19 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

TÜRKİYE İŞ KURUMU 2018 İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI ZARURİ GİDERLERİNİ ARTTIRDI

Türkiye İş Kurumu, devam eden ve yeni başlatılacak İşbaşı eğitim programı katılımcılarının zaruri giderlerini asgari ücretteki artışı dikkate alarak yükseltti.

Konu ile ilgili olarak Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ali Çalışkan şu açıklamayı yaptı:

“Mesleki deneyimi veya iş tecrübesi olmayan kişilere mesleki deneyim ve iş tecrübesi kazandırılarak bu kişilerin istihdam edilebilirliklerinin arttırılması amacıyla 2017 yılında 885 İşbaşı Eğitim Programı düzenlenmiş olup bu programlara toplam 1336 kişi katılmıştır. 2018 yılı Ocak ayından itibaren katılımcılarımıza ödenen zaruri giderlerde artış gerçekleştirdik. Bu artışla birlikte, 2018 yılı için işbaşı eğitim programı katılımcı zaruri gideri; iş arayanlar için 54 TL’ den 61,65 TL’ye, öğrenciler için 40,50 TL’ den 46,23 TL’ye, işsizlik ödeneği alan katılımcılar için ise 27 TL’ den 30,82 TL’ye yükseltilmiştir. Söz konusu değişiklik, 01.01.2018 tarihinden itibaren hüküm ifade edecek olup, devam eden ve yeni açılacak programlar için geçerli olacaktır. İşbaşı Eğitim Programı, Bilişim ve İmalat sektörlerindeki mesleklerde 6 ay, diğer sektörlerde ise 3 ay uygulanacak.

İŞKUR tarafından uygulanan İşbaşı Eğitim Programına katılmak isteyen kişilerin; 15 yaşından büyük olması, işverenin bir ve ikinci derece akrabası veya eşi olmaması gerekiyor. Bunun yanında programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak, program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olma, iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak gibi şartlar aranıyor. İşverenlerimiz ve iş arayan vatandaşlarımız programla ilgili detaylı bilgi ve başvuru için İŞKUR Hizmet Merkezlerine veya İl Müdürlüklerine gidebilirler.

About Post Author