27 Kasım 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Turgut Reis Ortaokulu tarafından “Anafartalar Zaferi “adlı tiyatro oyunu sahnelendi.

Çanakkale Valiliği 23 Nisan etkinlikleri kapsamında, Turgut Reis Ortaokulu tarafından öğrenciler ile Katra Tiyatro Ekibinin birlikte gerçekleştirdiği “ANAFARTALAR ZAFERİ” adlı tiyatro oyunu sahnelendi.

Çanakkale Valiliği 23 Nisan Etkinlikleri kapsamında Turgut Reis Ortaokulu’nun sahnelediği “Anafartalar Zaferi” isimli Tiyatro oyununa Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Recai Keleş, Şube Müdürü Önder Yılmaz, 19. Dönem Çanakkale Milletvekili Süleyman Ayhan, ÇOMÜ Moleküler Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cüneyt Akı, İÇDAŞ Fabrikaları Güvenlik Müdürü Agah Ayhan, Çanakkale Doğa Okulları Müdürü Sibel Yörük, okul velileri ve çok sayıda izleyici katıldı.

Oyunda okulun 35 öğrencisi Katra Tiyatrosunda görevli ekiple sahnede yer aldı.

Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan oyun sonrası yaptığı konuşmada tiyatro oyununu sergileyen ve emeği geçen herkesi kutlarken, öğrencileri de Başarı Belgeleri ile ödüllendirdi.

Proje Koordinatörü ve Okulun İngilizce öğretmeni Özlem Akı, geçtiğimiz günlerde dünya genelinde Suriyeli Çocuklar için yürütülen ve bir sosyal sorumluluk projesi olan #iamchild projesi ile, dünyaca ünlü CCTV Muhabiri Michal BARDAVID’in okula gelmesiyle yapılan uluslararası proje uygulamasından sonra, Turgut Reis Ortaokulunun öğrencileriyle birlikte bir yıl boyunca üzerinde ciddiyetle çalıştığı projeyi gündeme getirdi.

Akı, Turgut Reis’li öğrencilerin uzun bir süre boyunca profesyonel Katra Tiyatro Ekibi tarafından drama ve sahne eğitimi aldıklarını da belirtti.

Tüm öğrenci velilerinin ve Okul Aile Birliğinin de gönülden desteklediği proje kapsamında sahnelenen, yoğun duygusal anların yaşandığı ve Çanakkale Ruhu’nun öğrenciler ve profesyonel oyuncular tarafından seyirciye başarılı şekilde aktarıldığı oyunda yer alan öğrenciler, sahneledikleri oyun ile gözyaşları eşliğinde ayakta alkışlandılar.

Proje koordinatörü ve okulun ingilizce öğretmeni Özlem Akı, oyun sonrası yaptığı açıklamada ; “Hayatını yeni nesillere ve onların eğitimine adamış bir öğretmenim. Uzun yıllar Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü’nde hem akademisyenlik, hem de idarecilik yaptım ve ÇOMÜ’nün Dış İlişkiler Birimi’ne de Üniversitenin Uluslararası İş Birliği Anlaşmalarında büyük emek verdim. Hem üniversitede hem de Milli Eğitim’de ulusal ve uluslararası birçok projeye imza atmaktan da gurur duyuyorum. Ancak belirtmeliyim ki hayatım boyunca yaptığım en anlamlı proje, Çanakkale Turgut Reis Ortaokulu için yaptığım “Anafartalar Destanı” ile ilgili tiyatro projemdir. Çocuklara ezberletilen ve bir süre sonra maalesef unutulan bilgilerin dışında, eğlenceli bir drama çalışması yöntemi ile doğal ve uzun bir süreçte Çanakkale Savaşını, savaş kahramanlarını, anaların ve bacıların neler yaşadıklarını ve en önemlisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün üstün başarılarını öğretmenin mutluluğu içindeyim. İleride onlar bizim yerimize geçecekler ve bu ülkeyi yöneten onlar olacak. Şayet, Çanakkale doğumlu bir evlat olarak bu topraklarda yaşananları bilmezler ve öğrenemezlerse, bu günü anlayamaz ve gelecek için de planlama yapamazlar. Ülkemdeki tüm evlatların, özellikle de Çanakkaleli evlatlarımızın Çanakkale Savaşlarını, nedenlerini, sonuçlarını kısacası kendi tarihlerini çok iyi bilmeleri gerekmektedir. Bu konuda bana ikinci kez gönüllü olarak destek veren ve hiçbir maddi beklenti beklemeden çocuklarıma yardım elini uzatan, Katra Tiyatrosu’nun Yazarı ve Yönetmeni Abdülkadir Katra’ya ve değerli ekibine çok teşekkür ediyorum.

Her zaman, en değerli varlıklarım evlatlarım dediğim canım öğrencilerime, çok zor ve çok yorucu bu süreçte, beni ve KATRA çalışma ekibini hiç üzmeden, zamanında çalışmalara disiplinle katılan tüm sorumluluklarını eksiksiz olarak yerine getiren canım öğrencilerime gönülden teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.

Çocukların başaracağına gönülden inanan Abdülkadir Katra, hiçbir beklenti olmadan Turgut Reis Ortaokulu öğrencilerine bir yıl süreyle hem kendisi, hem de ekibindeki tüm profesyonel oyuncu kadrosu destek vermişlerdir. Her hafta düzenli olarak okula gelen profesyonel oyuncular, görevlerini hiç aksatmadan devam eden öğrenciler, sonsuz destek veren veliler büyük bir başarıya hep birlikte imza atmışlardır. Bu okul öğrencileriyle çalışmaktan büyük mutluluk duyduğunu sürekli belirten Katra, özellikle bazı öğrencilerin de hayallerindeki gelecek ile ilgili planladıkları meslekler konusunda “Tiyatro” eğitimi almayı da eklemiştir. Sanatın ve bir sanatçının ne olduğunu gören çocuklardaki pozitif değişim tüm velileri de memnun etmiştir.

Okul Müdürü Sayın Şule Yıldızoğlu da tüm çalışmaları yakından takip etmiş, destek vermiş, öğrencilerine, velilerine ve yapılan projeye sonsuz inanmıştır. 23 Nisan Valilik Programı’na alınması için gereken girişimlerde bulunan Okul Müdürü, projeye sahip çıkmıştır. Gerekli tüm resmi yazıların hem Milli Eğitim ile hem de üniversite ile zamanında ve titizlikle yürütülmesini sağlamıştır. Sahne tasarımı için gerekli malzemelerin temininde proje koordinatörüne destek olmuştur.

Turgut Reis Ortaokulu Okul Aile Birliği Başkanı Arzu Aycibin, tiyatro çalışmaları boyunca projeye sonsuz destek vermişlerdir. Özellikle son günlerde akşam geç vakitlere kadar süren sahne çalışmalarında, öğrencileri hiçbir zaman yalnız bırakmamıştır. İhtiyaç olan tüm malzemeler ve genel organizasyon konusunda her zaman destek vermişlerdir. Çocukların başaracağına gönülden inananlardan birisidir” dedi.