20 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Türk Dünyası 8.Belgesel Film Festivali Finalistleri Belirlendi

Türk Dünyası 8.Belgesel Film Festivali Finalistleri Belirlendi

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü,Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı,Türk Dünyası Belediyeler Birliği,TİKA,katkıları,Üniversiteler,Meslek örgütleri,İletişim ve Medya kuruluşları ile sivil toplum teşkilatlarının proje ortaklığında yapılan Festivalin Gala ve Ödül töreni 19-22 Ekim 2023 tarihlerinde Ankarada yapılacak. Ödül alan filmler 9 ülkede gösterilecek.

Türkiye’den Ön Jüri Başkanı Yönetmen Ferda Gürcan, Yönetmen Görüntü Yönetmeni, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi,GSF,Görsel İletişim Tasarımı Bölümünden Barış Konor, TRT Belgesel Yönetmeni, Yapımcısı Esin Özalp Öztürk, Sinema Yazarı, Hasan Nadir Derin, Sinema Araştırmacısı, Görüntü Yönetmeni Hayri Çölaşan, Yönetmen Korkut Akın, Niğde Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Gazetecilik Bölümü, Öğretim Üyesi Lokman Zor, Yönetmen, Eğitmen Meral Özdemir, Dokuz Eylül üniversitesi Film Tasarımı Ana Sanat Dalı Yüksek Lisans Öğrencisi Muhammed Toprak, Amasya Üniversitesi Basın Halkla İlişkiler Müdürü Timur Yılmaz’dan oluşan ön jüri üyeleri 15 Eylül 2023 tarihinde toplanarak Uzun,Kısa ve Öğrenci Belgesel Yarışmasına katılan toplam 30 filmi finalist olarak belirledi.

Finalist Filmler şu şekilde:

Menderes Demir

Festival Direktörü

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı

Finalist Filmler

Uzun Belgesel Film Yarışması

An Kalır (The Moment Remains) / 2021 / Ebru Şeremetli / 01:49:45

Anne Türkler Geliyor / 2023 / Kurtuluş Özgen, Hasan Özgen / 01:14:31

Arkadaşloch-Nobody’s Problem / 2022 / Nilay Kılınç, Markus Bauer, Alexander Brugger / 01:18:53

Emma / 2023 / Merve Kuş Mataracı / 00:46:00

Fatma’dan Sonra 40 Yıl (The 40 Years After Fatma) / 2021 / Sezer Ağgez / 01:24:56

Fikrat Amirov / 2022 / Vagif Mustafayev / 00:59:57

Filmleriyle Bir Anadolu Yolcusu Sabahattin Eyüboğlu / 2023 / Pınar Akçay Demirkıran / 00:57:27

Közüngü / 2022 / Ahmet Tolga Ayıklar / 01:14:00

Metamazon / 2022 / Can Adiloğlu / 01:00:00

Toprağın Uyanışı (Awakening of the Soil) / 2022 / Berkay Tunalı / 00:42:24

Kısa Belgesel Film Yarışması

Böyük Qırmızı Ev (Big Red House) / 2023 / Belgesel / Leylakhanim Ganbarli / 00:16:00

Kırmızı Çanta (Red Bag) / 2023 / Belgesel / Mert Kartal / 00:20:00

Köhnə Radio (An Old Radio) / 2022 / Belgesel / Mübariz Nağıyev / 00:12:27

Leyl (Night) / 2022 / Belgesel / Mehmet Tolga Eskiocak / 00:14:00

Miras: Agroekolojik Bir Döngü (Heritage: An Agroecology Cycle) / 2023 / Tamer Açıkgöz / 00:12:03

Nowruz / 2023 / Belgesel / Erturan (Darioush) Najafi Gol / 00:29:20 / İran

Obanın Kadınları (Nomad Women) / 2022 / Belgesel / Kader Çetintaş / 00:31:40

Suriyeli Kozmonot (The Syrian Cosmonaut) / 2022 / Belgesel / Charles Emir Richards / 00:12:50

Tek Kullanımlık Dünya (Disposable World) / 2023 / Belgesel / Ömer Sami Ciminli / 00:23:36

Varlık (Existence) / 2021 / Belgesel / Ertuğrul Kulaksızoğlu / 00:19:50

Vira / 2023 / Belgesel / Yavuz Selim Taşcıoğlu / 00:15:00

Öğrenci Belgesel Film Yarışması

Beyaz Dağın Çocukları (Children of the White Mountain) / 2023 / Belgesel / Yalçın Çiftçi / 00:20:00

Harvesting Our Tea / 2022 / Belgesel / Sheida Kiran / 00:30:00, İngiltere

Ekmek Teknesi / 2023 / Belgesel / Meryem Ateş, Hakan Varankaya / 00:19:13

Kennedy’nin Doğuşu (The Birth Of Kennedy) / 2022 / Belgesel / Gülben Arıcı / 00:16:08

Cevizin Altında (Under The Walnut Tree) / 2023 / Belgesel / Begüm Aksoy, Deya Ar / 00:20:00

Kuyaş’ın İpleri (The Threads of Koyash) / 2023 / Belgesel / Tuğçe Talkan / 00:11:46

Merjem (Mary) / 2022 / Belgesel / Hatice Kübra Ergen / 00:07:08

Postacı (Poçtalyon) (Postman) / 2023 / Belgesel / Ibadılla Acıbayev / 00:25:00

Tirik Askar (The Soldier is Alive) / 2023 / Belgesel / Sherzod Nazarov / 00:10:01

Şampiyonun Yolculuğu (Champion’s Journey) / 2023 / Belgesel / Pınar Yıldırım Karaman / 00:12:02