30 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Turan ; “Dünyaya Yayılan Markalarımızı Görmek Bizleri Gururlandırdı”

Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açılışı yapılan “II. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi” gerçekleştirildi.

Çanakkale, zirve kapsamında yapılan “Coğrafi İşaretler İhtisas Fuarı”na Çanakkale Ticaret Borsası ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığı ile Çanakkale Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu, Bayramiç Ziraat Odası, Ezine Peynirciler Derneği, Ezine Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü işbirliğinde 30 metrekarelik stand ile katılım sağladı.

Kurulan Çanakkale standında, ismi şehirle bütünleşmiş olan ‘coğrafi işaretli’ ürünler tanıtıldı. Stantta, Çanakkale’nin coğrafi işaretli ürünleri olan Ezine peyniri, Bayramiç beyazı, Bayramiç elması ve Çanakkale el halısının yanı sıra coğrafi işaret tescili alma niteliğine sahip olan Çanakkale domatesi, Ezine eski kaşarı, Ezine inek peyniri, Gelibolu sardalyesi, Gökçeada zeytinyağı, Geyikli zeytinyağı, Gökçeada kekik balı, Ayvacık karakovan balı, Lapseki şeftalisi, Lapseki kirazı, Yenice kaypa biberi, Çanakkale peynir helvası, Bayramiç helvası, Biga lokumu, Biga köftesi, Mevlevi tatlısı, süt reçeli, domates salçası gibi ürünlerinin tanıtımları ve Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve Çanakkale’nin turizm değerleri de başkentlilerle buluştu.

Anadolu’dan Dünya’ya sloganıyla kapıları açan zirvenin ilk ziyaretçisi AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan oldu. Çanakkale standını ziyaret ederek bilgi alan Turan konu hakkında açıklamalarda bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Coğrafi İşaretler, belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri yönünden kökeninin bulunduğu yöre, alan, bölge ya da ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işaretlerdir. Aynı zamanda ürünün pazar değerini arttırmaktadır. Çanakkale’mizin verimli topraklarında 111 çeşit tarım ürünü yetişmektedir. Bu yıl bu zirvede Bayramiç Beyazı, Bayramiç Elma’sı, Çanakkale El Halısı ve Ezine Peyniri coğrafi işaretli ürün olarak yerini alıyor. Zirve sayesinde ürünlerimiz 11 farklı yabancı ülkeye tanıtılacak. Çanakkale’miz bir tarım şehri ve tarımın daha kaliteli, modern imkanlarla yapılabilmesi için gayret ediyoruz. Bu tarz zirveler yeni pazar oluşturabileceği gibi diğer ürünlerimizin de tanınırlığını arttıracak önemli bir organizasyon. Dünyaya yayılan markalarımızı görmek bizleri gururlandırıyor” şeklinde ifade etti.

 

About Post Author