Cts. Oca 18th, 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

“Türkiye Drone Şampiyonası” Ayvacık Assos’ta Yapılacak

2 min read

29-30 Haziran 2019 tarihleri arasında Çanakkale-Ayvacık-Behram Yolu üzerinde kurulan ATİ Havacılık Köyü’nde Türkiye’nin ilk Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST kapsamında Türkiye Drone Şampiyonası’nın ikinci etabı düzenlenecek.

Çanakkale’nin 87 km. güneyinde, Ayvacık ilçesi Behramkale Köyü sınırlarında; denize yönelik muhteşem manzarasının yanında Athena Tapınağı ile Edremit Körfezi’nin gün batımında büründüğü muhteşem manzaranın izlendiği, İlk çağ’ın ünlü filozofu Aristoteles’in Felsefe okulunun kurulduğu antik liman kenti Assos (Behramkale), tarihi kalıntılar arasından denize doğru inildikçe agora (çarşı), gymnasium (düşünsel ve bedensel eğitim merkezi) tiyatro, bouleuterion (kent meclisi binası), nekropol (antik mezarlık), 4000 seyirci kapasiteli antik tiyatrosu,  Osmanlı Sultanı I.Murat’ın 14. yüzyılda yaptırdığı tek kubbeli Murat Hüdavendigar Camii, Osmanlı döneminden kalma köprüsü ve doğal güzellikleri ile Türkiye Drone Şampiyonası ikinci etabına ev sahipliği yapacak.

Çanakkale Ayvacık Assos’ta ATİ Havacılık Köyü’nde özel olarak hazırlanan parkurda pilotlar, tasarım ve montajlarını kendilerinin yaptığı araçlarla mücadele edecekler. Hız ve manevra kabiliyeti yüksek; tamamen kullanıcının kumanda yeteneğine dayalı olarak tasarlanan araçların yer alacağı Türkiye Drone Şampiyonası’nın ikinci etap yarışlarına Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen 32 lisanslı pilot katılacak. Yarışların sonunda dereceye giren pilotlar uluslararası organizasyonlarda Türkiye’yi temsil edecekler.

Tüm dünyada meraklıları için özel bir etkinlik olan ve ilgiyle takip edilen drone yarışları 9-39 yaş aralığındaki drone kullanıcılarının nefes kesen mücadelesine sahne olacak. Finalde dereceye giren yarışmacılar, 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanında düzenlenecek TEKNOFEST 2019’un ev sahipliğindeki Dünya Drone Kupası’nda ülkemizi temsil edecek. Dünya Drone Kupası’na dünyanın dört bir yanından gelen şampiyonlar katılacak. 

Çanakkale Valiliği, Çanakkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Ayvacık Kaymakamlığı destekleri ile Türkiye Hava Sporları Federasyonu Himayelerinde,  Drone Yarışçıları Spor Kulübü Derneği ve Pilot Event işbirliği ile Çanakkale-Ayvacık Assos’ta kurulan Ati Havacılık Köyünde düzenlenecek drone yarışları Çanakkale’ye heyecan dolu bir hafta sonu yaşatacak.

 

Copyright EZİNETÜRK© All rights reserved. | Newsphere by AF themes.