Sal. May 19th, 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Turan ; “Demirtaş’ın politikasını beğeniyorum diyen bir anlayış İstanbul gibi dünya kentinde bir siyasal risktir”

5 min read

AK Parti Çanakkale İl Başkanlığı tarafından merkeze bağlı Kepez beldesindeki bir restoranda  düzenlenen iftara katılan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

AK Parti Çanakkale İl Başkanlığı tarafından merkeze bağlı Kepez beldesindeki bir restoranda  düzenlenen iftara, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Av. Gültekin, Merkez ilçe, Kadın ve Gençlik Kolları yönetimi, İl Genel ve Belediye Meclis üyeleri, MHP İl Başkanı Hakan Pınar ve partililer katıldı. Akşam ezanın okunması ardından iftara katılanlar orucunu açtı. İftardan sonra konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Av. Turan, Türkiye ve Çanakkale gündemine dair değerlendirmelerde bulundu.

Turan iftarda yaptığı konuşmada, İstanbul’daki seçimlerin 23 Haziran’da yenileneceğini anımsattı.Tartışmasız bir seçim olmasını istediklerini ifade eden Turan, halkın 23 Haziran’da kararını vereceğini kaydetti.

Turan, İstanbul’da AK Parti’nin kazanması için çalışacaklarını vurgulayarak şöyle konuştu: 

“Mecliste son 15 gün iki torba yasa geçti. Toplamda 30-40 madde. Askerlik kanunu geldi. Muhalefetinde bazı eleştirileri oldu. Bizde uzlaşı talebini öne çıkararak, meclisin açıldığı bayram sonrası ilk Salı günü yeni askerlik sistemini görüşmek üzere meclisi kapattık. Askerliğin tümden reformize edildiği, aynı şekilde bedelli askerliğin kalıcı olduğu, askerlik süresinin 6 aya indiği gibi birçok konu gündeme getirdik. Ama özellikle CHP’li arkadaşlar güya Cumhurbaşkanına yeni bir yetki veriliyormuş gibi itiraz ettiler. Oysa Cumhurbaşkanına özel şartlar, özel durumlar olduğunda askerlik yapmama hakkı veren madde 1927’den beri var. Askerlik Kanunu içinde o yetki var. Kıbrıs’ta kullanılmış. ‘Sen çok lazımsın’. Demiş ki; ‘gel askerlik yapma şu görevi yap’ demiş. Özel zamanda. Bu milyonda olan bir iş. Zaten bu yetki var. Kullansa, kullanırdı Cumhurbaşkanımız. Ama aynı kanuna bu maddesini koyunca, bir tartışma konusu oldu. Biz her şeye rağmen bir uzlaşı zemininde bunları aşacağımızı ve inşallah bayram sonrası çözeceğimizi düşünüyorum.

“S-400’leri biz milletimizin güvenliği için değerlendiriyoruz”      

S-400’ler Türkiye’nin talep ettiği bir adım değildi. Ama Türkiye’nin hemen Güneyinde bir savaş ortamı var. Kilis’e, Antep’e dünya kadar füze atıldı. Bunun dışında son bir yıldan beri takip edin Kıbrıs’ın etrafında Cumhur İttifakı’nın AK Parti ve MHP’nin hep dikkatini çektiği konuda bir gündem oluştu. Petrol araması başta olmak üzere. Oradaki güvenlik endişesi her geçen gün artmaya başladı. Biz NATO’nun üyesi olarak F-35 savaş uçaklarını almayınca Türkiye’nin güvenliği için S-400’leri alma girişiminden bulunmak durumunda kaldık. Derdimiz kavga etmek değil. Bağcıyla uğraşmak değil, üzüm yemek. S-400 bildiğiniz gibi 2 yıldan beri görüşmeleri devam eden bir süreç. Saatte 18 bin kilometre giden dehşet bir sistem. En büyük füze imkanının olduğu bir sistem. 400 kilometre menzili olan, 185 kilometre yukarıya çıkabilen harika bir sistem. Türkiye’nin güvenliği için bunu yapmayacakta neyi yapacak Allah aşkına. Sen Suriye’de savaş içerisinde olacaksın. Sen Doğu Akdeniz’de bir savaş ortamı içerisinde olacaksın. Kendi ülkenin adımını atmayacaksın. Bu olmaz. Dolayısıyla S-400’leri biz milletimizin güvenliği için değerlendiriyoruz.

“FETÖ’süne, PKK’sına, DHKP-C’sine bir tek kelime söyleyemeyen adam İstanbul’u yönetmemesi lazım”

Seçimler öyle oldu, böyle oldu. Halk ne derse 23 Haziran’da karar verecek. Bizde buna saygı duyacağız. Tartışmasız bir seçim olmasını istiyoruz. Sorunsuz bir seçim olmasını istiyoruz. Halkın iradesinin yansımasındaki soru işaretleri gitsin diye YSK tarafından adım atıldı. Şuanda bunun gereği yapılıyor. Ben istiyorum ki Çanakkale’de nasıl ki biz gece gündüz çalıştık. Birçok ilçemizi aldık. İstanbul Belediyesi de yatırım ve hizmet için AK Parti’ye tekrar evet desin. Çünkü dün İstanbul’daydım. Gördüğüm bir tablo var. CHP adayının Beylikdüzü’ndeki yatırımlarına bakıldığında Binali Bey’le kıyaslama olmaz. Bu tartışılmaz. Onun dışında ben bu ülkenin evladıyım. Siyaset bir tarafa, FETÖ’süne, PKK’sına, DHKP-C’sine bir tek kelime söyleyemeyen adam İstanbul’u yönetmemesi lazım. Bu ülkenin yoldan, parktan başka değerleri var. Hepsi değer ama bir tek ifadesi var mı FETÖ’ye, DHKP-C’ye, PKK’ya karşı. Aksine Demirtaş’ın politikasını beğeniyorum diyen bir anlayış İstanbul gibi dünya kentinde bir siyasal risktir. Hatamız şu, bilinmeyen bir adamı bizim arkadaşlarımızın stratejik yanlışlarıyla meşhur olmasını sağladık. Biz adamı, adam ettik. Adam CHP adayı, biz CHP’yi Kılıçdaroğlu’ndan biliriz. Sezgin Tanrıkulu’ndan, Canan Kaftancıoğlu’ndan biliriz. Bakın hepsini geri çektiler. Nerede İl Başkanı, şu kampanyada CHP İl Başkanı var mı. Seçim bittiğinde, seçimden sonra eşbaşkan gibi beraber oturuyorlardı. Seçim var, o meşhur tweet atan İl Başkanı şuan yok oldu. Sadece adayları var. Ama o 18 günü gördük. Seçimden sonra tekrar eşbaşkan gibi bizim ezanımıza, bayrağımıza, her türlü hakareti yapan adamlar tekrar eşbaşkanlık yapacaklar. Buna izin vermeyeceklerini düşünüyorum” dedi.

Konuşmaların ardından AK Parti Çanakkale İl Başkanlığı iftarı sona erdi.

 

Copyright EZİNETÜRK© All rights reserved. | Newsphere by AF themes.