanbul Barosu yönetimi ve CHP’li yöneticiler, milletimize ve şehit savcımıza ihanet etmiştir. Yazıklar olsun.” dedi.

Yaşananların kabul edilemez olduğunu belirten Turan; “İstanbul Barosu gibi çok sayıda CHP’li yöneticinin de örgüt üyeliğinden mahkum bir isme bu denli, adeta kurumsal bir duruşla sahip çıkması milli güvenlik meselesidir. CHP iktidar olsa ölen DHKP-C’li için tören mi düzenleyecek, heykelini mi dikecekti? Görevi başındayken şehit düşen savcımız için gösterilmeyen hassasiyet, terör örgütünün sözde Türkiye sorumlusu ile aynı bölmede yakalanan ve cezaevinde ölen biri için gösteriliyor. Terör sevicilik gelenek oldu bunlarda. Söküp atamıyorlar içlerinden. Milletimiz bu ihaneti unutmaz.” şeklinde konuştu.

Çan’daki elektrik üretimi aşamasının Türkiye’de iyi bir örnek olduğunu belirten Turan sözlerini şöyle sürdürdü; “Kömür burada çıkartılarak yine ilçemizde elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Çan’daki bu tesisler, Milli Enerji ve Milli Maden Stratejisi’nin çok güzel bir örneği. Yerli enerji kaynakları dışa bağımlılığı bitirmek açısından önemli. Karadeniz’de müjdeyi aldık, şimdi gözümüz Akdeniz’de. Enerjide net ihracatçı konuma gelene kadar çalışmalarımıza devam etmekte kararlıyız. Çan Linyitleri İşletmesi ve 18 Mart Çan Termik Santrali, Çanakkale’miz ve ülkemiz için kıymetli kurumlar. Enerji arz güvenliğinin sağlanmasında, dışa bağımlılığın azaltılmasında, sanayinin gelişmesinde ve bölgede istihdam oluşturulmasında büyük bir öneme sahipler. Termik santralimiz, Türkiye’de ilk çevre yönetmeliklerine uygun olarak dizayn edilmiş santral unvanına sahip. Elektrik enerjisi üretilirken çevreyi ve doğayı göz ardı edemeyiz. Bu bilinçle Çanakkale’mizin ve Çan’ımızın doğasını korumak için gayret gösteriyoruz. İnsan sağlığını ön planda tutan bir anlayış çerçevesinde emisyon değerlerinin daha da düşürülmesini sağlamak amacıyla, Çan Termik Santrali’ne 174 milyon TL maliyeti olan Baca Gazı Kükürt Arıtma Tesisi kurulması çalışmalarımız devam ediyor. Büyük oranda çalışmalar bitti, en kısa zamanda faaliyete alınması planlanıyor. Çan’ımıza bir müjdemiz de var. Çan Devlet Hastanemize 94. dönem mecburi hizmet tayinleri dahilinde 11 doktorumuz en kısa zamanda görevlerine başlayacak. Hayırlı olmasını diliyoruz.”

Çan Devlet Hastanesi’ne 94. Dönem Mecburi Hizmet Ataması kapsamında; 1 kardiyoloji uzmanı, 1 iç hastalıkları (dahiliye) uzmanı, 1 kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, 1 fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı, 7 pratisyen hekim olmak üzere 11 doktor verildi.

Ziyarete Çan Kaymakamı Mustafa Gürdal, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas, Terzialan Belediye Başkanı Tuncay Göymen, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Ünsal Dirlik, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Murat Okan ve AK Parti Çan İlçe Başkan Vekili Osman Uysal katıldı.